ביאור:יוסף מקבל את הבכורה אך לא את המלוכה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית מח ג-ז

וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב אֶל יוֹסֵף אֵל שַׁדַּי נִרְאָה לעיל לה, ט אֵלַי בְּלוּז בְּאֶרֶץ כְּנָעַן, וַיְבָרֶךְ אֹתִי. וַיֹּאמֶר אֵלַי: "הִנְנִי מַפְרְךָ וְהִרְבִּיתִךָ וּנְתַתִּיךָ ואעשה אותך לִקְהַל עַמִּים לקהל גדול של כמה שבטים, וְנָתַתִּי אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת לְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ, אֲחֻזַּת עוֹלָם". וְעַתָּה שְׁנֵי בָנֶיךָ הַנּוֹלָדִים לְךָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם עַד בֹּאִי אֵלֶיךָ מִצְרַיְמָה, לִי הֵם אני מוריש לשני בניך כשבטים בפני עצמם, ולא כשבט אחד על שמך בלבד, אֶפְרַיִם וּמְנַשֶּׁה, כִּרְאוּבֵן וְשִׁמְעוֹן יִהְיוּ לִי (ואכן מכאן והלאה, אפרים ומנשה נחשבים לשנים מ12 השבטים לנחלה בארץ כנען). וּמוֹלַדְתְּךָ והילדים הנולדים לך אֲשֶׁר הוֹלַדְתָּ אַחֲרֵיהֶם לְךָ יִהְיוּ, עַל שֵׁם אֲחֵיהֶם יצטרפו לשבט אפרים או לשבט מנשה אחיהם יִקָּרְאוּ בְּנַחֲלָתָם. וַאֲנִי בְּבֹאִי מִפַּדָּן מֵתָה עָלַי מותה היה לצער לי (מות רחל מסופר לעיל לה, יט) רָחֵל בְּאֶרֶץ כְּנַעַן בַּדֶּרֶךְ בְּעוֹד כִּבְרַת אֶרֶץ לָבֹא אֶפְרָתָה, וָאֶקְבְּרֶהָ שָּׁם בְּדֶרֶךְ אֶפְרָת הִוא בֵּית לָחֶם.

למה הזכיר יעקב את מותה של רחל - הרי יוסף היה שם?

נעקוב אחר הפסוקים:

יעקב מבשר ליוסף שהוא זוכה בבכורה ומקבל פי שתיים מאחיו: שני שבטים יוצאים ממנו. יוסף היה בכור רחל, האישה שיעקב אהב, וככזה הוא ציפה לכך שראובן בכור לאה יאבד את בכורתו (כמו שקרה בדורות הקודמים, שהבכור לא המשיך את דרכו של אביו, אלא דוקא הצעיר), ואכן כך היה.

אך יוסף ציפה ליותר מזה: הוא ציפה למלוך, כפי שהיה בחלומותיו. יעקב רומז לו כאן את אשר יאמר לו בפרק הבא (מט, ח) בפירוש: אמנם חלמת שכולם ישתחוו לך, אך דוקא הברכה ניתנת לשבט יהודה: "יִשְׁתַּחֲוּוּ לְךָ בְּנֵי אָבִיךָ".

וכיצד הוא רומז? בהתגלות של ה' ליעקב נאמר "וּמְלָכִים מֵחֲלָצֶיךָ יֵצֵאוּ" (לה, יא) אך יעקב מספר כאן ליוסף רק על יתר הברכות שקיבל: על הפיריון וברכת הארץ.

אמנם יוסף הוא הבכור של רחל, אך רחל מתה "בְּעוֹד כִּבְרַת אֶרֶץ לָבֹא אֶפְרָתָה", אפרת מלשון פריון, הברכה "הִנְנִי מַפְרְךָ וְהִרְבִּיתִךָ"נתקיימה בזכות לאה שהולידה שישה מהבנים, ולא בזכות רחל שהולידה רק שנים.

ראובן, שמעון ולוי נדחו מסיבות שונות, והמלכות ניתנה ליהודה, הבן של לאה, איתה יעקב היתחתן ראשון, ואיתה גם ניקבר במערת המכפלה ביחד עם יתר אבותיו הקבורים זוגות זוגות.