נאום הניצחון של ברק אובמה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נאום הניצחון שנשא ברק אובמה, הנשיא הנבחר של ארצות הברית, (שהושבע ב-20 בינואר 2009, כנשיא ה-44 של ארצות הברית והנשיא השחור הראשון), בליל הניצחון בבחירות ב-4 בנובמבר 2008. הנאום נישא בפני קהל מאות אלפים מתומכיו בפארק גרנט, בשיקגו.


אם יש מישהו שעדיין מפקפק בכך שאמריקה היא מקום בו הכל אפשרי[עריכה]

שלום שיקגו!

אם יש מישהו, שעדיין מפקפק בכך שאמריקה היא מקום בו הכל אפשרי, שעדיין תוהה אם חלומם של [האבות] המייסדים שלנו עוד חי בזמננו, שעדיין מטיל ספק בכוחה של הדמוקרטיה שלנו, הלילה הוא התשובה שלך.

זו התשובה שניתנה על ידי תורים שנמשכו סביב בתי ספר וכנסיות, במספרים שאומה זו לא ראתה מעולם, על ידי אנשים שהמתינו שלוש שעות וארבע שעות, רבים מהם לראשונה בחייהם, משום שהאמינו שהפעם הזאת חייבת להיות שונה. שהקולות שלהם יכולים להיות השוני הזה.

זו התשובה שנאמרה על ידי צעירים וזקנים, עשירים ועניים, דמוקרטים ורפובליקנים, שחורים, לבנים, היספאנים, אסיאתים, אמריקאים ילידים[1], גייז, סטרייטים, נכים ושאינם נכים, אמריקאים ששלחו מסר לעולם שמעולם לא היינו רק אוסף של פרטים או אוסף של מדינות אדומות ומדינות כחולות[2], אנחנו היום ולעולם נהיה המדינות המאוחדות של אמריקה[3].

זו התשובה שגרמה לאלה שנאמר להם זמן רב כל כך, על ידי רבים כל כך, להיות ציניים, ולחשוש, ולהטיל ספק במה שאנו יכולים להשיג, להניח את ידם על קשת ההיסטוריה, ולהקשית אותה שוב אל עבר התקווה ליום טוב יותר. עבר זמן רב, אך הלילה, בגלל מה שעשינו ביום זה, בבחירות אלה, וברגע מכונן זה, השינוי הגיע לאמריקה.

מקיין עמד בקורבנות עבור אמריקה שרובנו לא יכולים להתחיל לדמיין[עריכה]

מעט מוקדם יותר הערב, קיבלתי שיחת טלפון אדיבה באופן יוצא מהרגיל מהסנטור מקיין. הסנטור מקיין לחם ארוכות ובעצמה במסע בחירות זה, ולחם זמן ארוך אף יותר, ובעוצמה רבה יותר, עבור הארץ שהוא אוהב. הוא עמד בקורבנות עבור אמריקה שרובנו לא יכולים להתחיל לדמיין. מצבנו טוב יותר בזכות השירות של מנהיג אמיץ ולא אנוכי זה.

אני מברך אותו, אני מברך את המושלת פיילין, על כל אשר השיגו, ואני מצפה לעבוד איתם כדי לחדש את הבטחתה של אומה זו בחודשים הבאים.


חובי למשפחתי ולסבתי שאינה עמנו עוד אינו ניתן למדידה[עריכה]

ברצוני להודות לשותפי במסע זה, אדם שניהל את מסע הבחירות מתוך לבו, ודיבר אל הגברים והנשים עמם גדל ברחובות סקרנטון, ועמם נסע בדרך הביתה ברכבת לדלוור, סגן הנשיא הנבחר של ארצות הברית, ג'ו ביידן. ולא הייתי עומד כאן הלילה בלי תמיכתה הבלתי נדלית של חברתי הטובה ביותר בשש עשרה השנים האחרונות, סלע משפחתנו, אהבת חיי, הגברת הראשונה הבאה של האומה, מישל אובמה. סאשה ומלייה[4], אני אוהב את שתיכן יותר ממה שתוכלו לדמיין, ואתן הרווחתן את הכלבלב החדש שיגיע איתנו לבית הלבן.

ולמרות שהיא אינה עמנו עוד, אני יודע שסבתי מתבוננת, יחד עם המשפחה שעשתה אותי למי שאני. הם חסרים לי הלילה. אני יודע שחובי להם לא ניתן למדידה. לאחותי מאיה, ולאחותי אמה, וכל שאר אחיי ואחיותיי, תודה רבה לכם על כל התמיכה שהענקתם לי. אני מלא הערכה להם.

