משנה עם ניקוד/מידע על מהדורה זו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בעזר החונן לאדם דעת ולאין אונים עצמה ירבה, מוגשת בזאת לציבור הקוראים, המעיינים והלומדים מהדורה מנוקדת ומעוצבת של ששה סדרי משנה.

המהדורה הנוכחית נערכה אמנם על ידי עורכים ומהדירים שונים, אך רובה נעשתה על ידי כותב שורות אלו.

להלן מידע על שיטת העבודה ועל העקרונות שהנחו את המהדיר העיקרי בעבודתו.

הנוסח[עריכה]

השתדלתי להגיש את נוסח הדפוסים הרגילים, המבוסס כעיקרון על "דפוס וילנא". במקומות בודדים ציינתי נוסחאות אחרות. אולם, ברוב המקומות שיניתי מכתיב מלא לחסר, מכיוון שבטקסט מנוקד, מקובל בעברית לכתוב בכתיב חסר. אולם בחלק מהמקומות נשאר הכתיב המלא.

הניקוד[עריכה]

הניקוד נעשה במעבד תמלילים וורד, בסיוע סקריפט "נקדנית", או בסיוע הנקדן של "דיקטא", והועתק לאחר מכן לכאן. השתדלתי לנקד בדיוק רב כפי יכולתי, ושגיאות מי יבין. עם זאת השתדלתי לקרב, במידת האפשר, את הניקוד לצורת הקריאה בעברית בת ימינו, כדי להקל על הקורא.

הדגשתי תמיד בג"ד כפ"ת בראש מילה, גם כשלכאורה המילה סמוכה לתיבה שלפניה המסתיימת בהברה פתוחה. זאת בניגוד לכללי הניקוד של המקרא. הדבר נעשה מכיוון שבניגוד למקרא, במשנה אין מערכת טעמים, שמבדילה בין משרת לבין מפסיק, ועל פיה ניתן לקבוע האם המילה אכן סמוכה למילה שלפניה או לא, והאם האות הראשונה שבה אמורה להידגש או להירפות. בעברית של ימינו מקובל להדגיש בג"ד כפ"ת בראש כל מילה, וכך עשיתי גם במהדורתנו.

נעזרתי בקביעת הניקוד, בין השאר, במהדורתו המצויינת של הרב פינחס קהתי ז"ל, אולם לא חשתי מחוייב לניקוד שלו, ובמקום שנראה לי לנקד אחרת ממנו, עשיתי כך.

נמנעתי במרבית המקרים מלנקד את הפת"ח או הקמ"ץ המציין את ה"א הידיעה במקומות שבהם הדבר מסופק, כגון: "לא יצא גמל במטוטלת" (משנה שבת ה ג), במילה "במטוטלת" ניקדתי את הבי"ת בחיר"ק וריפיתי את המ"ם. זאת בניגוד לרב קהתי, המנקד את הבי"ת בפת"ח ומדגיש את המ"ם.

העיצוב[עריכה]

השתדלתי לעצב את הטקסט על פי התחביר, משפט בכל שורה, עם חלוקה ל-3 או 4 רמות, כאשר כל רמה מוזחת לשמאל יותר מקודמתה. אני מקווה שהתוצאה משביעת רצון.

בזמן כתיבת מבוא זה, נשלמה העבודה רק עד אמצע סדר מועד. יה"ר שיעזרני השי"ת להשלים את כל ששה הסדרים.

ברצוני להודות מקרב לב למוריי ורבותיי בתחום הניקוד והדקדוק, וביניהם: מארי שלום הלוי יצ"ו, אחי הגדול שמואל עוזר שיחי' לאוי"ט, והגב' ח.י שתחי' לאוי"ט. כמו כן ישא ברכה המעסיק שלי, מר מ.ז., שהעניק לי אכסניה במשך שנים רבות בהוצאת הספרים שלו ואיפשר לי ללמוד את מקצוע הניקוד והעריכה תוך כדי עבודה עבורו. ישאו כולם ברכה מאת ה' וצדקה מאלוקי ישענו.

נחום ונגרוב

ט"ז בתמוז התשע"ט