ביאור:דרור

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


דרור = ציפור חופשיה ומשל לחופש[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: דרור

המילה דרור משמעה חופש, חירות; כמו בפסוקים שנאמרו:

  • על שחרור עבדים וקרקעות ביובל, (ויקרא כה י): "וְקִדַּשְׁתֶּם אֵת שְׁנַת הַחֲמִשִּׁים שָׁנָה, וּקְרָאֵתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ לְכָל יֹשְׁבֶיהָ; יוֹבֵל הִוא תִּהְיֶה לָכֶם וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ"( פירוט ): אונקלוס תרגם את המילה "דרור" כ" "חירות" ";
  • על שחרור קרקעות בעתיד, (יחזקאל מו יז): "וְכִי יִתֵּן מַתָּנָה מִנַּחֲלָתוֹ לְאַחַד מֵעֲבָדָיו, וְהָיְתָה לּוֹ עַד שְׁנַת הַדְּרוֹר וְשָׁבַת לַנָּשִׂיא; אַךְ נַחֲלָתוֹ בָּנָיו לָהֶם תִּהְיֶה";
  • על שחרור עבדים בימי ירמיהו, (ירמיהו לד ח): "הַדָּבָר אֲשֶׁר הָיָה אֶל יִרְמְיָהוּ מֵאֵת ה' אַחֲרֵי כְּרֹת הַמֶּלֶךְ צִדְקִיָּהוּ בְּרִית אֶת כָּל הָעָם אֲשֶׁר בִּירוּשָׁלִַם לִקְרֹא לָהֶם דְּרוֹר";
  • על שחרור שבויים בעתיד, (ישעיהו סא א): "רוּחַ ד' ה' עָלָי, יַעַן מָשַׁח ה' אֹתִי, לְבַשֵּׂר עֲנָוִים שְׁלָחַנִי, לַחֲבֹשׁ לְנִשְׁבְּרֵי לֵב, לִקְרֹא לִשְׁבוּיִם דְּרוֹר וְלַאֲסוּרִים פְּקַח קוֹחַ".

חז"ל קישרו את ה דרור ל דיור : " "מה לשון 'דרור'? כמדייר בי דיירא (מי שהוא ברשותו לגור בכל מלון שירצה) ומוביל סחורה בכל מדינה" " (רבי יהודה, בבלי ראש השנה ט: ) . בשנת היובל, העבד יוצא לחופשי ויכול לדור בכל מקום שהוא רוצה; גם האדם שקיבל בחזרה את נחלתו חופשי לדור בה מבלי לשלם שכר דירה.

הציפור שנקראת דרור היא ציפור חופשיה - ציפור שעפה ללא הפסקה, ואינה ניתנת לביות ולשליטה ע"י אדם (ראו הדרור והסנונית ); ציפור זו נזכרה כמשל בשני פסוקים:

  • (תהלים פד ד): "גַּם צִפּוֹר מָצְאָה בַיִת, וּדְרוֹר קֵן לָהּ - אֲשֶׁר שָׁתָה אֶפְרֹחֶיהָ אֶת מִזְבְּחוֹתֶיךָ, ה' צְבָאוֹת מַלְכִּי וֵאלֹהָי": אפילו הציפור שאוהבת לנדוד, והדרור שאוהבת להיות חופשיה, החליטו לוותר על החופש שלהן ולקנן במקום קבוע - במזבח ה' - מרוב אהבתן למקום זה ( פירוט ).
  • משלי כו ב: " "כַּצִּפּוֹר לָנוּד, כַּדְּרוֹר לָעוּף -" "כֵּן קִלְלַת חִנָּם לא תָבֹא" ": כמו שאי-אפשר לשלוט בציפור דרור ולכוון אותה לעוף למקום מסויים, כך אי-אפשר לשלוט בקללת-חינם ולהפנות אותה אל אדם מסויים, כי היא לא תבוא אליו ולא תפגע בו ( פירוט ).


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:דרור - ציפור חופשיה ומשל לחופש

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-05-03.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/dror