חותם הארבעה/פרק 2

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפושמיס מורסטאן נכנסה לחדר בצעד איתן ובצורה חיצונית של התנהגות. היא היתה גברת צעירה בלונדינית, קטנה, עדינה, עטופה בכפפות, ולבושה בטעם המושלם ביותר. עם זאת, היתה בה פשטות ופשטות על התלבושת שלה, שעלתה על דעתה הצעה מוגבלת. השמלה היתה בצבע בז 'אפור כהה, ללא דופי וללא כתפיים, והיא לבשה טורבן קטן של אותו גוון עמום, וחשה רק חשד של נוצה לבנה בצד. לפניה לא היתה סדירות של תכונה ולא יופי של עור, אבל הבעתה היתה מתוקה וחביבה, ועיניה הכחולות הגדולות היו רוחניות ואהדות. בחוויה של נשים המשתרעת על אומות רבות ושלוש יבשות נפרדות, מעולם לא הסתכלתי על פנים שנתנו הבטחה ברורה יותר לטבע עדין ורגיש. לא יכולתי שלא להבחין בכך שהיא התיישבה על המושב ששרלוק הולמס הציב בשבילה, שפתיה רעדו, ידה רעדה, והיא הראתה כל סימן של סערת נפש עזה.

"באתי אליך, מר הולמס," אמרה, "מפני שפעם אפשרת למעסיק שלי, גברת ססיל פורסטר, לחשוף סיבוך פנימי קטן, היא התרשמה מאוד מן החסד והמיומנות שלך".

"גברת ססיל פורסטר," חזר ואמר בקול מהורהר." אני מאמין שהייתי קצת שירות לה, אבל המקרה, כפי שאני זוכר אותו, היה פשוט מאוד".

אבל לפחות את לא יכולה להגיד אותו דבר שלי, אני בקושי יכולה לדמיין משהו מוזר יותר, בלתי מוסבר לחלוטין, מהמצב שבו אני מוצאת את עצמי".

הולמס שיפשף את ידיו, ועיניו נצצו. הוא רכן קדימה בכיסאו, עם הבעה של ריכוז יוצא דופן על תווי פניו הברורים, הנצים.

"תצייני את המקרה שלך," אמר בנימה עסקית מהירה.

הרגשתי שתפקידי היה מביך.

"אתה בטוח, תסלח לי," אמרתי וקמתי מכיסאי.

להפתעתי, הגברת הצעירה הרימה את ידה הכפופה כדי לעצור אותי.

"אם החבר שלך," היא אמרה, "יהיה מספיק טוב כדי להפסיק, הוא עשוי להיות שירות שאין להעלותו על הדעת בשבילי".

חזרתי אל כיסאי.

"בקיצור," היא המשיכה, "העובדות הן כאלו: אבי היה קצין בגדוד הודי ששלח אותי הביתה כשהייתי ילד, אמא שלי מתה, ולא היה לי קרוב משפחה באנגליה. אבל בממסד פנימי נוח באדינבורו, ושם נשארתי עד גיל שבע-עשרה.בשנת 1878, אבי, שהיה רב החובל של הגדוד שלו, קיבל חופשה של 12 חודשים וחזר הביתה. לי מלונדון, שהגיע למקום בטוח והורה לי לרדת מיד, לתת את מלון לנגהם ככתובתו.המסר שלו, כזכור לי, היה מלא חסד ואהבה.כשהגעתי ללונדון נסעתי ללנגהם והיה הודיע ​​שקפטן מורסטן נשאר שם, אבל הוא יצא בלילה הקודם ולא חזר, חיכיתי כל היום בלי ידיעות עליו.הלילה, על פי עצת מנהל המלון, התקשרתי עם המשטרה, ולמחרת בבוקר פירסמנו בכל העיתונים o תוצאה; ומאותו יום ועד היום לא שמעה אף מלה על אבי המסכן. הוא חזר הביתה עם לב מלא תקווה למצוא קצת שלום, קצת נחמה, ובמקום זאת -

היא הניחה את ידה על צווארה, ובכי חנוק קטע את המשפט.

"התאריך?" שאל הולמס, פותח את הפנקס.

"הוא נעלם ביום השלישי של דצמבר 1878 - לפני כמעט עשר שנים".

