ביאור:ירמיהו יג כג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:ירמיהו יג כג.


היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?![עריכה]

(ירמיהו יג כג): "הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ, וְנָמֵר חֲבַרְבֻּרֹתָיו?! גַּם אַתֶּם תּוּכְלוּ לְהֵיטִיב, לִמֻּדֵי הָרֵעַ".

אתם אומרים שאינכם יכולים להשתנות ולהיטיב את דרכיכם, כמו שכושי לא יכול להפוך את עורו משחור ללבן ונמר לא יכול להפוך את צבען של חברבורותיו ; אבל אני אומר לכם שאתם כן יכולים להיטיב את דרכיכם, כי הרע אינו נטיה מולדת - אתם רק למדתם והתרגלתם להרע .

דקויות[עריכה]

לפי רוב המפרשים, משמעות הפסוק היא "כמו שהכושי לא יכול להפוך את עורו משחור ללבן, והנמר לא יכול להפוך את חברבורותיו לצבע אחר, גם אתם לא תוכלו להיטיב , כי אתם כבר למודים (רגילים) להרע " ( מצודות , מלבי"ם , דעת-מקרא, ועוד) . אולם בפירוש זה יש מספר בעיות:

א. הנמשל אינו מתאים למשל: בני ישראל הם לימודי הרע - הם למדו והתרגלו לעשות רע; אבל, הכושי לא למד להיות שחור והנמר לא למד לגדל חברבורות - הם נולדו כך.

ב. אם אכן בני-ישראל לעולם לא יוכלו להיטיב, מדוע ירמיהו אומר להם כמה פעמים "היטיבו דרכיכם ומעלליכם"? 

  • (ירמיהו ז ג): "כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל הֵיטִיבוּ דַרְכֵיכֶם וּמַעַלְלֵיכֶם וַאֲשַׁכְּנָה אֶתְכֶם בַּמָּקוֹם הַזֶּה";
  • (ירמיהו יח יא): "שׁוּבוּ נָא אִישׁ מִדַּרְכּוֹ הָרָעָה וְהֵיטִיבוּ דַרְכֵיכֶם וּמַעַלְלֵיכֶם";
  • (ירמיהו כו יג): "וְעַתָּה הֵיטִיבוּ דַרְכֵיכֶם וּמַעַלְלֵיכֶם וְשִׁמְעוּ בְּקוֹל ה' אֱלֹהֵיכֶם וְיִנָּחֵם ה' אֶל הָרָעָה אֲשֶׁר דִּבֶּר עֲלֵיכֶם";
  • (ירמיהו לה טו): "וָאֶשְׁלַח אֲלֵיכֶם אֶת כָּל עֲבָדַי הַנְּבִאִים הַשְׁכֵּים וְשָׁלֹחַ לֵאמֹר שֻׁבוּ נָא אִישׁ מִדַּרְכּוֹ הָרָעָה וְהֵיטִיבוּ מַעַלְלֵיכֶם";

לכן, לענ"ד, המשפט " היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו " אינו דברו של הנביא אלא דברם של מתנגדיו. הנביא אומר להם "היטיבו דרכיכם ומעלליכם!", והם אומרים לו "זה בלתי אפשרי - יש לנו נטיה מולדת להרע - אנחנו לא יכולים להשתנות!". ירמיהו דוחה את דבריהם ואומר להם " גם אתם תוכלו להיטיב, לימודי הרע! " - אתם כן יכולים להיטיב , כי אתם לא נולדתם עם נטיה להרע - אתם רק למדתם והתרגלתם להרע . וכמו שהתרגלתם להרע, כך אתם יכולים גם להתרגל להיטיב - הדבר תלוי רק בכם.


תגובות[עריכה]

ירמיהו יג כג: " הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ וְנָמֵר חֲבַרְבֻּרֹתָיו?! גַּם אַתֶּם תּוּכְלוּ לְהֵיטִיב לִמֻּדֵי הָרֵעַ ".

לאמור בפרוש: אף על פי שהכושי שצבע עורו שחור לא יוכל להפוך זאת כאשר גם נמר לא יהפוך את חֲבַרְבֻּרֹתָיו

בכל זאת ולמרות כל זאת אתם בני ישראל גַּם אַתֶּם תּוּכְלוּ לְהֵיטִיב לִמֻּדֵי הָרֵעַ

כי תוכלו להיטיב בדרך נפלאה בדרך מעל הטבע

פרוש נוסף..........

כי אתם בני ישראל ככושים ולא תהפכו את אמונתכם באלהי ישראל כאשר כושי לא יוכל להפוך את עורו ונמר לא יהפוך חֲבַרְבֻּרֹתָיו

עמוס ט ז: "הֲלוֹא כִבְנֵי כֻשִׁיִּים אַתֶּם לִי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל נְאֻם יהוה.......... הֲלוֹא אֶת יִשְׂרָאֵל הֶעֱלֵיתִי מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם וּפְלִשְׁתִּיִּים מִכַּפְתּוֹר וַאֲרָם מִקִּיר"

-- DAIAN SHEM, 2019-07-31 23:00:00


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?!


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2019-08-06.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-13-23