ביאור:התפילות של משה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

[תודה לאליהו ממן]

במכות צפרדע, ערוב, ברד וארבה מסופר שפרעה ביקש ממשה להתפלל אל ה' ולבקש ממנו לבטל את המכה:

"מכה"

"פסוק"

צפרדע

" "העתירו אל ה' ויסר... ממני ומעמי" "

ערוב

" "העתירו בעדי" "

ברד

" "חטאתי הפעם, ה' הצדיק ואני ועמי הרשעים: העתירו אל ה'..." "

ארבה

" "חטאתי לה' א-להיכם ולכם... ועתה שא נא חטאתי אך הפעם , והעתירו לה' א-להיכם..." "

  • אחרי מכת הברד אומר פרעה: " " "חטאתי הפעם, ה' הצדיק ואני ועמי הרשעים" " ". למה דווקא כאן פרעה מודה שה' צדיק? נראה לי­] שבמכת הברד ה' הראה לפרעה את הגדולה המוסרית שלו: הוא לא רצה לפגוע באנשים, ואמר לו "שלח העז את כל מקנך... כל האדם והבהמה...", כדי שלא ייפגעו מהברד. גם לנו ראוי ללמוד ממעשי ה' יתברך, וכאשר אנחנו מפגיזים יעדי מחבלים, ראוי להזהיר את האוכלוסיה מראש, כדי שתתפנה ולא תפגע ( פירוט ).
  • אחרי מכת הארבה אמר פרעה " " "ועתה שא נא חטאתי אך הפעם..." " " – זה דומה למה שביקש שאול משמואל (שמ"א טו) " " "ועתה שא נא את חטאתי" " ": ההבדל הוא ששאול חטא רק פעם אחת (גם בשמואל א יג יג שמואל לא אומר לו "חטאת" אלא "נסכלת") ולכן הוא לא יכל להגיד " " "אך הפעם" " ".

...ואכן משה עשה כדבר פרעה:

צפרדע

" "ויצא משה ואהרן מעם פרעה ויצעק משה אל ה'..." "

ערוב

" "ויצא משה מעם פרעה ויעתר אל ה'" "

ברד

" "ויצא משה מעם פרעה את העיר ויפרוש כפיו אל ה'" "

ארבה

" "ויצא מעם פרעה ויעתר אל ה'

" "

  • במכת הצפרדעים – הוא היה צריך לצעוק (" " "ויצעק" " " "משה אל ה'" " "), כי הצפרדעים קרקרו ועשו המון רעש והפריעו לו להתרכז בתפילה. (קורמן, בשם ר' אברהם ברוידה מטרנופול. אמנם, גם במרה (שמות טו) נאמר על משה "ויצעק אל ה'", וגם ברפידים (שמות יז) נאמר "ויצעק משה אל ה'") .
  • במכת הברד משה פרש כפיו אל ה' (כלומר כלפי מעלה) – אולי זה בגלל שמכת הברד באה מלמעלה ( אמנם, גם בתפילת שלמה (מל"א ח) נאמר " "ויפרוש כפיו השמים" "" ") .
  • במכות הערוב והארבה נאמר "ויעתר אל ה'" - השורש "עתר" מציין ריבוי; ואכן, היו הרבה ערוב והרבה ארבה שהיה צריך להתפלל עליהם... (אמנם, גם על יצחק (בראשית כו) נאמר "ויעתר ל ה'") .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים מכות מצרים - לא גמור וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2003-03-24.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/jmot/mkot_tfilot