משנה טבול יום א רמבם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נוסח הרמב"ם[עריכה]

(א) המכנס חלות על מנת להפריש ונשכו בית שמאי אומרין חיבור בטבול יום בית הלל אומרין אינן חיבור מקרצות נושכות זו בזו וכיכרים נושכין זה בזה האופה חמיטה על גבי חמיטה עד שלא קרמו בתנור וקולית של מים המחולחלת ורתיחת גריסין של פול ראשונה ורתיחת יין חדש רבי יהודה אומר אף של אורז בית שמאי אומרין חיבור בטבול יום ובית הלל אומרין אינן חיבור ומודים בשאר כל הטומאות בין קלות בין חמורות.

(ב) המכנס חלות על מנת שלא להפריש האופה חמיטה על גבי חמיטה משקרמו בתנור וקולית של מים שאינה מחולחלת ורתיחת גריסין של פול שניה ורתיחת יין ישן ושל שמן לעולם ושל עדשים רבי יהודה אומר אף של טופח טמאין בטבול יום ואין צריך לומר בכל הטומאות.

(ג) מסמר שאחר הכיכר וגרגר מלח קטן והחרחור פחות מכאצבע רבי יוסי אומר כל שהוא נאכל עימו טמאין בטבול יום ואין צריך לומר בכל הטומאות.

(ד) הצרור שבכיכר וגרגר מלח הגדול והתורמוס והחרחור יתר מכאצבע רבי יוסי אומר כל שאינו נאכל עימו טהורין באב הטומאה ואין צריך לומר בטבול יום.

(ה) השעורה והכוסמת בזמן שאינן קלופין התייה והחלתית והאילום רבי יהודה אומר אף אפונים שחורים טהורין באב הטומאה ואין צריך לומר בטבול יום דברי רבי מאיר וחכמים אומרין טהורין בטבול יום וטמאין בכל הטומאות השעורה והכוסמת בזמן שהן קלופין והחיטה בין קלופה ובין שאינה קלופה הקצח והשומשום והפלפל רבי יהודה אומר אף אפונים לבנים טמאין בטבול יום ואין צריך לומר בכל הטומאות.

הדף הראשי של משנה טבול יום א