ביאור:ישעיהו מ יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
מי תיכן את רוח ה'[עריכה]

(ישעיהו מ יב): "מי מדד בשעלו מים, ושמים בזרת תכן, וכל בשלש עפר הארץ, ושקל בפלס הרים, וגבעות במאזנים? מי תכן את רוח ה', ואיש עצתו יודיענו"?

תיכן = בחן ומדד ; רוח = מחשבות .

בפסוק יב, הנביא שואל "מי יכול למדוד את כל החומר שבעולם?" - מי יכול למדוד בצעדיו את כל המים שבעולם? מי יכול למדוד באצבעו את כל השמים? מי יכול למדוד בכלי -מידה את כל עפר הארץ, לשקול את ההרים והגבעות?"

ובפסוק יג, הנביא שואל: "מי יכול למדוד את התוכניות של ה' לעתיד?" - מי יכול לבחון ולדעת את כל המחשבות והתכניות של ה'? והאם יש איש שיכול למדוד את כל עצתו ( =תוכניותיו המעשיות ) של ה' לעתיד ולהודיע אותן?

הטיעון הוא "קל וחומר": אם בני-אדם לא מסוגלים למדוד את כל החומר בעולם שה' ברא, קל וחומר שאינם מסוגלים למדוד את המחשבות והתכניות של ה' עצמו.

הקטע כולו פונה אל אנשים (מהגויים ומעם ישראל) שאינם מאמינים שה' יגאל את עם ישראל, כי הם בוחנים את המציאות בראיה מדעית-אנושית; ואומר להם: "האם מישהו מכם מסוגל למדוד, בכלים אנושיים, את כל החומר שה' ברא בעולם? ברור שלא! אם כך, קל וחומר שאתם לא יכולים למדוד את המחשבות של ה' בכלים אנושיים; וגאולת ישראל תבוא בניגוד לכל החשבונות שלכם!".

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-11-05.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מי תיכן את רוח ה'

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-40-1213