למנהל מסע הבחירות שלי, דייויד פלף, הגיבור האלמוני של מסע הבחירות הזה, שבנה את המסע הפוליטי הטוב ביותר, אני חושב, בהיסטוריה של ארצות הברית של אמריקה. לאסטרטג הראשי שלי, דייויד אקסלרוד, שהיה שותפי בכל צעד בדרך. לצוות המסע הטוב ביותר שהורכב בהיסטוריה של הפוליטיקה — אתם גרמתם לזה לקרות, ולנצח אהיה אסיר תודה על מה שהקרבתם כדי לבצע זאת.


לעולם לא אשכח למי ניצחון זה שייך באמת[עריכה]

אך מעל לכל, לעולם לא אשכח למי ניצחון זה שייך באמת. הוא שייך לכם. הוא שייך לכם. מעולם לא הייתי המועמד הסביר ביותר למשרה זו. לא התחלנו עם כסף רב או חסויות רבות. מסע הבחירות שלנו לא בקע במסדרונות וושינגטון, הוא התחיל בחצרות האחוריות של דה-מוין, בחדרי המגורים של קונקורד, במרפסות של צ'רלסטון.

הוא נבנה על ידי עובדים ועובדות שחפרו בחסכונות הקטנים שהיו להם כדי לתת חמישה דולרים, עשרה דולרים ועשרים דולרים למען המטרה. הוא שאב עוצמה מהצעירים שדחו את המיתוס של האפתיה של דורם, שעזבו את בתיהם ואת משפחותיהם עבור עבודות שהציעו שכר מועט ועוד פחות מזה שעות שינה.

הוא שאב עוצמה מאנשים לא כל כך צעירים, שהתגברו על הקור המר והחום החורך ונקשו על דלתות של זרים מוחלטים, וממליוני אמריקאים שהתנדבו והתארגנו והוכיחו שיותר משתי מאות מאוחר יותר ממשלה של העם, על ידי העם ועבור העם לא נכחדה מן הארץ[5]. זהו הניצחון שלכם!


כוכב לכת בסכנה ומשבר כלכלי שהוא החמור ביותר זה מאה שנה[עריכה]

אני יודע שלא עשיתם זאת רק כדי לנצח בבחירות, ואני יודע שלא עשיתם זאת בשבילי. עשיתם זאת כי אתם מבינים את גודלה של המשימה שלפנינו. כי גם כאשר אנו חוגגים הלילה, אנו יודעים שהאתגרים שהמחר יביא הם הגדולים ביותר בימי חיינו. שתי מלחמות, כוכב לכת בסכנה, המשבר הכלכלי החמור ביותר זה מאה שנה.

אפילו כאשר אנו עומדים כאן הלילה אנו יודעים שיש אמריקאים אמיצים המתעוררים במדבריות עיראק, בהרי אפגניסטן כדי לסכן את חייהם עבורנו. ישנם אמהות ואבות השוכבים ערים לאחר שילדיהם נרדמו ותוהים כיצד ישלמו את המשכנתא, או ישלמו את החשבון לרופא או יחסכו די ללימודי המכללה של ילדם.

יש אנרגיה חדשה לרתום, מקומות עבודה חדשים ליצור, בתי ספר חדשים לבנות, איומים שיש לעמוד מולם, ובריתות שיש לתקן. הדרך שלפנינו תהיה ארוכה, הטיפוס יהיה תלול. יתכן שלא נגיע לשם בשנה אחת או אפילו בתקופת כהונה אחת, אך אמריקה, מעולם לא הייתי יותר מלא תקווה מאשר הלילה שנגיע לשם. אני מבטיח לכם, אנחנו כעם נגיע לשם.

רוח חדשה של שירות, רוח חדשה של הקרבה[עריכה]

יהיו עיכובים והתחלות שגויות. ישנם רבים שלא יסכימו עם כל החלטה או מדיניות שאעשה כנשיא, ואנו יודעים שהממשלה אינה יכולה לפתור כל בעיה, אך תמיד אהיה כן עמכם בנוגע לאתגרים בפניהם אנו עומדים. אני אקשיב לכם, במיוחד כאשר איננו מסכימים. ומעל הכל אבקש מכם להצטרף לעבודה של היצירה מחדש של אומה זו, בדרך היחידה בה הדבר נעשה באמריקה במשך מאתיים עשרים ואחת שנים - לבנה אחר לבנה, אריח אחר אריח, יד מיובלת אחר יד מיובלת.

