ביאור:בראשית יא כח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יא כח: "וַיָּמָת הָרָן עַל פְּנֵי תֶּרַח אָבִיו בְּאֶרֶץ מוֹלַדְתּוֹ בְּאוּר כַּשְׂדִּים."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יא כח.


וַיָּמָת הָרָן עַל פְּנֵי תֶּרַח אָבִיו[עריכה]

להרן נולדו בן, לוט, ושתי בנות: מִלְכָּה ויִסְכָּה.
הרן מת "עַל פְּנֵי תֶּרַח אָבִיו"
"עַל פְּנֵי", לפניו - משמעו:

  1. כתחליף - ככתוב: "לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים, עַל פָּנָי" (שמות כ ב), וגם "לֹא יוּכַל לְבַכֵּר אֶת בֶּן הָאֲהוּבָה עַל פְּנֵי בֶן הַשְּׂנוּאָה, הַבְּכֹר" (דברים כא טז) (הפרוש הזה לא קשור לפסוקינו, מובא רק לשלמות)
  2. בזמן - שהרן מת בחיי אביו, לפני אביו בזמן.
  3. במקום - ייתכן שגם בנוכחות אביו – 'לפניו', ככתוב על יוסף במות אביו: "וַיִּפֹּל יוֹסֵף עַל פְּנֵי אָבִיו" (ביאור:בראשית נ א), וגם "וַיְכַהֵן אֶלְעָזָר וְאִיתָמָר עַל פְּנֵי אַהֲרֹן אֲבִיהֶם" (במדבר ג ד).

הרן מת לפני שתרח העביר את משפחתו לחרן בדרך לכנען, ולפני שאברם הגיע לגיל 75 ויצא מחרן לכנען בפקודת אדוני.

הרן אפילו מת לפני שאברם ונחור התחתנו. לפי סדר המשפטים, ייתכן שהוא לא נוכח בחתונת בתו מִלְכָּה לנחור אחיו. מכיוון שלמִלְכָּה הגיע נדוניה מצאן הרן, אזי גדל רכושו של נחור מחלקו של הרן. יש הטוענים שאברם נשא לאישה את יִסְכָּה וששמה שונה לשרי, אבל אין הוכחה לכך. אם כך היה, אז אברם גם הוא קיבל מחלקו של הרן וזה היה חלק מרכושו כשיצא לכנען.

בְּאֶרֶץ מוֹלַדְתּוֹ בְּאוּר כַּשְׂדִּים[עריכה]

הרן מת באור כשדים ולא הספיק לעבור לחרן. כלומר, כאשר תרח עבר לחרן והתיישב בה, הרן לא היה בחיים. אולם גם אם תרח קנה אדמה בחרן לאחר מות הרן, הרי שאין לזה חשיבות וילדיו של הרן זכאים לשליש מירושת תרח בחרן.

אוּר כַּשְׂדִּים[עריכה]

"אוּר כַּשְׂדִּים" - ממלכת הכשדים היתה בדרום עירק, וסביר שהעיר "אוּר" שכנה בארצם, אולם המיקום נתון בספק: מדרום עירק עד צפון עירק.
המילה "אוּר" פרושה:

  1. כבשן, תנור, מזבח, ככתוב: "אֲשֶׁר אוּר לוֹ בְּצִיּוֹן וְתַנּוּר לוֹ בִּירוּשָׁלָ͏ִם" (ישעיהו לא ט). ייתכן שהרן הומת בכבשן הזה, כפי שפקד נְבוּכַדְנֶצַּר מלך בבל שנים רבות מאוחר יותר: "וּמִי שֶׁלֹּא יִפֹּל וְיִסְגֹּד, בָּהּ בַּשָּׁעָה יֻשְׁלַךְ לְתוֹךְ כִּבְשַׁן הָאֵשׁ הַבּוֹעָרֶת" (ביאור:דניאל ג ו). ייתכן שזאת הסיבה שתרח עזב את העיר ונדד לחרן בדרך לכנען.
  2. ספר היובלים מציין שאוּר כשדים הוקמה בשנת 1688 לבריאת העולם, על ידי בנו של אוּר בן כשד
  3. NARU באכדית זה אור, תאורה, וURUK, באכדית, היא עיר מרכזית לעבודת האל אורק, אביה של האלה עשתר-נאנא ( |The Code Of Hammurabi King of Babylon, Robert Francis Harper Ph.D. London 1904)