ביאור:עד מתי תלין בקרבך מחשבות אונך

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.ההסתמכות על הכוח האישי היא שלילית:

ירמיהו ד יד: "כבסי מרעה לבך ירושלם למען תושעי עד מתי תלין בקרבך מחשבות אונך".

זכריה ד ו: "ויען ויאמר אלי לאמר זה דבר ה' אל זרבבל לאמר לא בחיל ולא בכח כי אם ברוחי אמר ה' צבאות".

(אכן, רוח ה' היא גם כן גבורה).

אלא יש להרפות והתרפא:

תהלים מו יא: "הרפו ודעו כי אנכי אלהים ארום בגוים ארום בארץ".

זה נכון ברובד האישי וזה נכון גם ברובד הלאומי.

הימין מתבטא בקיצוניות שלו ביד של תנועת כך, עליה ניתן לומר:

תהלים קמד ח: "אשר פיהם דבר שוא וימינם ימין שקר".


תגובות[עריכה]

שמעתי דעה שאמנם אין להסתמך על כוח אלא על תפילה, אך גם על זה הרי נאמר:

טו וּבְפָרִשְׂכֶם כַּפֵּיכֶם, אַעְלִים עֵינַי מִכֶּם--גַּם כִּי-תַרְבּוּ תְפִלָּה, אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ: יְדֵיכֶם, דָּמִים מָלֵאוּ. טז רַחֲצוּ, הִזַּכּוּ--הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם, מִנֶּגֶד עֵינָי: חִדְלוּ, הָרֵעַ. יז לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט, אַשְּׁרוּ חָמוֹץ; שִׁפְטוּ יָתוֹם, רִיבוּ אַלְמָנָה.

במילים ברורות: התשובה לאירן צריכה להיות סיום הכיבוש!

אי אפשר לברוח מזה.

-- hagai hoffer, 2012-09-28 14:17:48

הבעיה היא שדתיים ימניים מסתמכים בדרך כלל על יהושע (ודוד) ועל הציווי "לא תחנם", שכבר עמדתי עליו פעם. בתגובה כאן:

[1]

וכן על הנאמר: בראשית כא י: "ותאמר לאברהם גרש האמה הזאת ואת בנה כי לא יירש בן האמה הזאת עם בני עם יצחק" (אכן מקרה קשה). ומכאן ישירות לרעיון של היות היהודים העם הנבחר.

הנוצרים אגב עשו טרנספורמציה לגירוש ישמעאל ורעיון ישראל שברוח הוא ידוע.

גלתים 4:

22 כִּי כָתוּב שְׁנֵי בָנִים הָיוּ לְאַבְרָהָם הָאֶחָד מִן־הָאָמָה וְהַשֵּׁנִי מִן־הַחָפְשִׁיָּה׃ 23 וּבֶן־הָאָמָה נוֹלַד לְפִי הַבָּשָׂר וּבֶן־הַחָפְשִׁיָּה עַל־פִּי הַהַבְטָחָה׃ 24 וְהַדְּבָרִים הֵם מָשָׁל כִּי אֵלֶּה הֵן שְׁתֵּי הַבְּרִיתוֹת הָאַחַת מִן־הַר סִינַי הַיּוֹלֶדֶת לְעַבְדוּת וְהִיא הָגָר׃ 25 כִּי־סִינַי הוּא הַר בַּעֲרָב וְהוּא כְּנֶגֶד יְרוּשָׁלַיִם שֶׁל־עַתָּה כִּי־בְעַבְדוּת הִיא עִם־בָּנֶיהָ׃ 26 אֲבָל יְרוּשָׁלַיִם לְמַעְלָה חָפְשִׁיָּה הִיא וְהִיא אֵם כֻּלָּנוּ׃ 27 כִּי כָתוּב רָנִּי עֲקָרָה לֹא יָלָדָה פִּצְחִי רִנָּה וְצַהֲלִי לֹא־חָלָה כִּי רַבִּים בְּנֵי־שׁוֹמֵמָה מִבְּנֵי בְעוּלָה׃ 28 וַאֲנַחְנוּ אֶחָי הִנְנוּ כְיִצְחָק בְּנֵי הַהַבְטָחָה׃ 29 וְכַאֲשֶׁר רָדַף אָז הַנּוֹלָד לְפִי־הַבָּשָׂר אֶת־הַנּוֹלָד לְפִי הָרוּחַ כֵּן־גַּם־עָתָּה׃ 30 וְהַכָּתוּב מַה־הוּא אֹמֵר גָּרֵשׁ הָאָמָה וְאֶת־בְּנָהּ כִּי לֹא יִירַשׁ בֶּן־הָאָמָה עִם בֶּן־הַחָפְשִׁיָּה׃ 31 עַל־כֵּן אֶחָי לֹא־בְנֵי הָאָמָה אֲנַחְנוּ כִּי אִם־בְּנֵי הַחָפְשִׁיָּה׃

