נאום הניצחון של ג'ו ביידן

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נאום הניצחון שנשא ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארצות הברית, בליל הניצחון בבחירות ב-7 בנובמבר 2020. הנאום נישא בפני קהל תומכיו במרכז צ'ייז, בדלאוור.

הנאום[עריכה]

תקווה[עריכה]

חבריי האמריקאים, אנשי האומה השמיעו את דברם. הם העניקו לנו ניצחון ברור, ניצחון משכנע. ניצחון "אנחנו העם". זכינו ברוב הקולות שנרשמו אי פעם בהיסטוריה של האומה הזו עבור כרטיס לנשיאות – 74 מיליון. אני חש ענווה לנוכח האמון והביטחון שלכם בי. אני מתחייב להיות נשיא שמבקש לאחד ולא לפלג. שלא רואה מדינות "אדומות" ו"כחולות", אלא ברית של ארצות ושיעבוד בכל לבו כדי להרוויח את ביטחון העם כולו. כי זוהי אמריקה: העם ובכך יתמקד הממשל שלנו.

התמודדתי על המשרה הזאת כדי להשיב את נשמתה של אמריקה. כדי לבנות מחדש את שדרתה של האומה – מעמד הביניים. כדי שאמריקה תכובד שוב בעולם וכדי לאחד אותנו כאן בביתנו. זהו הכבוד הגדול של חיי, שמיליונים רבים כל כך של אמריקאים הצביעו עבור החזון הזה. וכעת העבודה על הפיכת החזון הזה למציאות היא המשימה של זמננו.

כפי שאמרתי פעמים רבות בעבר, אני בעלה של ג'יל. לא הייתי פה ללא האהבה והתמיכה של ג'יל, האנטר, אשלי, נכדינו ובני זוגם וכל משפחתנו. הם הלב שלי. ג'יל היא אם ומחנכת. היא הקדישה את חייה לחינוך, אבל חינוך אינו רק המקצוע שלה – זה מה שהיא. זהו יום גדול למחנכים באמריקה: מישהי משלכם תהיה בבית הלבן, וג'יל תהיה גברת ראשונה נהדרת.

יהיה זה לי לכבוד לשרת לצד סגנית נשיא פנטסטית – קמאלה האריס, שתעשה היסטוריה כאשה הראשונה, האשה השחורה הראשונה, האשה הראשונה ממוצא אסייתי והבת הראשונה של מהגרים להיבחר למשרה לאומית בארץ הזו. זה היה צריך לקרות מזמן, וזוהי תזכורת עבורנו הלילה לכל אלה שנלחמו קשה כל כך במשך שנים רבות כל כך כדי לאפשר לזה לקרות. פעם נוספת, אמריקה הטתה את קשת המוסר לעבר צדק. קמאלה, דאג – תאהבו זאת או לא – אתם משפחה. הפכתם לבני ביידן של כבוד ואין דרך החוצה.

לכל אלו שהתנדבו, עבדו בקלפיות בעיצומה של מגפה, לעובדי מערכת הבחירות המקומיים – מגיעה לכם תודה מיוחדת מהאומה כולה. לצוות הקמפיין שלי, לכל המתנדבים, לכל אלו שנתנו כל כך הרבה מעצמם כדי להפוך את הרגע הזה לאפשרי, אני חייב לכם הכל.

ולכל אלו שתמכו בנו: אני גאה בקמפיין שבנינו והרצנו. אני גאה בקואליציה שהרכבנו, הרחבה והמגוונת ביותר בהיסטוריה. דמוקרטים, רפובליקנים ועצמאים. פרוגרסיבים, מתונים ושמרנים. צעירים ומבוגרים. תושבי ערים ופרברים. הומואים, סטרייטים, טרנסג'נדרים. לבנים, לטינים, אסייתים, ילידי אמריקה.

וברגעים בהם הקמפיין הזה היה בשפל: קהילת השחורים השמיעה עבורי שוב את קולה. הם תמיד שומרים עליי, ואני אשמור עליכם. אמרתי למן ההתחלה שאני מעוניין בקמפיין שייצג את אמריקה, ואני חושב שהשגנו זאת. כך אני רוצה שהממשל יראה כעת.

לאלו שהצביעו עבור הנשיא טראמפ, אני מבין את אכזבתכם הערב. בעצמי הפסדתי בכמה מערכות בחירות. אבל כעת זה הזמן לתת אחד לשני הזדמנות. זה הזמן להזיז הצדה את הרטוריקה הקשה ולהנמיך את הטמפרטורות. לראות אחד את השני שוב, להקשיב שוב אחד לשני. כדי להתקדם, אנו מוכרחים להפסיק להתייחס ליריבינו כאל אויבים. אנחנו לא אויבים. אנחנו אמריקאים. התנ"ך אומר שיש עונה לכל דבר – עת לבנות, עת לקצור, עת לזרוע. ועת להחלים. זהו העת של אמריקה להחלים.

כעת כשהקמפיין נגמר – מהו רצון העם? מהו המנדט שלנו? אני מאמין שזהו הדבר: האמריקאים קראו לנו לארגן את כוחות ההגינות והיושר. לארגן את כוחות המדע וכוחות התקווה לקראת הקרבות הגדולים של זמננו: הקרב על שליטה על הנגיף. הקרב על בניית שגשוג. הקרב על הבטחת טיפול בריאותי עבור משפחותינו. הקרב על צדק בין גזעי ועקירת הגזענות הממסדית במדינה שלנו. הקרב על האקלים. הקרב על שחזור ההגינות, ההגנה על הדמוקרטיה, האפשרות להעניק לכולם בארץ הזו הזדמנות הוגנת.

