נאום פוטין לאזרחי רוסיה (2 באפריל 2020)

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Vladimir Putin address to citizens 2020-04-02.jpg

בעת נאום ולדימיר פוטין מלשכתו אל האומה ב-2 באפריל 2020, הוא הודיע על שורת צעדים נוספים להתמודדות עם התפרצות מגפת הקורונה, בהמשך לנאומו הקודם בנושא:

הנאום[עריכה]

"חברים יקרים! אזרחי רוסיה הנכבדים!

מסתיים השבוע שהוכרז כחופשה ברוסיה. במקביל, רופאים, אחיות וכל צוות המוסדות הרפואיים ממשיכים לעבוד תחת לחץ.

מאוד קשה להם כעת. הם אלה שבבתי חולים ומחלקות מחלות זיהומיות, בכל האתרים הרפואיים, המגנים על עצמם מפני המגיפה הקבאה: הם מטפלים, מצילים אנשים ומונעים את הופעתה של המחלה והתפתחותה. אני בטוח שכל אזרחי המדינה יצטרפו למילות הכרת תודה מקרב לב לעובדי הרפואה שלנו.

את חובתם בימים אלה ממלאים גם עובדים בתחומים אחרים החיוניים למדינה ולחברה. ברצוני גם להודות לכם בכנות - כולכם, ללא יוצא מן הכלל.

וכמובן, לומר תודה למתנדבים, אנשים אכפתיים, כל האזרחים שהבינו, הרגישו את אחריותם האישית במאבק נגד המגיפה, מקפידים על המלצות הרשויות והמומחים הרפואיים, דואגים לעצמם, לבני משפחתם, אהוביהם ולשלומם של אחרים.

שבוע החופש שהוכרז בכל רחבי הארץ, כמו גם משטר הבידוד העצמי שהוכרז לתושבי מחוזות רבים, איפשר לנו להרוויח זמן לפעולות יזומות, לגיוס כל הרשויות, לבניית משאבי מערכת הבריאות על מנת להתמודד עם המגיפה בצורה יעילה ככל האפשר, תוך שימוש הניסיון שלנו ושל שיטות העבודה המומלצות של מדינות אחרות.

מה שאני רואה כחשוב ביסודו: ככלל הצלחנו עד כה להגן על אנשים מבוגרים מפני איום רציני, למנוע התפרצות המגיפה בגני ילדים ובבתי ספר, באוניברסיטאות ובמוסדות חינוך אחרים.

באופן טבעי נשאלת השאלה מה צריך לעשות בהמשך, מה יהיו ההחלטות שלנו. אני מדגיש: בקבלתם, עלינו להבין כי האיום נמשך. לדברי וירולוגים, שיא המגפה בעולם טרם עבר, כולל בארצנו. בעניין זה החלטתי להאריך את ימי החופש עד סוף החודש, כלומר עד 30 באפריל כולל. אני מדגיש - תוך שמירה על שכר העובדים.

יחד עם זאת המצב משתנה, ובאזורים שונים, אפילו בעיריות, הוא מתפתח גם באופן שונה. יש לנו מדינה גדולה מאוד, עם צפיפות אוכלוסין שונה, ישנם מחוזות של הפדרציה בה נגיף הקורונה כבר יצר איום רציני על אנשים, למשל במוסקבה, שם עדיין לא ניתן להפוך את המצב, למרות הצעדים שננקטו על ידי הרשויות הפדרליות והעירוניות ויש אזורים שלצערי הם פחות ופחות, שבהם עדיין לא נרשם, תודה לאל, לא מקרה אחד של המחלה.

לכן, במקום כלשהו יש להקפיד על מגבלות מחמירות יותר, ואיפשהו, תוך שמירה על רמת מוכנות גבוהה, מספקים כעת פתרונות נקודתיים מקומיים. יש לקחת בחשבון את התכונות הללו.

בעניין זה, יינתנו סמכויות נוספות למחוזות של הפדרציה על פי הצווים שלי. עד סוף השבוע הזה הם יצטרכו לקבוע מערך מסוים של אמצעי המניעה האופטימליים לשטחים שלהם, הן מבחינת הבטחת בריאות, ביטחון אנושי וקיימות הכלכלה ותשתיות המפתח. כלומר, אני חוזר ואומר, האזורים עצמם, ברובם על סמך המצב האובייקטיבי, יחליטו איזה משטר במחוז הפדרציה או בעיריות שלה יונהג על פי צו נשיא רוסיה, אילו מוסדות וארגונים צריכים להשעות את פעילותם ושיכולים להמשיך תוך ביטחון קפדני של האזרחים.

אוסיף שכאמור רשויות המדינה, ארגונים עם ייצור רציף, מוסדות רפואיים ובתי מרקחת, חנויות נוחות, כל שירותי התמיכה בחיים יעבדו. במקרה שיש צורך בהגבלות נוספות עבור ארגונים חשובים מערכתית, כמו גם עבור ארגונים חינוכיים, מדעיים, המחוזות יהיו מחויבים לתאם החלטה כזו עם הממשלה הפדרלית.

כיום חשוב ביותר להבטיח אינטראקציה בין דרגות הממשל שונות: הפדרליות, המחוזיות, העירוניות. לכן אני מורה לנציגים המוסמכים במחוזות הפדרליים לתאם מקרוב את עבודת המחוזות. כל המידע צריך להישלח למועצה המתאמת שתחת ממשלת הפדרציה הרוסית למאבק נגד נגיף הקורונה, להיות מעובד שם, מנותח ולהילקח בחשבון בעת קבלת ההחלטות.

וכמובן, יש לתאם את פעולות הרשויות המזויות עם השירותים התברואתיים והאפידמיולוגיים. הקריטריון העיקרי, ללא תנאי, הוא ביטחונם, בריאותם ובטיחותם של אזרחי רוסיה. תוך לקיחה בחשבון את התפתחות המצב, נקבל החלטות נוספות ואם המצב יאפשר, נתאים את התקופה המוצהרת של ימי אי-עבודה מאולצים לכיוון צמצום.

מה עוד ברצוני לומר ולהדגיש: ביישום אמצעים למלחמה במגיפה, אל לנו לשכוח שהיא חשובה לא פחות, כעת חשוב לשמור על משרות ועל הכנסות האזרחים. זו עדיפות משותפת לממשלה, למחוזות, לעסקים. כלכלה יעילה ויציבה עומדת בבסיס פתרון משימות המפתח שלנו, כולל בתחום הבריאות.

אזרחי רוסיה היקרים! אני מבקש מכם להמשיך להיות קשובים מאוד לדרישות הרשויות ולהמלצות הרופאים והמומחים, להגן על עצמכם ועל יקיריכם.

חשובים ביותר, במקרים מסוימים מכריעים, היו ונשארו באחריותנו המשותפת התמיכה ההדדית. אפילו הזמן הקצר של השבוע הראה שכאשר אנו מבינים את מורכבות המצב אנו מצליחים להפחית את הסיכונים. אני בטוח שנמשיך לפעול באותה דרך מתואמת ואמינה. והכי חשוב - להקדים.

תודה על תשומת הלב. היו בריאים!"

מקור[עריכה]