מה שהחל לפני עשרים ואחת חודשים, במעמקי החורף, לא יכול להסתיים בלילה סתווי זה. נצחון זה לבדו אינו השינוי שאנו מחפשים. זהו רק הסיכוי שלנו לעשות את השינוי. וזה לא יכול לקרות אם נחזור לדרכים בהן הדברים היו. זה לא יכול לקרות בלעדיכם. בלי רוח חדשה של שירות, רוח חדשה של הקרבה.

אז בואו נזמן רוח חדשה, של פטריוטיות, של אחריות, בה כל אחד מאיתנו בוחר להצטרף ולעבוד קשה יותר, ולדאוג לא רק לעצמנו אלא גם זה לזה. בואו נזכור שאם המשבר הכלכלי הזה לימד אותנו משהו זה שלא נוכל שיהיה לנו וול סטריט משגשג בעוד מיין סטריט סובל[6].

בארץ זו אנו מתרוממים ונופלים כאומה אחת. כעם אחד. בואו נתנגד לפיתוי ליפול לאותה מפלגתיות ואותה קטנוניות וחוסר בגרות שהרעילה את הפוליטיקה שלנו זמן רב כל כך. הבה נזכור שהיה זה איש ממדינה זו, שנשא לראשונה את נס המפלגה הרפובליקנית אל הבית הלבן[7], מפלגה שנוסדה על ערכי ההסתמכות העצמית, וחירות פרטית, ואחדות לאומית. אלו ערכים שכולנו חולקים, ובעוד המפלגה הדמוקרטית זכתה בניצחון גדול הלילה, אנו עושים זאת עם מידה של ענווה, ונחישות לרפא את המחלוקת, שעיכבה את ההתקדמות שלנו.

כפי שאמר לינקולן לאומה מפולגת בהרבה משלנו, איננו אוייבים, אלא ידידים. אף שהלהט מתח את קשרי החיבה שלנו, אל לו לשבור אותם. לאותם אמריקאים שאת תמיכתם טרם הרווחתי, ייתכן שלא זכיתי בקולכם הלילה, אך אני שומע את קולותיכם, אני זקוק לעזרתכם, ואהיה גם הנשיא שלכם.


זוהי הגאונות האמיתית של אמריקה - יכולתה להשתנות[עריכה]

ולכל אלה הצופים הלילה מעבר לחופינו, מבתי נבחרים וארמונות, לאלו המתקבצים סביב מכשירי רדיו בפינות שכוחות של העולם, סיפורינו יחידים אך גורלנו משותף. השחר החדש של מנהיגות אמריקאית נמצא בהישג יד. לאלו אשר יקרעו את העולם, אנו נביס אתכם. לאלה המחפשים שלום וביטחון, אנו תומכים בכם. ולאלו התוהים אם המשואה של אמריקה עדיין בוערת באותה בהירות, הלילה אנו מוכיחים פעם נוספת שעוצמתה האמיתית של אומתנו אינה באה מעוצמת צבאנו או מגודלו של עושרנו, אלא מכוחם המתמשך של האידאלים שלנו - דמוקרטיה, חופש, הזדמנות ותקווה בלתי נדלית. זוהי הגאונות האמיתית של אמריקה. שאמריקה יכולה להשתנות. שהברית שלנו יכולה להשתפר. מה שכבר השגנו נותן לנו תקווה באשר למה שאנו יכולים להשיג וחובה עלינו להשיג מחר.


סיפורה של אן ניקסון־קופר שבאה להצביע והיא בת מאה ושש שנים[עריכה]

בבחירות אלה היו דברים רבים שקרו לראשונה, וסיפורים רבים שיסופרו במשך דורות, אך אחד שעולה בדעתי הלילה הוא על אישה שהצביעה באטלנטה. היא דומה מאוד למליונים אחרים שעמדו בתורות כדי שקולם יישמע בבחירות אלה, למעט דבר אחד: אן ניקסון־קופר היא בת מאה ושש שנים. היא נולדה רק דור אחד לאחר העבדות, בתקופה בה לא היו מכוניות בדרכים או מטוסים בשמים, כאשר מישהי כמוה לא יכלה להצביע משתי סיבות: משום שהיא אישה, ובגלל צבע עורה. והלילה אני חושב על כל מה שראתה במשך מאה השנים שלה באמריקה. הקושי והתקווה, המאבק והקדמה, זמנים בה נאמר לנו שאיננו יכולים, ואנשים התעקשו עם האמונה האמריקאית הזאת, "כן, אנו יכולים".

