ביאור:ישעיהו ח ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

העדים הנאמנים לנבואת ישעיהו[עריכה]

ישעיהו ח א: " "ו" "יאמר ה' אלי: קח לך גליון גדול, וכתב עליו בחרט אנוש למהר שלל חש בז. ואעידה לי עדים נאמנים: את אוריה הכהן , ואת זכריהו בן יברכיהו" "

מי הם אותם "עדים נאמנים", ומה תפקידם בנבואה זו?

1. ע"פ רבי עקיבא (הובא גם בפירוש רש"י על הפסוק), אוריה הכהן הוא אוריהו בן שמעיהו, שניבא נבואת פורענות על ירושלים בימי ירמיהו: (ירמיהו כו כ): "וגם איש היה מתנבא בשם ה', אוריהו בן שמעיהו מקרית היערים, וינבא על העיר הזאת ועל הארץ הזאת ככל דברי ירמיהו"; וזכריהו בן יברכיהו הוא זכריה הנביא, שניבא בתקופת בית שני, ונבואותיו כתובות בספר הנקרא על שמו זכריה א א " "בחדש השמיני בשנת שתים לדריוש היה דבר ה' אל זכריה בן ברכיה בן עדו הנביא לאמר" ... "ביום עשרים וארבעה לעשתי עשר חדש הוא חדש שבט בשנת שתים לדריוש היה דבר ה' אל זכריה בן ברכיהו בן עדוא הנביא לאמר" ". ע"פ ר' עקיבא, שניהם נזכרו יחד כ"עדים נאמנים", למרות שכל אחד מהם ניבא נבואה אחרת בתקופה אחרת, כדי ללמדנו שיש קשר בין הנבואות שלהם - נבואת הפורענות של אוריה היא תנאי מקדים לנבואות הנחמה של זכריה, וכשנבואת הפורענות של אוריה מתקיימת, אפשר לראות בכך עדות והוכחה שגם נבואת הנחמה של זכריה תתקיים (ולכן רבי עקיבא צחק כשראה שועל יוצא מבית קודש הקודשים).

  • אולם, ע"פ פשט הפסוק, גם אוריה וגם זכריה הם עדים על נבואת ישעיה; לא נאמר שאחד מהם הוא עד על נבואתו של השני.
  • ועוד: לא ברור מה הקשר בין הרעיון היפה והאופטימי של ר' עקיבא, לבין הנבואה של ישעיהו, שנכתבה על גליון גדול, " למהר שלל חש בז ".

2. ע"פ אברבנאל, ה' הוא המדבר בשני הפסוקים האלה: הוא האומר לישעיהו " קח לך גליון גדול... ", והוא האומר " ואעידה לי עדים נאמנים... ". ה' אמר לישעיהו שייקח גליון גדול, כדי שיהיה עליו מקום לנבואה של ישעיהו עצמו "מהר שלל חש בז", ולעוד שתי נבואות שיהיו בעתיד - נבואת אוריה ונבואת זכריה. אוריה וזכריה אינם עדים של ישעיהו אלא עדים של ה' - לנבואות אחרות.

  • אולם, לא ברור מדוע יש חשיבות לכך, שדווקא שני נביאים אלה יכתבו את נבואותיהם על אותו גיליון?
  • ואם זה בכל-זאת חשוב, מדוע לא מצאנו בשום מקום שנבואותיהם של אוריה ושל זכריה אכן נכתבו על אותו גיליון?

3. וע"פ רוב הפירושים האחרים (ע' למשל מצודות, 'דעת מקרא'), שני העדים הללו הם שני אנשים חשובים שחיו בזמן ישעיהו: אוריה היה, אולי, הכהן הגדול המקורב לאחז מלך יהודה (מלכים ב טז י): "וישלח המלך אחז אל אוריה הכהן את דמות המזבח ואת תבניתו לכל מעשהו"; ע"ע אנשים נוספים שנקראו אוריה ), וזכריהו היה, אולי, החותן של אחז - אבי אמו של חזקיהו (מלכים ב יח ב): "בן עשרים וחמש שנה היה במלכו, ועשרים ותשע שנה מלך בירושלם, ושם אמו אבי בת זכריה"; ע"ע אנשים נוספים שנקראו זכריה ). מכיוון שאחז לא האמין לנבואותיו של ישעיהו , ישעיהו היה צריך להביא עדים חשובים ומקורבים לאחז, שיחתמו על הגיליון שעליו נכתבה הנבואה, כדי שתהיה לו הוכחה שהנבואה אכן נכתבה לפני שקרתה.

ואכן, מסתבר שאין אלה אוריה וזכריה שחיו בתקופה מאוחרת יותר:

  • אוריהו בן שמעיהו, שחי בימי ירמיהו, כנראה לא היה כהן - הוא בא מקרית יערים, שלא היתה עיר כהנים, עד כמה שידוע לי;
  • וזכריהו בן ברכיהו נקרא תמיד " זכריה בן ברכיה[ו] בן עדו[א] " - הוא מיוחס על-שם סבו, כדי להדגיש שמדובר באיש אחר, לא אותו זכריהו בן יברכיהו מתקופת ישעיהו.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-02-14.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:העדים הנאמנים לנבואת ישעיהו

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-08-02