ביאור:ישעיהו נח ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:ישעיהו נח ז.


לכל אחד לפי צרכיו[עריכה]

לפני זמן מה התפרסמה בטלביזיה כתבת תחקיר שהראתה איך פושעים ונוכלים משתמשים בעניים כדי להרוויח כסף קל - הם שולחים אותם לקבץ נדבות ואז גוזלים מהם את הכסף ומשתמשים בו לקנות סמים. הכתבה כמובן אינה משקפת את המצב בכל המקומות, אך היא עדיין מעוררת את השאלה, איך אפשר לעזור לעניים אמיתיים, בלי להרגיש שאנו מפרנסים את משפחות הפשע?

הנביא ישעיהו מציע:

(ישעיהו נח ז): "הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת, כִּי תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ, וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם"

הוא מציע לתת לנזקקים, לא כסף אלא דברים אחרים - לכל אחד לפי צרכיו:

הלוא פרוס לרעב לחמך = לאדם רעב צריך לתת אוכל;

ועניים מרודים תביא בית = שני פירושים (ראו מרוד ):

  • 1. עניים שבני-ביתם מרדו בהם וגירשו אותם מביתם, כמו שקורה לפעמים באירועים מצערים כמו גירושין או מריבות אחרות במשפחה; והם עכשיו נוודים חסרי בית, ולכן יש לעזור להם להשיג בית. 
  • 2. עניים הצועקים מתוך צערם; הם צריכים בעיקר שיקשיבו להם וינחמו אותם, ולכן צריך להביא אותם אל ביתך, לארח אותם ולאפשר להם לשפוך את ליבם.

כי תראה ערום - וכיסיתו = אדם שאין לו בגדים צריך לכסות בבגדים

ומבשרך לא תתעלם = בשרך הם קרובי משפחתך (כמו בדברים שאמר אדם על אשתו: "זאת הפעם עצם מעצמי ובשר מבשרי" ובדברים שאמר דוד על שבט יהודה: "אחי אתם עצמי ובשרי אתם..."), והם צריכים בעיקר שתתייחס/י אליהם ולא תתעלם/י מהם.

עדיף לתת אוכל מאשר לתת כסף - גם בתלמוד[עריכה]

בתלמוד בבלי (תענית כג:)מסופר על אבא חלקיה ואשתו, שחכמי ישראל באו לבקש מהם שיתפללו אל ה' על הגשם. "עלו לעליה. עמד הוא בזווית זו ואשתו בזווית זו, וביקשו רחמים. קדם ועלה ענן מצד זווית של אשתו... אמרו לו: מפני מה קדם ועלה הענן מצד זווית אשתך, ואחר כך מצד זווית שלך? אמר להם: מפני שהאישה מצויה בבית ונותנת פת לעני וקרובה הנאתו, ואני נותן מעות לעני ואין הנאתו קרובה." (ראו באתר דעת ).הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:לכל אחד לפי צרכיו


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2008-03-23.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-58-07