"המטען שלו?"

"נשאר בבית המלון, לא היה בו שום רמז - כמה בגדים, ספרים, ומספר לא מבוטל של סקרנות מאיי אנדמן, הוא היה אחד הקצינים הממונה על השומר שם".

"האם היו לו חברים בעיר?"

"רק אחד שאנחנו מכירים אותו - מייג'ור שולטו, מהגדוד שלו, חיל הרגלים של שלושים וארבע בבומביי." הרב-סרן פרש קצת לפני כן והתגורר בנורווד העליון, אבל כמובן, הוא אפילו לא התקשר איתו, יודע שקצין אחיו באנגליה ".

"מקרה יחיד," העיר הולמס.

"עוד לא תיארתי לך את החלק היחידי ביותר. לפני שש שנים - ליתר דיוק, ביום הרביעי של מאי 1882 - פרסומת הופיעה ב"טיימס" וביקשה את כתובתה של מיס מרי מורסטאן, וציינה כי לא היה לה שום שם או כתובת, ואני נכנסתי אז למשפחתה של גברת ססיל פורסטר בתפקיד האומנת. על פי עצתה פירסמתי את כתובתי בעמודת הפרסומת. יום אחד הגיעתי על ידי הקופסה קופסת קרטון קטנה שהופנתה אלי, שמצאתי בה פנינה גדולה ומבריקה מאוד, שום מילה של כתיבה לא היתה סגורה, ומאז, בכל שנה, באותו יום, מופיעה תמיד קופסה דומה, המכילה פנינה דומה, ללא כל רמז לשולח, ומוכר על ידי מומחה להיות מגוון נדיר ובעל ערך רב, אתה יכול לראות בעצמך שהם יפים מאוד".

היא פתחה קופסה שטוחה כשדיברה והראתה לי שש מן הפנינים המשובחות שראיתי מימי.

"ההצהרה שלך מעניינת ביותר," אמר שרלוק הולמס. "קרה לך משהו אחר?" שאלתי.

"כן, ולא יותר מאשר היום, לכן באתי אליך, הבוקר קיבלתי את המכתב הזה, שאולי תקרא בעצמך".

"תודה," אמר הולמס. "גם המעטפה, בבקשה, פוסט-מארק, לונדון, SW תאריך, 7 ביולי, זמזום של אדם על פינה - כנראה דוור, נייר איכותי ביותר, מעטפות בשש פנינה, אדם מסוים במכתבים שלו, אין כתובת.

""היית בעמדה השלישית משמאל מחוץ לתיאטרון ליסיום עד לשעה שבע, אם את לא מביאה איתן שני חברים, את אשה לא נכונה ותהיה לך צדק, אל תביאי שוטרים, כולם יהיו לשווא.

"ובכן, זה באמת תעלומה קטנה ויפה מאוד, מה את מתכוונת לעשות, מיס מורסטאן?" שאלתי.

"זה בדיוק מה שאני רוצה לשאול אותך."

"אז אנחנו בהחלט נהיה - את ואני - וגם, כן, למה דוקטור ווטסון הוא האיש מאוד, הכתב שלך אומר שני חברים, הוא ואני עבדנו יחד לפני כן".

"אבל הוא יבוא?" "מה קרה?" שאלה במשהו מהמם בקולה ובבעת פניה.

"אהיה גאה ומאושרת", אמר בלהט, "אם אני יכול להיות בכל שירות".

"שניכם נחמדים מאוד," ענתה. "אני ניהלתי חיים בדימוס ואין לי חברים שאני יכולה לפנות אליהם, אם אני כאן בשש זה יעשה, אני משערת?"

"אסור לך להיות מאוחר יותר, "אמר הולמס." אבל יש עוד נקודה אחת, האם כתב היד הזה זהה לכתובות הפנינים? "שאלתי.

"יש לי אותם כאן," ענתה והוציאה חצי תריסר פיסות נייר.

