ביאור:ירמיהו ה א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
חשיבות היציאה להפגנות[עריכה]

יש אנשים שחושבים, שאין טעם לצאת להפגין - גם עבור מטרות שהם מאמינים בהן. הם אומרים "זה לא יעזור", "אף אחד לא יתייחס", וכו'.

אולם, מדברי הנביא ירמיהו ניתן ללמוד שיש חשיבות עקרונית להפגנה - גם אם כלפי חוץ לא נראה שהיא משפיעה:

(ירמיהו ה א): "שׁוֹטְטוּ בְּחוּצוֹת יְרוּשָׁלִַם וּרְאוּ נָא וּדְעוּ וּבַקְשׁוּ בִרְחוֹבוֹתֶיהָ, אִם תִּמְצְאוּ אִיֵשׁׁ אִם יֵשׁ עֹשֶׂה מִשְׁפָּט מְבַקֵּשׁ אֱמוּנָה וְאֶסְלַח לָהּ"

כפי שכתבו המפרשים (למשל ר' יצחק אברבנאל), לא ייתכן שכל אנשי ירושלים היו רשעים, שהרי היו שרים שהקשיבו לירמיהו, היו אנשים שהצילו אותו כשנפל לבור, וכו'. למרות זאת, ה' לא סלח לירושלים, וכדי להבין מדוע נקרא שוב את התנאי - "שוטטו בחוצות ירושלים... ובקשו ברחובותיה": אין זה מספיק שיש צדיקים נסתרים, הפועלים בביתם; צדיקים כאלה יכולים להציל, לכל היותר, את עצמם (ראו ביאור:יחזקאל יד יבוהלאה). כדי לתת סיכוי הצלה לעיר כולה, דרושים צדיקים העושים משפט בחוצות, ומבקשים אמונה ברחובות.

כל עוד יש אנשים כאלה, יש סיכוי ששאר אנשי העיר יושפעו מהם, ולכן ה' מאריך אפו. אך כאשר החברה מתדרדרת עד כדי כך, שהצדיקים פוחדים לצאת לרחובות ולהפגין - נחתם גזר דינה להשמדה.

ועל-פי הרב מנשה וינר, כך קרה גם בסדום: כל עוד לוט היה אזרח בעל השפעה בעיר, היתה תקוה שהעיר תינצל; אך ברגע שאנשי עירו אמרו לו "האחד בא לגור וישפוט שפוט?! עתה נרע לך מהם!" נחתם גזר דינם להשמדה.

אין מדובר כאן רק בהפגנות המוניות, אלא גם בהפגנות פרטיות - יש עוולות שאף אדם אינו מתייחס אליהן ואינו מוחה, ומי שיודע עליהן צריך לצאת להפגין, אפילו לבד; מספיק אדם אחד שעושה משפט ומבקש אמונה ברחובות, כדי לתת סיכוי לעיר.

פסוקים נוספים[עריכה]

מפסוק אחר ניתן ללמוד, עד כמה חשוב שהאנשים הנכשלים בעבירות, יתביישו במעשיהם ולא יפגינו אותם בגאווה ברחובות ( פירוט ); מפסוק זה ניתן ללמוד, כמה חשוב שהאנשים הטובים יפגינו את דעותיהם ברחובות ולא יתביישו.

בפרק ב ישנו פסוק שאפשר לראותו, אולי, כתוכחה לזקנים על כך שאינם מוכיחים את דורם ( פירוט ).


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:חשיבות היציאה להפגנות


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-07-18.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-05-01