ויקיטקסט:שאלות ותשובות - כללי

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף השאלות והתשובות הראשי


מהו ויקי?[עריכה]

ויקי היא שיטה לבנייה של מאגרי מידע ואתרי אינטרנט, שבהם התוכן נכתב ונערך על ידי כלל הגולשים, בשיטה של מיקור המונים. הרעיון והתוכנה הומצאו על ידי וורד קנינגהאם (Ward Cunningham). אם תרצו אתם יכולים לערוך גם את הדף הזה (פשוט לחצו על הטאב עריכה), אבל אם אין לכם מה להוסיף או לתקן בדף זה, או אם אתם פשוט רוצים לבחון את יכולות הויקי שחררו את יצירתיותכם בארגז החול, הדף היחיד שמותר להשחית בוויקיטקסט.

מהי ויקיטקסט?[עריכה]

ויקיטקסט הוא מיזם רב־לשוני ליצירת מאגר טקסטים חופשי. כולם יכולים לתרום להקלדתם, הגהתם, עריכתם, וההדרתם של הטקסטים במאגר זה. ויקיטקסט העברי נועד להכיל טקסטים שיצאו לאור בעברית, וכן תרגומים לעברית משפות זרות.

מהן מטרותיה של ויקיטקסט?[עריכה]

מטרתה של ויקיטקסט ליצור מאגר טקסטים חופשי, ובשאיפה - הגדולה בהיסטוריה, הן מבחינת היקפה, והן מבחינת עומקה, וכן להפוך למקור אמין למידע. אין ספק שזו מטרה שאפתנית (בטח ובטח כשמדובר בגרסתנו העברית הצנועה) וברור שהשגת המטרה תיקח שנים רבות.

מתי התחילה ויקיטקסט?[עריכה]

תחילת העבודה המשמעותית על הגרסה העברית החלה ב-2 באוגוסט 2004.

מי מחזיק בבעלות על ויקיטקסט?[עריכה]

ויקיטקסט מנוהלת על ידי ארגון אם ללא כוונות רווח בשם קרן ויקימדיה, שגם מפעילה פרוייקטים דומים כגון ויקימילון, ויקיציטוט ואחרים, ובבעלותה שמות הדומיין של האתרים.
המאמרים באתר רואים אור תחת הרשיון לשימוש חופשי במסמכים של GNU (ראה ויקיטקסט:זכויות יוצרים), ולכן הינם תוכן שיתופי וניתנים לשכפול ולהפצה תחת חוקי רשיון זה.

האם כל אחד יכול לערוך כל ערך בוויקיטקסט?[עריכה]

כן, כל אחד יכול לערוך כל ערך בוויקיטקסט! אנחנו בוויקיטקסט מאמינים בטוב לבו של האדם, ומנסים להוכיח שהטענה "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" מוגזמת במקצת. ליתר ביטחון, יש לנו יכולת לזהות בקלות כל נזק שנגרם לאתר על-ידי גולש שיצרו גבר עליו, ויש לנו כלים להתאוששות מהירה מנזק זה.

אם כך, אני רשאי להרוס כל ערך, באופן חופשי?[עריכה]

באפשרותך לכתוב ולערוך כל ערך כרצונך, אך חל איסור מוחלט להרוס ערכים. עליך לפעול בתום לב, מתוך כוונה להיטיב ולא מתוך כוונה להזיק. ישנם מפעילים אשר מסוגלים לחסום משחיתים ללא בעיה וכל אחד יכול לשחזר את הערך למצבו הקודם. למה לטרוח על השחתה?
כדי להסיר ספק: אין כל בעיה בשינוי ערך בוויקיטקסט מתוך כוונה לשפרו. אין כל בעיה בשינוי שנעשה בתום לב, גם אם הוא שגוי. אך שינוי שבא להרוס ולגרום נזק בזדון, "דינו - מאסר שלוש שנים" (כך אומר חוק המחשבים). אל תהיה הראשון שעליו יומחש כלל זה.

מי אחראי למאמרים בוויקיטקסט?[עריכה]

הויקיעורכים (משתמשים, עורכים רשומים לוויקיטקסט). זהו פרוייקט שיתופי, מאות אנשים כבר משתתפים בפרוייקט העברי, וגם את/ה יכולים לתרום לפרוייקט. כל מה שאתם צריכים זה ללמוד איך לערוך דף, ושיהיה לכם ידע שאתם רוצים לחלוק.
אתם יכולים לגלות מי אחראי לגרסה העדכנית ביותר של הדף שאתם צופים בו אם תקליקו על הקישור - "גרסאות קודמות". אך אם אתם מוצאים שגיאה במאמר, אנחנו ממליצים בחום שפשוט [תהיו נועזים ותקנו אותה. שיטת עבודה זו היא כלי מרכזי בשמירה על תקינות ואמינות המידע במאגר כמו זה.

אם הניסוח נראה לכם לקוי, או משהו במאמר לא ברור, צטטו את הקטע הבעייתי בדף השיחה של המאמר, והוסיפו את שאלת ההבהרה שלכם. אם תעשו זאת תסייעו לשיפור המאמרים וניסוחם, מה שכמובן מוערך מאוד על ידי הקהילה.

האם יש כללים לכתיבת מאמרים בוויקיטקסט?[עריכה]

הנחיות מפורטות לכתיבת מאמרים בויקיפדיה נמצאות בויקיטקסט:שאלות ותשובות - תורמים.

היכן אפשר לשוחח על ויקיטקסט עם משתמשים אחרים?[עריכה]

ראשית יש את דלפק היעוץ אם ברצונכם לשאול שאלות שלא מצאתם עליהן תשובה. אם אתם רוצים לשוחח עם משתמש מסויים - השאירו לו הודעה בדף השיחה הפרטי שלו. תוכלו למצוא רשימה של דפי משתמש פרטיים של משתמשים ותיקים כאן. אם אתם מעוניינים לשוחח אודות מאמר מסויים באתר, פנו לדף השיחה של המאמר האמור, על ידי הקלקה על הקישור "שיחה" וכתבו את הערותיכם שם.

האם אני חייב ליצור חשבון? האם אני יכול פשוט לערוך מאמרים בעילום שם?[עריכה]

ויקיעורכים רשומים באתר, זוכים למספר הטבות, ביניהן ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של מאמרים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.
בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום, נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק מפעיל אתר (Sysop) יכול לראות את כתובת ה-IP שממנה פועל משתמש רשום. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.

איך יודעים אם המידע באתר נכון?[עריכה]

כיוון שכל אחד יכול לערוך מאמר, ישנה אפשרות שמידע לא עדכני, מנקודת מבט שאינה ניטרלית, או שפשוט אינו נכון יעלה לאתר. אולם, כיוון שאנשים רבים פועלים באתר ועוברים על מידע חדש שהוזן אליו בעזרת דף השינויים האחרונים הרי שמידע שגוי "נתפס" ומתוקן יחסית מהר. ככל שיתרבו המשתמשים באתר יבטיח הדבר אמינות גבוהה יותר של המידע הנמצא בו, כך שנשמח אם תרצה להשתתף ולתרום מהידע בתחומים העניין שלך.

איזו תוכנה מריצה את ויקיטקסט?[עריכה]

התוכנה שמריצה את ויקיפדיה נקראת MediaWiki, ניתן למצוא עליה מידע נוסף (באנגלית) בדף הזה.