מלחמה בקורונה[עריכה]

העבודה שלנו תחל בהשתלטות על הקורונה. לא נוכל לתקן את הכלכלה, לשחזר את החיוּת שלנו או להתענג על הרגעים היקרים ביותר – חיבוק מנכד, יום הולדת, חתונות, טקסי סיום, כל הרגעים החשובים ביותר עבורנו: אם לא נשתלט על הווירוס. ביום שני ארכיב קבוצת מדענים ומומחים מובילים שיהיו יועצי מעבר שיסייעו להרכיב את "תוכנית COVID" של ביידן-האריס. הם יסייעו גם להפוך אותה לתוכנית פעולה שתפעל ב-20 בינואר 2021. התוכנית הזו תתבסס על עקרונות מדעיים. היא תורכב בחמלה, אמפתיה ודאגה. לא אחסוך בשום מאמץ (או התחייבות) כדי להסיג את המגפה הזו.

התמודדתי כדמוקרט גאה. כעת אהיה נשיא דמוקרטי. אעבוד קשה עבור אלו שלא הצביעו עבורי, כפי שאעבוד עבור אלו שכן. תנו לעידן הקודר הזה של דמוניזציה להתחיל את סופו – כאן ועכשיו. סירובם של דמוקרטים ורפובליקנים לעבוד יחד בשיתוף פעולה לא נובע מכוח מסתורי שאינו בשליטתנו. זוהי החלטה. בחירה שעשינו. ואם הצלחנו להחליט שלא לשתף פעולה, נוכל להחליט גם את ההיפך. ואני מאמין שזה חלק מהמנדט שקיבלנו מהעם האמריקאי. הם רוצים שנשתף פעולה. זו הבחירה שאני אקבל. ואני קורא לקונגרס – דמוקרטים ורפובליקנים כאחד – לקבל את ההחלטה הזו איתי.

הסיפור האמריקאי עוסק בהתרחבות הזדמנויות איטית אך קבועה. אל תטעו: חלומות רבים מדי עוכבו במשך זמן רב מדי. עלינו להפוך את ההבטחה של הארץ לכזו שתחול על כולם – לא משנה מה גזעם, מוצאם, אמונתם, זהותם או נכותם.

אמריקה תמיד עוצבה בידי נקודות מפנה – רגעים שבהם קיבלנו החלטות לגבי זהותנו ומה שברצוננו להיות. אברהם לינקולן ב-1860. פרנקלין רוזוולט ב-1932. ג'ון פ. קנדי ב-1960. ולפני 12 שנים – כשברק אובמה עשה היסטוריה, ואמר לנו, "כן, אנחנו יכולים". כעת אנו עומדים שוב בנקודת מפנה.

הנשמה של אמריקה[עריכה]

יש לנו הזדמנות להביס את הייאוש ולבנות אומה של קדמה ומטרה. אנחנו יכולים לעשות זאת, אני יודע שכן. דיברתי כבר רבות על הקרב על נשמתה של אמריקה - עלינו לשחזר את נשמתה של אמריקה. האומה שלנו התעצבה בידי הקרב המתמשך בין מלאכים ובין הדחפים הקודרים ביותר שלנו. זהו זמנם של המלאכים לגבור.

הלילה, העולם כולו צופה באמריקה. אני מאמין שאמריקה הטובה ביותר היא מגדלור לעולם. אנחנו מובילים לא בזכות כוחנו, אלא בזכות יכולתנו להוות דוגמה. תמיד האמנתי בכך שנוכל להגדיר את אמריקה במילה אחת: אפשרויות. כך שבאמריקה כולם יוכלו לקבל אפשרות להגיע הכי רחוק שאפשר, ככל שחלומותיהם ויכולותיהם יאפשרו. אתם מבינים, אני מאמין באפשרויות של הארץ הזו.

אנחנו תמיד מסתכלים קדימה. קדימה לאמריקה חופשית וצודקת יותר. קדימה לאמריקה שתיצור משרות עם הגינות וכבוד. קדימה לאמריקה שתחלים ממחלות כמו סרטן ואלצהיימר. קדימה לאמריקה שאף פעם לא משאירה איש מאחור. קדימה לאמריקה שלעולם לא מרימה ידיים. זוהי אומה אדירה, ואנחנו אנשים טובים. זוהי ארצות הברית של אמריקה. ומעולם לא היה דבר שלא יכולנו להשיג כשעבדנו יחד.

בימים האחרונים של הקמפיין חשבתי על מזמור משמעותי מאוד עבורי ועבור בני משפחתי, ובמיוחד עבור בני המנוח בו. הוא מגלם את האמונה שמקיימת אותי ושאני מאמין שמקיימת גם את אמריקה. אני מקווה שנוכל לספק קצת נחמה ליותר מ-230 אלף משפחות שאיבדו את אהוביהן לנגיף הנורא בשנה החולפת. לבי יוצא לכל אחד מכם. אני מקווה שהמילים האלו ינחמו אתכם גם כן: "והוא ירומם אתכם על כנפי נשרים, יישא אתכם עם שחר, יהפוך אתכם מאירים כמו השמש ויחזיק אתכם בכף ידו". וכעת, יחד – על כנפי נשרים – אנו יוצאים לעבודה שאלוהים וההיסטוריה הטילו עלינו.

בלבבות מלאים וידיים יציבות, עם אמונה של אמריקה ושל רענו, עם אהבה למדינה – וצמא לצדק – נהיה האומה שאנחנו יודעים שנוכל להיות. אומה מאוחדת. אומה מחוזקת. אומה שהחלימה. ארצות הברית של אמריקה.

האל יברך אתכם. ושהאל יגן על חיילנו.