ביאור:ישעיהו נח יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

החובה ליצור אוירה של שבת בספר ישעיהו[עריכה]

"אם תשיב משבת רגלך עשות חפצך ביום קדשי וקראת לשבת ענג לקדוש ה' מכובד וכבדתו מעשות דרכיך ממצוא חפצך ודבר דבר. אז תתענג על ה' והרכבתיך על במותי ארץ והאכלתיך נחלת יעקב אביך כי פי ה' דבר" (ישעיה, נח', 13-14).

כאן מפורטת לנו יותר מצוות השבת ממה שהיא מתוארת בקצרה בתורה. שם יש רק את האמירה הכללית - "זכור את יום השבת לקדשו" (שמות, כ', 7) והמשכו, וכן - שמור את יום השבת לקדשו כאשר צוך ה' אלהיך" (דברים, ה', 11) והמשכו שם, וכן עוד יש - "לא תבערו אש בכל מושבותיכם ביום השבת" (שמות, לה', 3) ומזה למדו חכמי התלמוד את כל ל"ט המלאכות האסורות, על פי המלאכות שהיו עושים במשכן. ועוד אנו מוצאים בכתובים - "בימים ההמה ראיתי ביהודה דרכים גתות בשבת ומביאים הערמות ועומסים על החמרים ואף יין ענבים ותאנים וכל משא ומביאים ירושלם ביום השבת ואעיד ביום מכרם ציד" (נחמיה, יג', 15).

אך בכתוב שלנו יותר מוזכרת האווירה של השבת, וכן מוזכרים 3 דברים -

  • עשות דרכיך , וכמפורש - יציאה מחוץ לתחום, או השיבה ממנה,
  • מצוא חפצך - בדברים האסורים, או אפשר לומר מכל חפץ-לב מיוחד, שהשבת היא לא הזמן המתאים להשגתו, אלא למנוחה היא,
  • ודבר דבר - חשבונות האסורים בשבת, או דבר אוון שאסור אף בחול ובוודאי שבשבת אסור.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-02-09.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:החובה ליצור אוירה של שבת בספר ישעיהו

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1058_1