ביאור:ישעיהו ח יב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

אל תיגררו לבהלה[עריכה]

ישעיהו ח יא: " "כי כה אמר ה' אלי" "כחזקת היד, ויסרני מלכת בדרך העם הזה לאמר: לא תאמרון 'קשר!' לכל אשר יאמר העם הזה 'קשר!' , ואת מוראו לא תיראו, ולא תעריצו" "

קשר הוא התארגנות, בדרך-כלל התארגנות למרד.

מקובל לפרש שהפסוק רומז למרד שתיכננו אנשים מסויימים ביהודה נגד מלך יהודה, וה' הזהיר את הנביא ותלמידיו שלא יצטרפו למרד. אולם, למרד זה אין רמז בתנ"ך אלא רק במדרשי חז"ל.

ע"פ הפשט, נראה לי שיש להבין פסוק זה לפי פסוק אחר שבו נזכרה הקריאה "קשר!":

מלכים ב יא  יד: " "ותרא והנה המלך עמד על העמוד כמשפט, והשרים והחצצרות אל המלך, וכל עם הארץ שמח ותקע בחצצרות; ותקרע עתליה את בגדיה, ותקרא 'קשר! קשר" !' "

עתליה ראתה את ההתארגנות של יהוידע הכהן, יואש ושרי הרצים, וצעקה בבהלה 'קשר! קשר!'.

גם בתקופת ישעיהו היה 'קשר' - התארגנות של רצין מלך ארם ופקח מלך ישראל, שאמרו ישעיהו ז ו: " "נעלה ביהודה ונקיצנה ונבקענה אלינו ונמליך מלך בתוכה את בן טבאל" "" ".

בני יהודה נבהלו מהתארגנות זו, וצעקו 'קשר! קשר!' (חלקם גם רצו, כנראה, לברוח מיהודה); וה' אמר לישעיהו ותלמידיו, שלא ייבהלו, ולא יצעקו 'קשר!' יחד עם בני יהודה, כי ההתארגנות הזאת לא תצליח.

ע"ע מדוע היה כל-כך חשוב לישעיהו להרגיע את אחז? .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-02-14.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:אל תיגררו לבהלה

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-08-12