מ"ג ישעיהו מה יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


יג. אָנֹכִי הַעִירֹתִהוּ בְצֶדֶק וְכָל דְּרָכָיו אֲיַשֵּׁר הוּא יִבְנֶה עִירִי וְגָלוּתִי יְשַׁלֵּחַ לֹא בִמְחִיר וְלֹא בְשֹׁחַד אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת.

פסוק קודם II מקראות גדולות II מקראות גדולות ישעיהו II פסוק הבא

מקרא

כתיב: אנכי העירתהו בצדק וכל דרכיו אישר הוא יבנה עירי וגלותי ישלח לא במחיר ולא בשחד אמר יהוה צבאות

מנוקד: אָנֹכִי הַעִירֹתִהוּ בְצֶדֶק וְכָל דְּרָכָיו אֲיַשֵּׁר הוּא יִבְנֶה עִירִי וְגָלוּתִי יְשַׁלֵּחַ לֹא בִמְחִיר וְלֹא בְשֹׁחַד אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת.

עם טעמים: אָנֹכִי֙ הַעִירֹתִ֣הֽוּ בְצֶ֔דֶק וְכָל־דְּרָכָ֖יו אֲיַשֵּׁ֑ר הֽוּא־יִבְנֶ֤ה עִירִי֙ וְגָלוּתִ֣י יְשַׁלֵּ֔חַ לֹ֤א בִמְחִיר֙ וְלֹ֣א בְשֹׁ֔חַד אָמַ֖ר יְהוָ֥ה צְבָאֽוֹת׃


מלבי"ם (כל הפרק)(כל הפסוק)


"אנכי העירתיהו בצדק", העירותי גם רצון כורש לעשות צדק לישראל, ובכח היכולת הבב"ת "כל דרכיו אישר" להכין לפניו כל האמצעיים אל התכלית הנרצה לי, והוא "שהוא יבנה עירי וגלותי ישלח", וזה יעשה רק על ידי שנתתי זאת בלבו כי יעשה זאת "לא במחיר". הדלתות מגבילות, "הוא יבנה עירי לא במחיר, וגלותי ישלח לא בשחד" כי דרך שישלמו מחיר להבונה בנין, והוא יבנה לא במחיר, ודרך לתת שחד להמשלח רצוצים חפשים, והוא ישלחם בלא שחד:


 

מצודות (כל הפרק)(כל הפסוק)

מצודת דוד

"לא במחיר" - לא יתן לו מי מחירם ולא יקבל ממי שוחד בעבורם

"וגלותי" - ישראל שהגליתים לבבל ישלחם הוא לארצם

"הוא יבנה עירי" - ר"ל הוא יתן כסף וזהב לבנותה

"וכל דרכיו אישר" - ר"ל לא יכשל בהליכתו כאלו ילך בדרך ישר ושוה

"אנכי העירותיהו" - על כורש האמור בתחילת הענין יאמר שהוא העיר לבבו לבוא על בבל ולהחריבה וההערה היה בצדק כי ראויה היא לאבדון

מצודת ציון

"העירותיהו" - מלשון התעוררות

"במחיר" - ענין חליפת הדבר ושוויו כמו יקחו מקוה במחיר (מלכים א' י)