"אתה בהחלט לקוח לדוגמה, יש לך אינטואיציה נכונה, עכשיו נראה". הוא פרש את הניירות על השולחן והעביר מבטים זעירים מצד אחד למשנהו. "הם ידיים מוסוות, פרט למכתב, "אמר בהווה. "אבל לא יכול להיות שום ספק לגבי המחברים, לראות איך יפורסם האיוונית היוונית, ולראות את הסחרור של הגמר, הם ללא ספק על ידי אותו אדם, אני לא רוצה להציע תקוות שווא, מיס מורסטן , אבל האם יש דמיון בין זה לבין זה של אבא שלך? "

"שום דבר לא יכול להיות שונה יותר".

"ציפיתי לשמוע אותך אומר את זה, אנחנו נסתכל עלייך בשש, תתפללי, תן ​​לי לשמור את הניירות, אני יכול לבדוק את העניין לפני כן, רק שלוש וחצי. "

"חזרה, "אמר האורח שלנו. ובמבט חטוף, חביב מצד אחד לשני, היא החזירה את קופסת הפנינים לחזה ומיהרה משם.

כשעמדתי ליד החלון, התבוננתי בה פוסעת במהירות לאורך הרחוב, עד שהטורבן האפור והנוצה הלבנה היו רק גרגר בקהל הקודר.

"איזו אשה מושכת מאוד!" קראתי, פונה אל בן זוגי.

הוא הדליק שוב את המקטרת שלו ונשען לאחור בעפעפיים שמוטים. "האם היא?" הוא אמר ברפיון; "לא שמתי לב".

"אתה באמת אוטומט - מכונה חישובית, "קראתי. "לפעמים יש בך משהו לא אנושי".

הוא חייך בעדינות.

"החשיבות הראשונה, "הוא קרא, "אל תאפשר את שיקול דעתך על ידי איכויות אישיות, לקוח הוא בשבילי יחידה יחידה, גורם לבעיה." התכונות הרגשיות מנוגדות לחשיבה ברורה. מבטיח לך שהאישה הכי מנצחת שהכרתי אי פעם נתלתה על ידי הרעלת שלושה ילדים קטנים תמורת דמי הביטוח שלהם, והאיש הדוחה ביותר של מכרי הוא פילנתרופ שבילה כמעט רבע מיליון על העניים בלונדון ".

"במקרה זה, עם זאת -"

"אני אף פעם לא עושה חריגים, יוצא מן הכלל שולל את הכלל, האם אי פעם היה לך ללמוד אופי בכתב יד, מה אתה עושה על שרבוט של בחור זה?"

"זה קריא וקבוע", עניתי. "איש הרגלים עסקיים וכוח אופי".

הולמס נד בראשו.

"תראה את המכתבים הארוכים שלו, "אמר. "הם בקושי מתרוממים מעל העדר המשותף, זה יכול להיות a, וכי אנשים של אופי תמיד להבדיל את המכתבים הארוכים שלהם, אם כי הם יכולים לכתוב באופן בלתי קריא.יש תנודות של K שלו ואת ההערכה העצמית בבירות שלו אני יוצא עכשיו, יש לי כמה המלצות לעשות, תן לי להמליץ ​​על הספר הזה - אחד המדהימים ביותר שנכתב אי פעם, זה וידאווד רייד של מות הקדושים של האדם . אני אחזור בעוד שעה. "

ישבתי בחלון עם הכרך בידי, אבל מחשבותי היו רחוקות מהספקולציות הנועזות של הסופר. מוחי רץ אל האורח המנוח שלנו - חיוכיה, צלילי קולה העשירים, המסתורין המוזר שהשתלט על חייה. אם היא היתה בת שבע-עשרה בזמן היעלמותה של אביה, היא צריכה להיות בת שבע ועשרים - גיל מתוק, כשהצעירים איבדו את המודעות העצמית שלה והפכו קצת מפוחדים מהחוויה. אז ישבתי והרהרתי עד שחשבו מחשבות מסוכנות כאלה בראשי, מיהרתי אל שולחן הכתיבה שלי וצנחתי בזעם אל המסה האחרונה על הפתולוגיה. מה אני, מנתח צבאי עם רגל חלשה וחשבון בנקאי חלש יותר, שעלי להעז לחשוב על דברים כאלה? היא היתה יחידה, גורם - לא יותר. אם העתיד שלי היה שחור, מוטב היה להתייצב מולו כגבר מאשר לנסות ולהאיר אותו על ידי עצם הדמיון.