שיחת ביאור:משנה בכורים פרק ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

וידוי מעשר ווידוי ביכורים[עריכה]

בביאור משנה ב:
"וידוי מעשרות (דברים כו, יב-טו), הנאמר פעם בשלוש שנים, כולל גם את הביכורים,"
האם "וטעונים וידוי" אכן מתייחס לוידוי מעשרות? או לוידוי הנפרד של הביכורים (דברים כו, א-יא)? --אראל סגלשיחה • י"ד בשבט ה'תשע"ט 12:23, 20 בינואר 2019 (IST)

שים לב להבחנה בין וידוי מעשרות למקרא ביכורים. אמנם שניהם מופיעים בספר דברים בזה אחר זה אבל חז"ל מקפידים לקרוא לזה מקרא ולשני וידוי.Ahituvrs (שיחה) 13:41, 20 בינואר 2019 (IST)

ומניין לך שוידוי מעשרות כולל את הביכורים? במעשר שני ה י נאמר "כיצד היה הוידוי? "בערתי הקדש מן הבית" - זה מעשר שני ונטע רבעי, "נתתיו ללוי" - זה מעשר לוי, "וגם נתתיו" - זו תרומה ותרומת מעשר": דווקא תרומה נזכרה, וביכורים לא! --אראל סגלשיחה • י"ד בשבט ה'תשע"ט 18:54, 20 בינואר 2019 (IST)

צודק. אני חוזר בי.Ahituvrs (שיחה) 08:48, 21 בינואר 2019 (IST)

דם מהלכי שתיים[עריכה]

בביאור משנה ז:
"דם מהלכי שתיים" - אדם ועופות.
ולכאורה זה מנוגד למקרא מפורש (ויקרא יז יג): "וְאִישׁ אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּמִן הַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכָם אֲשֶׁר יָצוּד צֵיד חַיָּה אוֹ עוֹף אֲשֶׁר יֵאָכֵל, וְשָׁפַךְ אֶת דָּמוֹ וְכִסָּהוּ בֶּעָפָר; כִּי נֶפֶשׁ כָּל בָּשָׂר דָּמוֹ בְנַפְשׁוֹ הוּא, וָאֹמַר לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל דַּם כָּל בָּשָׂר לֹא תֹאכֵלוּ, כִּי נֶפֶשׁ כָּל בָּשָׂר דָּמוֹ הִוא, כָּל אֹכְלָיו יִכָּרֵת", מכאן נראה בבירור שאיסור אכילת דם חל גם על חיה ועוף.
לפי זה מסתבר יותר ש"דם מהלכי שתיים" הוא דם אדם בלבד. אם כך, מדוע לא נאמר בקיצור "דם אדם"? - אולי כדי להדגיש, שאין הכוונה לדם חללים (לא מדובר כאן על קניבלים השוחטים בני-אדם ושותים את דמם...) אלא לדם של אנשים חיים - דם כגון: דם שבין השיניים, דם של פצע, וכד', שמקובל למצצו תוך כדי טיפול בפצע. --אראל סגלשיחה • כ"ב בשבט ה'תשע"ט 04:52, 28 בינואר 2019 (IST)
דם אדם אינו משתמע דווקא כדם אדם חי. אכן המשנה אינה אומרת שדם העוף מותר באכילה, אלא שהוא מכשיר את הזרעים לקבל טומאה. במה הוא אינו דומה לדם בהמה או לדם חיה? - שאלה טובה. אבדוק. Ahituvrs (שיחה) 08:43, 28 בינואר 2019 (IST)
אין ברירה: התוספתא שם קובעת בפירוש שדם העוף מחייב כרת. לכן דם מהלכי שתים הוא דווקא דם אדם. תיקנתי. תודה. Ahituvrs (שיחה) 10:27, 28 בינואר 2019 (IST)