ביאור:סוכה צמודת קרקע

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
מייד אחרי תקיעת השופר במוצאי יום כיפור, מתחילים לבנות את הסוכה. מה הקשר?

תקיעת השופר במוצאי יום הכיפורים היא זכר לתקיעת השופר ביום הכיפורים של שנת היובל, שופר שהכריז על שיחרור העבדים והחזרת הנחלות לבעליהן, (ויקרא כה ט): "וְהַעֲבַרְתָּ שׁוֹפַר תְּרוּעָה בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִעִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ, בְּיוֹם הַכִּפֻּרִים תַּעֲבִירוּ שׁוֹפָר בְּכָל אַרְצְכֶם.    וְקִדַּשְׁתֶּם אֵת שְׁנַת הַחֲמִשִּׁים שָׁנָה, וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ לְכָל יֹשְׁבֶיהָ; יוֹבֵל הִוא תִּהְיֶה לָכֶם, וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ"( פירוט ). 

אדם שאין לו נחלה, הוא גֵּר, נווד. אין לו בית קבוע, הוא תלוי בחסדיו של בעל הקרקע. אפילו לבנות סוכה הוא לא יכול.

אבל אדם שיש לו נחלה, הוא אדם חופשי. גם אם אין לו בית, הוא יכול בקלות לבנות סוכה ולדור בה, (תהלים צא א): "יֹשֵׁב בְּסֵתֶר עֶלְיוֹן, בְּצֵל שַׁדַּי יִתְלוֹנָן".

כך עשו בני ישראל, לאחר שיצאו ממצרים, מעבדות לחירות. לא היה להם זמן לבנות בתים, לא היה להם זמן אפילו להכין יריעות של אוהלים. אז הם בנו סוכות מהחומרים שמצאו בסביבתם - עצים ועלים, (ויקרא כג מג): "לְמַעַן יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם, אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם".

כך עשו בני ישראל גם בימי בית שני, (נחמיה ח טו): "וַאֲשֶׁר יַשְׁמִיעוּ וְיַעֲבִירוּ קוֹל בְּכָל עָרֵיהֶם וּבִירוּשָׁלַם לֵאמֹר: צְאוּ הָהָר וְהָבִיאוּ עֲלֵי זַיִת וַעֲלֵי עֵץ שֶׁמֶן וַעֲלֵי הֲדַס וַעֲלֵי תְמָרִים וַעֲלֵי עֵץ עָבֹת, לַעֲשֹׂת סֻכֹּת כַּכָּתוּב"( פירוט ).

כך עושה כל עבד היוצא לחירות בשנת היובל: לאחר שהוא שומע את קול השופר ביום הכיפורים, הוא יוצא לחירות, חוזר אל נחלתו, ומתחיל מייד לבנות סוכה מהחומרים שהוא מוצא בטבע - עד שיבנה את בית הקבע שלו על נחלתו.


תגובות[עריכה]

יפה אראל

ואוסיף ואומר כי אדם הראשון יצא לראשונה מגן-עדן בחג-הסכות [הראשון בהיסטוריה] מיום שבת עד יום שבת הכל שמונה ימים

והאדם לא יכל להתחיל לבנות סוכה עד שקידש את שנת היובל ביום הכפורים בעשור לחודש

משקידש את שנת היובל ניתן האות להתחיל לבנות סוכה לכבוד חג-הסכות

-- daian moshe, 2013-09-15 20:59:23

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2013-09-23.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/suka_land