לדלג לתוכן

ביאור:ניקור עיניים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

בכמה מקומות בתנ"ך נזכר ניקור עיניים. על-פי רוב המקומות האלה נראה, שניקור עיניים הוא סמל לשעבוד והשפלה: המנצח מנקר את עיניו של אויבו כדי להפוך אותו לחסר-אונים, ולהראות שהוא תלוי בו לחלוטין:

במדבר טז יד: "אף לא אל ארץ זבת חלב ודבש הביאותנו, ותיתן לנו נחלת שדה וכרם; העיני האנשים ההם תנקר - לא נעלה": דתן ואבירם מאשימים את משה, שהוא רוצה להשתרר עליהם; הוא לא הביא אותם אל ארץ נושבת, כי הוא רוצה שהם יישארו לנצח במדבר, לנצח תלויים בו; שלא יהיה להם שום מקור פרנסה עצמאי. ולכן הם נוקטים בצעד מחאה ומסרבים להישמע להוראתו ( פירוט ).
שופטים טז כא: "ויאחזוהו פלשתים, וינקרו את עיניו ; ויורידו אותו עזתה, ויאסרוהו בנחושתיים, ויהי טוחן בבית האסורים" (על שמשון).
שמואל א יא ב: "ויאמר אליהם נחש העמוני: בזאת אכרות לכם,  בנקור לכם כל עין ימין ; ושמתיה חרפה על כל ישראל" (על אנשי יבש גלעד).
מלכים ב כה ז: "ואת בני צדקיהו שחטו לעיניו; ואת עיני צדקיהו עיוור , ויאסרהו בנחושתיים, ויביאהו בבל".
  • וייתכן שזה המקור לדין ב (שמות כא כו): "וכי יכה איש את עין עבדו או את עין אמתו ושחתה - לחפשי ישלחנו תחת עינו"( פירוט ).

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/niqur_eynym