מנגד, גם הקוראן לא חושך שבטו מהיהודים, כמובן. (אף על פי שנדמה לי כי כתוב בו שארץ ישראל היא ארצו של עם ישראל, אינני בטוח בזה).

בכל מקרה נראה כי 'אין לדאוג', כי בבחירות הבאות נראה ששוב ביבי יבחר והקו שלו הוא תקיפת אירן, שבוודאי תגיב לזאת, ותחל מלחמה, אולי אטומית, אולי גוג ומגוג. הכינו את המקלטים.

ועוד, נכון שיתכן מאוד שמדובר פה באנטישמיות קלסית נעדרת סיבה או שנתלית בסיבות מזדמנות, אך אנו עצמנו צריכים להיות נקיים לפני שנוכל לטעון טענה כזו ורק אח"כ להסתמך על הכוח הצבאי, בעזרת ה', באין ברירה.

-- hagai hoffer, 2012-09-29 19:25:31

אלוף הראבן בספרו "לדעת שאיננו יודעים" מספר על שלושת המחדלים הגדולים של ישראל: עסק הביש ב-1954, מלחמת יום כיפור ב-1973 ומלחמת לבנון, שהתחילה ב-1982 והסתיימה ב-2000. על מלחמת יום כיפור הוא כותב, שעוד ב-1970 סאדאת הציע שלום לגולדה מאיר והיא לא התייחסה להצעה, והתוצאה ידועה. מחדל זה, הוא מוסיף וכותב, כלל לא נידון שועדת אגרנט שהוקמה לאחר המלחמה. האם לא נלמד ממחדלינו?

ואולם יש לזכור כי על פי התנ"ך ישראל ימשיך להתקיים על אדמתו:

ירמיהו כט יא: "כי אנכי ידעתי את המחשבת אשר אנכי חשב עליכם נאם ה' מחשבות שלום ולא לרעה לתת לכם אחרית ותקוה".

עמוס ט טו: "ונטעתים על אדמתם ולא ינתשו עוד מעל אדמתם אשר נתתי להם אמר ה' אלהיך".

וכן גם בברית החדשה נאמר, רומים 11:

26 וְכֵן כָּל־יִשְׂרָאֵל יִוָּשֵׁעַ כַּכָּתוּב וּבָא לְצִיּוֹן גּוֹאֵל וְיָשִׁיב פֶּשַׁע מִיַּעֲקֹב׃

31 כֵּן גַּם־אֵלֶּה עַתָּה מַמְרִים לְמַעַן יֻחַנּוּ גַם־הֵם עַל־יְדֵי חֲנִינַתְכֶם׃ 32 כִּי־הָאֱלֹהִים הִסְגִּיר אֶת־כֻּלָּם לַמֶּרִי לְמַעַן יָחֹן אֶת־כֻּלָּם׃

-- hagai hoffer, 2012-10-01 21:55:05

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-09-22.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1104_2