לדלג לתוכן

ביאור:מהו חטא עץ הדעת טוב ורע?

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


לפרשת בראשית

"עץ הדעת טוב ורע" (בראשית, ב', 9).

מה משמעותו של עץ זה ומה קורה למי שאוכל ממנו?

לא נוכל לומר שזה יצר המין, למרות שלאחריו נאמר כי אדם וחוה החלו להיות מודעים לעירומם, שהרי מצוות "פרו ורבו" נאמרה קודם לכן.

גם לא נוכל לומר שזו ההבחנה בין טוב ורע, כפשוטו, שהרי הציווי לא לאכול מן העץ ניתן קודם לאכילה ממנו, כך שחייבים אנו לומר שלאדם וחוה הייתה צריכה להיות הכרה כזו עוד קודם לכן.

אז מהו אם כן עץ זה? רבות התשובות שניתנו לכך במהלך השנים, חלק מהן כלולות בתשובות שפסלנו, אך אנו כאן ננסה לתת תשובה מקורית.

לצורך זה נתבונן בפסוק אחד שם נכתב: "ועל שכלו והצליח מרמה בידו" (דניאל, ח', 25). כלומר, דניאל מתאר מלך אחד והוא כותב שההסתמכות שלו על שכלו הינה מרמה. רש"י במקום - " "ועל ידי שהוא משכיל בכל אשר יפנה ויצליח יחזיק במרמה שבידו" ". כלומר, השכל כשהוא לעצמו אינו ולא כלום.

אבל יש שהשכל מופיע גם בצורה חיובית, דברי הימים א', כב',12: "אך יתן לך ה' שכל ובינה ויצוך על ישראל ולשמור את תורת ה' אלהיך", כאן השכל בא כדי לשמור את תורת ה', וככלי הוא טוב לזה. גם שלמה ביקש חכמה וקיבל, בעצם, מלכים א', ג', 9: "לב שמע לשפט את עמך להבין בין טוב לרע". כלומר, הבינה היא בלב ולהבין בין טוב ורע זה המשפט. כך הביטוי מופיע פעם נוספת: ישעיהו' ז', 16: "כי בטרם ידע הנער מאס ברע ובחר בטוב תעזב האדמה אשר אתה קץ מפני שני מלכיה". זה הילד המשמש כאות לאחז והוא אשר מסמן בעיני הנוצרים את המשיח. המשיח, למותר לציין, צריך גם להתגבר על החטא הקדמון, שהביא את החטא לעולם. כי תכונת אי ידיעת טוב ורע היא תכונה של הילדות והילדות מקושרת אצלנו ברגיל גם גן העדן הבראשיתי. וגם ישוע זה אומר - אם לא תשובו להיות כילדים לא תוכלו להיכנס אל מלכות האלוהים.

עוד נותר לנו רק לציין, כי השורש שכ"ל יש לו גם משמעות הפוכה, כמו ב - ישעיהו, מד', 25: "מפר אתות בדים וקסמים יהולל משיב חכמים אחור ודעתם ישכל", ויש לו גם משמעות של שכול. כך שלסיכום השכל כשלעצמו אינו טוב ואינו רע, אבל הוא יכול לשמש לזה או לזה. וכן אנו מוצאים: ירמיה, ט', 22-23: "כה אמר יהוה אל-יתהלל חכם בחכמתו ואל-יתהלל הגבור בגבורתו אל-יתהלל עשיר בעשרו. כי אם-בזאת יתהלל המתהלל השכל וידע אותי כי אני יהוה עשה חסד משפט וצדקה בארץ כי-באלה חפצתי נאם-יהוה".


מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-10-19.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t0102_5