ביאור:ימים ארוכים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

תגובה ל: ארכ א שנכתבה ב12:30:21  10.06.2005

בכמה מקומות בתנ"ך נזכר הביטוי " אורך ימים" . מקובל לפרש שמשמעו " חיים ארוכים" , אך אם כך היה ראוי לומר " אורך חיים " או " ריבוי ימים " .

לכן נראה לי, שיש לפרש את הביטוי כמשמעו - " ימים ארוכים" , ימים שבהם האדם מספיק לעשות הרבה דברים שהוא רוצה ,  כך שכל יום ויום בחייו הוא ארוך ומלא תוכן .

נבדוק פירוש זה בכמה פסוקים :

, " "" " "כבד את אביך ואת אמך ," "למען יארכון ימיך על האדמה אשר ה '" "אלהיך נתן לך" " ", וכן גם דברים ה טו: האדם עלול לחשוב , שאם יכבד את הוריו לא יישאר לו זמן לעצמו ; על - כן מבטיח לו ה ', שהוא ייתן לו אנרגיה כך שיספיק יותר בכל יום ויום ,
וכך כל יום בחייו יהיה עבורו ארוך יותר (פירוש אחר: ההבטחה נאמרה לכלל ישראל, שיזכה להאריך ימים בארץ ישראל )
" "" " "אך טוב וחסד ירדפוני כל ימי חיי ," "ושבתי בבית ה'  " "לארך ימים" " " - המשורר רוצה לשבת בבית ה ' זמן רב , והוא מבקש , שכל יום ויום שהוא יושב בבית ה ' יהיה יום ארוך - שלא ייגמר לעולם ...
" "" " "בני תורתי אל" "תשׁכח ומצותי יצר לבך ." "כי ארך ימים ושנות חיים ושלום יוסיפו לך ..." "אשרי אדם מצא חכמה ואדם יפיק תבונה ..." "ארך ימים בימינה בשמאולה עשר וכבוד" "
": השכר על קיום התורה והחכמה הוא "אורך ימים ושנות חיים ושלום" - כשחיים בשלום, אין צורך לבזבז זמן על צרות, וכך כל יום ויום הוא ארוך יותר (ראו אורך ימים בימינה ).
, " "" " "נגיד חסר תבונות ורב מעשקות ;" "שנאי בצע יאריך ימים" " ": מי שרודף אחרי הבצע , צריך להשקיע זמן רב בעבודה או בעסקים כדי שיוכל להרוויח עוד כסף , וכך אין לו זמן לעשות דברים שהוא באמת אוהב ; אך "מי ששונא בצע" ומסתפק במועט - צריך לעבוד פחות , ויש לו יותר זמן בכל יום ויום , ולכן הוא " "{{{1}}}" " .
" "" " "בישישים חכמה , " "וארך ימים תבונה" " " - החכמה נובעת משמיעה ומקליטה מבחוץ , ולכן
""
"בישישים" - שחיו שנים רבות והספיקו לשמוע הרבה - יש
""
"חכמה"  ; אך התבונה נובעת מכישרון פנימי להסיק מסקנות , ולכן ב - "ארך ימים" - אדם שימיו ארוכים והוא מספיק לעשות הרבה ולפתח את כשרונותיו השכליים - יש
""
"תבונה"
( פירוט ).

פסוקים נוספים[עריכה]

" "" " "למען תירא את ה '" "אלהיך לשמר את כל חקתיו ומצותיו אשר אנכי מצוך אתה ובנך ובן בנך כל ימי חייך ;" "ולמען יארכן ימיך" " "
" "" " "אבן שלמה וצדק יהיה לך איפה שלמה וצדק יהיה לך ;" "למען יאריכו ימיך על האדמה אשר ה '" "אלהיך נתן לך" " "
" "" " "לבלתי רום לבבו מאחיו ולבלתי סור מן המצוה ימין ושמאול ;" "למען יאריך ימים על ממלכתו הוא ובניו בקרב ישראל" " ", וכך נאמר גם לשלמה (
ביאור:מלכים א ג
ביאור:14 ): "
"ואם תלך בדרכי לשמר חקי ומצותי כאשר הלך דויד אביך והארכתי את ימיך" ", ולמלך ב - תהלים כא ה
" "" " "חיים שאל ממך נתתה לו ארך ימים עולם ועד" " "
"" " "ארך ימים אשביעהו ," "ואראהו בישועתי" " "
""
"וה'"
"" " "" "חפץ דכאו החלי ;" "אם תשים אשם נפשו יראה זרע יאריך ימים וחפץ ה' " "בידו יצלח" ""
" "" " "עדתיך נאמנו מאד ," "לביתך נאוה קדש ," "ה' לארך ימים" "" " "
" "" " "למה לנצח תשכחנו ," "תעזבנו לארך ימים" " "
" "" " "וטוב לא יהיה לרשע ולא יאריך ימים כצל אשר איננו ירא מלפני אלהים" " "

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-07-04.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/orkymim