שיחת ביאור:היום הרת עולם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היי אני עדן אני רציתי לדעת על פי אלו קריקטריונים שופט אותנו ה' וכיצד אנו צריכים להתיחס אליו בכל מצב?

שלום עדן,
אילו ידענו על פי אלו קריטריונים ה' שופט אותנו, היינו אלקים ולא בני אדם. אולם, חז"ל לימדו אותנו מספר כללים לפיהן נוכל ללמוד מעט אודות קריטריונים אלו.
מצד אחד, לימדו אותנו חז"ל כי ה' שופט את כולם, את כל העולם, וגם את המלאכים, ואפילו המלאכים אינם זכים מספיק בעיניו (ראה איוב טו טו).
מצד שני, אנו יודעים כי ה' "אינו בא בטרוניא עם בריותיו" ואינו מצפה מהם ליותר ממה שהם מסוגלים, כל אחד לפי יכלתו כחו ותכונותיו.
לכאורה יש בין השניים סתירה מסויימת, והביאור הוא, שה' דן את האדם במספר בחינות, בבחינת דין ובבחינת רחמים, וה' משתף את מידת הרחמים עם מידת הדין.
לגבי השאלה כיצד אנו צריכים להתייחס אל ה' בכל מצב, התשובה היא שעלינו להתייחס אליו מצד אחד באימה וביראה. ה' הוא מלך גדול על כל העולם והיקום, וכל היקום, עם מליארדי כוכבים ומלאכים, יראים וחרדים מפניו ומפני אימת הדין.
מצד שני, עלינו להתייחס לה' באהבה, ולדעת כי מלבד היותו מלכנו, הוא גם נוהג עמנו כמו אבא אוהב ורחום, ודואג לנו לכל צרכינו, וכאשר אנחנו שבים אליו ומקבלים עלינו את עול מלכותו ולעשות את רצונו, אז הוא מוחל לעוונותינו, ובפרט ביום כיפור.
הנושא הזה הוא רחב ועמוק ולא נגעתי בו אלא בראשי פרקים, ו"תן לחכם ויחכם עוד". בברכת כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה, נחום - שיחה 09:41, 4 בספטמבר 2018 (IDT)