שיחה:ויבינו במקרא/מגילת שיר השירים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חלוקת הפרקים[עריכה]

אם יש דבר שמעצבן אותי בקריאת שיר השירים בבתי הכנסת, היא שהיא הולכת אחר חלוקת הפרקים הנוצרית, ללא טעם וללא היגיון. אם במקומות אחרים החלוקה היא עוד סבירה איכשהו, בשיר השירים היא קטסטרופלית, ומפסיקה עניינים באמצע ללא רחם. הלל 05:22, 21 מרס 2006 (UTC)

כמובן שאתה צודק לחלוטין. וזאת בדיוק הסיבה שכתוב בכותרת "לפי חלוקת הפרקים..." - כדי לאפשר למי שרוצה להוסיף לרשום הקלטות גם על פי חלוקה אחרת אם ירצה. הכל פתוח, וחלוקת הפרקים לא מן השמים, במיוחד לגבי מגילה זו (כמו שאתה מציין בצדק).
אני ממליץ בחום על החלוקה האלטרנטיבית למגילה זו שניתן להודדה מכאן. Dovi 06:59, 21 מרס 2006 (UTC)
מעניין. שמתי לב שהוא נוטה ללכת אחרי חלוקת הסדרים - שגם היא קשה לפעמים, למרות שהיא "משלנו". אני הייתי הולך על הפרשות הפתוחות והסתומות (זה מה שאני עושה בקריאת התנ"ך היומית שלי - לומד שני פרקים, אבל מפסיק רק בפרשה פתוחה או סתומה). כמובן, במקרה דנן כדאי ללכת אחרי החלוקה בכתר ארם צובה, כפי שנדפסה בתנ"ך חורב. הלל 07:23, 21 מרס 2006 (UTC)
מוזר, ה"מדריך" שם אינו הולך כלל לפי הסדרים, אלא דווקא וכמעט תמיד לפי פרשיות פתוחות וסתומות (רוב רובו של הזמן). יכול להיות שבמגילה זו זה קצת שונה, בגלל הקושי לחלק אותו על פי העניין באופן ברור. (בכל מקרה תקרא את ההקדמה שם, דבר הפוך ממה שכתבת עליו.)
דרך אגב, חלוקת הסדרים היא לרוב חלוקה טכנית לפי הכמות, ואינו מתחשב עם העניינים. הפרשיות הפתוחות והסתומות, לעומת זאת, הן רוב הזמן לפי העניין.Dovi 07:35, 21 מרס 2006 (UTC)
או קיי, בדקתי שוב כדי להיות בטוח. ב"מדריך" שם זה דווקא הולך תמיד לפי הפרשיות בכתר. רק במקום אחד יש חלוקה שהיא פרשה אבל גם סדר (במקרה). Dovi 07:53, 21 מרס 2006 (UTC)
לצערי אין ביכולתי להקליט מגילה שלמה ברצף. וחלוקת הפרקים הנוצרית, ככל שהיא שרירותית, יוצרת חלוקה מאוזנת יחסית מבחינת הכמות, גם אם לא מבחינת העניין. גם בעלי הקריאה שאני שמעתי, נוהגים לרוב להגביה את הקול בחמש המגילות בסופי הפרקים (אם כי לא בכולם). אני יכול, כמובן, להטליא את כל הפרקים יחד באמצעות תוכנת ההקלטה שאני משתמש בה (Audacity, המוזכרת במדריך הטכני שכתבתי), אבל זה לא מומלץ, ממספר סיבות (טכניות). -- נבוכדנאצר 08:58, 21 מרס 2006 (UTC)
כמובן שזה בסדר גמור, וההקלטות שלך מצויינות. התכוונתי רק לומר שיש גם אפשרות אחרת (שהיא נאה בעיני), אבל רוב הקוראים היום מחלקים לפי הפרק בכל המגילות (כולל קהלת ואסתר שגם בהם חלוקת הפרקים בעייתית). סך הכל, שכל אחד יקליט כרצונו בשיטה המתאימה לו. Dovi 10:20, 21 מרס 2006 (UTC)