ביאור:הנביא הוא מודל למשיח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

"ואני ככבש אלוף יובל לטבוח ולא ידעתי כי עלי חשבו מחשבות נשחיתה עץ בלחמו ונכרתנו מארץ חיים ושמו לא יזכר עוד" (ירמיה, יא', 19).

הפסוק הזה מזכיר מאוד את פרשת העבד הסובל של ישעיה (נב', 13 - נג', 12): "ואני ככבש אלוף יובל לטבוח" - "כשה לטבח יובל"; "ולא ידעתי כי עלי חשבו מחשבות" - בהנגדה - "ולא חשבנוהו"; "נשחיתה עץ בלחמו" - "כן משחת מאיש מראהו", והמילה "עץ" מזכירה את הנאמר בעשעיה, יא', 1 - "ויצא חטר מגזע ישי ונצר משרשיו יפרה"; "ונכרתנו מארץ החיים" - "כי נגזר מארץ חיים"; "ושמו לא יזכר עוד" - בהנגדה - "לכן אחלק לו ברבים וגו'".

ואילו הנאמר קודם לכן - "זית רענן יפה פרי תאר קרא ה' שמך" (ירמיה, יא', 16) מזכיר את הנאמר בתהילים (נב', 10) - "ואני כזית רענן בבית אלהים". יש לנו, אם כך, דמות מודל, של המשיח, שמייצג אותה הנביא. וכך גם נוכל למצוא הקבלות נוספות.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של חגי הופר שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-02-22.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/prqim_t1111_1