בתקופה בה קולות הנשים הושתקו והתעלמו מתקוותיהן, היא חיה כדי לראותן עומדות ואומרות את דעתן ומגיעות לקלפי. כן, אנו יכולים. כאשר היה יאוש בקערת האבק ומיתון ברחבי הארץ, היא ראתה אומה כובשת את הפחד עצמו עם עסקה חדשה[8], מקומות עבודה חדשים, תחושה חדשה של תכלית משותפת, כן, אנו יכולים.

כאשר הפצצות נפלו על הנמל שלנו[9], ועריצות איימה על העולם, היא היתה עדה לדור שעלה לגדולה ולדמוקרטיה שניצלה. כן, אנו יכולים.

היא היתה עבור האוטובוסים במונטגומרי[10], הזרנוקים בבירמינגהם[11], גשר בסלמה[12] ומטיף מאטלנטה[13] שאמר לאנשים ש"אנחנו נתגבר", כן, אנו יכולים.

אדם נחת על הירח, חומה נפלה בברלין, העולם חובר על ידי המדע והדמיון שלנו, והשנה, בבחירות אלה, היא נגעה במסך עם אצבעה, והצביעה. משום שלאחר מאה ושש שנים באמריקה, בזמנים הטובים ביותר והשעות החשוכות ביותר, היא יודעת כיצד אמריקה יכולה להשתנות, כן, אנו יכולים.

כן, אנו יכולים![עריכה]

אמריקה, הגענו כל כך רחוק, ראינו כל כך הרבה, אך יש כל כך הרבה עוד לעשות. אז הערב, הבה נשאל את עצמנו, אם ילדינו יחיו לראות את המאה הבאה, אם בנותי יהיו בנות מזל מספיק כדי לחיות זמן רב כמו אן ניקסון־קופר, איזה שינוי הן יראו? איזו התקדמות נעשה? זו ההזדמנות לענות על קריאה זאת. זה הרגע שלנו. זה הזמן שלנו להחזיר אנשים לעבודה ולפתוח את דלתות ההזדמנות לילדינו; להחזיר את השגשוג ולקדם את רעיון השלום; לדרוש את החלום האמריקאי ולאשר מחדש את האמת היסודית, שמתוך רבים אנו אחד, שבעוד אנו נושמים אנו מקווים, ובאשר ניתקל בציניות וספק ובאלה האומרים לנו שאיננו יכולים אנו נשיב באותה אמונה נצחית המסכמת את רוחו של עמנו: כן, אנו יכולים!

תודה, יברך אתכם האל, ויברך האל את ארצות הברית של אמריקה.

הערות שוליים[עריכה]

 1. ^ הכוונה לאינדיאנים.
 2. ^ הצבע הכחול מסמל את המפלגה הדמוקרטית בפוליטיקה האמריקאית, והאדום את הרפובליקנית.
 3. ^ התרגום המילולי של השם האנגלי של "ארצות הברית של אמריקה".
 4. ^ בנותיו של אובמה.
 5. ^ ציטוט של המשפט האחרון מתוך נאום גטיסבורג
 6. ^ בעיירות קטנות רבות בארצות הברית, הרחוב הראשי של העיר נקרא רחוב מיין (Main Street), דהיינו "הרחוב הראשי". וול סטריט הוא כמובן הרחוב בו שוכנת הבורסה לניירות ערך בניו יורק.
 7. ^ הכוונה לנשיא לינקולן, שהיה הנשיא הראשון מן המפלגה הרפובליקנית.
 8. ^ כדבריו של הנשיא רוזוולט, "אין לנו ממה לפחד חוץ מן הפחד עצמו". רוזוולט הנהיג את "העסקה החדשה", ה"ניו דיל", לחילוץ אמריקה מן המיתון בשנות ה-30 של המאה ה-20.
 9. ^ הכוונה להתקפה היפנית על פרל הארבור במלחמת העולם השניה.
 10. ^ הכוונה לחרם האוטובוסים של מונטגומרי, בעקבותיו פסק בית המשפט העליון של ארצות הברית כי הפרדה גזעית נוגדת את החוקה.
 11. ^ הכוונה להפגנות נגד הפרדה גזעית בבירמינגהם, אלבאמה, שפוזרו בזרנוקי מים.
 12. ^ הכוונה לגשר בין סלמה לבירמינגהם, עליו צעדו פעילי זכויות אדם בהפגנה למען השגת זכות בחירה לשחורים. ההפגנה פוזרה בברוטליות על ידי משטרת בירמינגהם.
 13. ^ ד"ר מרטין לותר קינג, מנהיג התנועה לשיוויון הזכויות לשחורים בשנות ה-60.