תרגום על קהלת ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

<< · תרגום על קהלת · ו · >>

(א) אית בישתא דחזית בעלמא הדין תחות שמשא ורבתא היא על בני אנשא.

(ב) גבר די הב ליה יי במזליה עותר ויקר ונכסין וליתוהי מחסר לנפשיה מכל די יתרעי ולא אשלטיה יי על חובתיה למטעם מניה אלהן ימות בלא ולד ולא חס קריביה לאחסנותיה ליה ארום אנתתיה תהא מתנסבא לגבר חילונאי ויחסניניה ויכליניה כל דין גרמו ליה חובוהי דלא עבד מניה מדעם טב ואתהפך עתריה למהוי ליה להבלו ולמרעא בישא.

(ג) אין יוליד גבר מאה בנין ושנין סגיאין יחי ובשלטנותא ורבנותא הוא די יהון יומי שנוהי ונפשיה לא שבעת מן טבתא דהוות ליה על די רחים על עתריה ולא קנא מניה שמא טבא אף בית קבורתא לא הות מזמנא ליה אמרית אנא במימרי דטב מיניה שלילא דלא חזא עלמא הדין.

(ד) ארום בהבלותא אתא בעלמא הדין ובחשוכא יזיל לעלמא ההוא ובחשוכא שמיה מתחפי מן בגלל דלית ליה זכותא ושום טב לא קנא למהוי מדכר.

(ה) ואף נהור אוריתא לא חמא ולא ידע בין טב לביש למבחן בין טב לביש למבחן בין עלמא הדין לעלמא דאתי.

(ו) ואלולי הוו יומי(ה) חיוהי דגברא תרין אלפין שנין ובאוריתא לא עסיק ודינא וצדקתא לא עבד בשבועת מימרא דיי דביום מותיה נחתא נפשיה לגהינם לאתר חד דכל חייבא אזלין תמן.

(ז) כל טורח גברא בדין מזון פומיה הוא טרח ועל מימר פומא דיי מתזן ואף נפשא דאנש לא תשבע מכלא ומשתיא.

(ח) ארום מה מותרא אית לחכימא בעלמא הדין יתיר מן שטיא בגין דרא בישא דלא מתקבל עלויהון ומה אית לההוא גברא עניא למעבד אלהן למעסק באוריתא דיי בגין די ינדע היכדין עתיד למהך לכל קבל צדיקיא בגנתא דעדן.

(ט) טב לגברא למחדי על מה דאית ליה ולמעבד צדקתא ולמחמי אגר טב על עובדוי ליום דינא רבא מן די ייזיל לעלמא ההוא בסיגוף נפש ברם דין לגברא חייבא הבלו ותבירות רוחא.

(י) מה דהוה בעלמא הא כבר אתקרי שמיה ואשתמודע לבני אנשא מן יומא דהוה אדם קדמאה וכולא גזירת מימרא דיי היא ולית רשו לגברא למיקם בדינא עם מרי עלמא דתקיף מיניה.

(יא) ארום אית פתגמין סגיאין דמסגין הבלו בעלמא מה מותר אית לגבר דמתעסק בהון.

(יב) ארום מאן הוא די ינדע מה יוטיב לאנשא בעלמא הדין אלהן למעסק באורייתא די אינון חיי עלמא וכל מניין יומי חיי הבלו די יהי בעידן מותיה אינון חשיבין בעינוי כטללא דמן הוא די יחוי לאנשא מה דעתיד למהוי באפוהי בעלמא הדין תחות שמשא.


<< · תרגום על קהלת · ו · >>