ביאור:ישעיהו יט יד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
כהיתעות שיכור בקיאו[עריכה]

(ישעיהו יט יד): "ה' מָסַךְ בְּקִרְבָּהּ רוּחַ עִוְעִים, וְהִתְעוּ אֶת מִצְרַיִם בְּכָל מַעֲשֵׂהוּ כְּהִתָּעוֹת שִׁכּוֹר בְּקִיאוֹ"

לפעמים קשה להבין איך מנהיגי המדינה חוזרים על אותן טעויות שוב ושוב, ולא לומדים מניסיון העבר. זה נראה ממש לא טבעי. הפסוק שלנו רמז שאכן מדובר בתופעה על טבעית. הפסוק הוא חלק מנבואה על חורבן מצרים, והוא מתאר איך חכמי מצרים מובילים את מצרים לאבדון. נסביר את המילים הקשות: 

מסך = מזג וערבב ;   רוח = מחשבות ;   עִוְעִים = עיוות, בלבול וטירוף;   ה' מסך בקרבה רוח עועים = ה' ערבב, במחשבותיהם של חכמי מצרים, מחשבות ומבולבלות; 

כהיתעות שיכור בקיאו = לפעמים, אחרי שהשיכור מקיא, מרוב שיכרות ובלבול הוא חושב שהקיא שלו הוא משקה, ושותה אותו שוב, ושוב מקיא...;

והתעו את מצרים בכל מעשהו כהיתעות שיכור בקיאו = חכמי מצרים, שה' הכניס בליבם מחשבות מעוותות ומבולבלות, התעו את מצרים וגרמו להם לחזור שוב ושוב על אותם מעשים, מעשים שכבר גרמו להם "להקיא": "כמו שהשיכור תועה לשוב ולשתות את קיאו, אשר פלט ממעיו ומבטנו... שאינה יכולה לסבלו, והוא, בדמיונו כי יין הוא, שותהו, כן התעו אותם לעשות מעשים נגד טבעם, מעשים אשר תקיא הארץ אותם ולא תוכל להכילם" (מלבי"ם) .

דקויות[עריכה]

ע"פ מצודת דוד, הדימוי כהיתעות שיכור בקיאו בא רק ללמד על עוצמת השיכרות - חכמי מצרים תעו כמו שיכור, ולא סתם שיכור, אלא שיכור שמקיא מרוב שיכרות.

הקבלות[עריכה]

  • (ירמיהו מח כו): "הַשְׁכִּירֻהוּ כִּי עַל ה' הִגְדִּיל, וְסָפַק מוֹאָב בְּקִיאוֹ וְהָיָה לִשְׂחֹק גַּם הוּא".
  • (משלי כו יא): "כְּכֶלֶב שָׁב עַל קֵאוֹ - כְּסִיל שׁוֹנֶה בְאִוַּלְתּוֹ"( פירוט ).


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:כהיתעות שיכור בקיאו


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-08-25.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yh-19-14