עולם אחד/כא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
<< · עולם אחד · כא · >>


פרק כא[עריכה]

בין תבין את אשר לפניך, ואז תשכיל מה שכתבו המקובלים שכל ארבעה אותיות הקדושים מן השם בן ד' הם רמוזים באות יו"ד, כי אות י' ואות ו' מפורשים‏[1], ושני ההי"ן הם בציור דו די כנודע, ואם תשים י' וכן ו' בתוך אות ד' תהיין שני ההי"ן -- הרי שכל הארבעה אותיות רמוזים באות יו"ד. והאריכו המקובלים בזה. ועיין של"ה דף ז' ע"ב שמביא קצת מדבריהם. והיינו מטעם האמור בפרקים שעברו לפנינו. שסדר אותיות השמות הקדושים הם ממש סוד השתלשלות הקדושה מלמעלה למטה, והעליוני כולל וחובק בעצמותו כל מה שלמטה ממנו. ולפיכך באות יו"ד רמוז כל האותיות.

גם מה שכתבו באות יו"ד עצמו שהמילוי ו"ד נכלל באות י' השרשי כי מספרם שוה - הוא גם כן מטעם הנ"ל, כי גם שלש אותיות אלו יוד הם סוד השתלשלות כידוע ליודעים. ולפיכך המילוי שהם אותיות וד מתאחדים בשורש שהוא אות י' השרשי.

ובאות י' עצמו שהוא השורש יש בו ג' קוצים המורים על ג' אותיות יו"ד במילוי מטעם האמור. ולפיכך בקוצו של י' העליוני נכללים השני קוצים האחרונים. וגם קוצו של י' העליוני הולך ומתאחד עד שמגיע במחשבה לנקודה אחת קטנה דקה מן הדקה - רצוני לומר ברוחניות, כמו שהזהרתיך בפרקים שעברו לפנינו.

ואל אלה הדברים רמזתי לך למעלה בפרק שבעה עשר, אפס קצהו תראה מכאן, כי לא הרחבתי לך הביאור בדברים אלו רק אמרתי לך אותם בדרך כלל. אך פרטות העניינים אם אמרתי לבארם באורך - יכלה הזמן והם לא יכלו, כי ארוכים מארץ מדה. ולכן ראיתי להבינך קצת מן פרטות העניינים האלו על כל פנים בתכלית הקיצור כמדלג על ההרים.

ואתחיל מלמעלה למטה. רצוני, שאבאר לך תחלה מן הנקודה קטנה, הדקה מן הדקה ברוחניותה הרמוזה למעלה.
ושים נא כבוד לה' אלהי ישראל והתבודד במחשבתך להפשיט הגשמיות מכל אשר אומר לך.  1. ^ דהיינו שני האותיות מופיעות מפורשות בשם הוי"ה וגם במילוי יו"ד - ויקיעורך