ביאור:ה' מוותר על גורם ההפתעה כדי לחסוך בחיים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
במלחמות בין בני אדם, מקובל להשתמש ב"גורם ההפתעה" כדי להשיג יתרון על הצד השני. אך במלחמתו של ה' נגד המצרים, ה' לא השתמש בגורם ההפתעה, אלא הזהיר את המצרים לפני כל מכה (חוץ מהמכות הקלות יותר - כנים, שחין וחושך - שהיו בעצמן התראה למכות הבאות; ראו הסדר של מכות מצרים ). בכך השיג ה' כמה מטרות:

  • א. הפגנת עוצמה - מי שיש לו כוח, אינו צריך את גורם ההפתעה, כי ממילא אי-אפשר להתגונן מפניו.
  • ב. חיסכון בחיים - מצרי שירצה להינצל, יוכל להתגייר או לברוח. כך אמר ה' בפירוש לפני מכת הברד (שמות ט יט-כא): "ועתה שׁלח העז את-מקנך ואת כל-אשׁר לך בשׂדה, כל-האדם והבהמה אשׁר-ימצא בשׂדה ולא יאסף הביתה וירד עלהם הברד ומתו. הירא את-דבר ה' מעבדי פרעה הניס את-עבדיו ואת-מקנהו אל-הבתים. ואשׁר לא-שׂם לבו אל-דבר ה' ויעזב את-עבדיו ואת-מקנהו בשׂדה".
  • ומעניין שדווקא לאחר מכה זו, אמר פרעה (שמות ט כז): "ה' הצדיק" - העובדה שה' דאג לחייהם של המצרים, והזהיר אותם לפני המכה, מראה שהוא צדיק.

ראו: גורם ההפתעה במלחמות - מקורות נוספים .

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-03-06.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/jmot/mkot_hftaa