ביאור:תהפוכות

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


תהפוכות = זיג-זג פוליטי[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: תהפוכות

פוליטיקאים רבים נאשמים בכך שהם "מזגזגים" - משנים את דעתם במהירות מצד לצד, רק כדי לזכות בתמיכה זמנית בדעת הקהל המתחלפת. בלשון המקרא, "זיג-זג" מסוג זה נקרא תהפוכות:

  • (דברים לב כ): "ויאמר 'אסתירה פני מהם, אראה מה אחריתם; כי דור תהפכת המה, בנים לא אמן בם'"- בני ישראל "מזגזגים", משנים את דעתם והתנהגותם בין עבודת ה' לבין עבודת אלילים לפי הנוחות, כפי שהאשים אותם אליהו הנביא: (מלכים א יח כא): "ויגש אליהו אל כל העם ויאמר: 'עד מתי אתם פסחים על שתי הסעפים? אם ה' האלהים לכו אחריו, ואם הבעל לכו אחריו!' ולא ענו העם אתו דבר".
  • (משלי ב יב): "להצילך מדרך רע, מאיש מדבר תהפכות... השמחים לעשות רע יגילו בתהפכות רע"- אחד השימושים העיקריים בכוח התבונה הוא להינצל מאנשים או מפוליטיקאים ש"מזגזגים"; האיש הנבון יכול להבחין בשטחיות ובחוסר-האמינות של אנשים כאלה, ואינו נופל ברשתם ( פירוט );
  • (משלי ח יג): "יראת ה' שנאת רע, גאה וגאון ודרך רע ופי תהפכות שנאתי"

הפסוקים, כמובן, לא מדברים דווקא על פוליטיקאים, אלא על כל אדם שהופך את דעתו מצד לצד בהתאם לאינטרס רגעי.

תהפוכות נזכרות לפעמים יחד עם תכונה נוספת (שגם היא מיוחסת, משום מה, לפוליטיקאים) - חרחור ריב:

  • (משלי ו יד): "תהפכות בלבו, חרש רע; בכל עת מדנים ישלח"
  • משלי טז כח: "איש תהפכות ישלח מדון, ונרגן מפריד אלוף" ( פירוט )

איש תהפוכות הולך לקבוצה א ואומר לה "אני איתכם, בואו נילחם בקבוצה ב!" ואז הולך לקבוצה ב ואומר לה "אני איתכם, בואו נילחם בקבוצה א!", ובזמן שהם נלחמים ביניהם, הוא בורח משם ומצטרף לקבוצה ג...

פסוקים נוספים[עריכה]

  • משלי י לא: "פי צדיק ינוב חכמה, ולשון תהפכות תכרת" דברי צדיק משולים לעץ המניב פירות של חכמה, ודברי תהפוכות משולים לעץ סרק שאינו מניב פירות ולכן יש לכרות אותו, הם אינם מניבים חכמה ואינם מקדמים דיון ענייני ( פירוט ).
  • משלי ח לב: "שפתי צדיק ידעון רצון, ופי רשעים תהפכות" פיהם של העדים או הנאשמים הרשעים אינו מצליח לשמור על גירסה אחידה, הם מתהפכים מגירסה לגירסה וכך נתפסים ( פירוט ).
  • משלי טז ל: "עצה עיניו לחשב תהפכות, קרץ שפתיו כלה רעה" - העוצם את עיניו יכול לחשוב ולדמיין דבר והיפוכו, והדבר עלול לגרום לכך שכאשר יפתח את עיניו ויחבר את שפתיו כדי לדבר - הוא יעשה רע ( פירוט ).
  • (משלי כג לג): "עיניך יראו זרות, ולבך ידבר תהפכות"- אם תשתכר, תראה מראות מוזרים, ותחשוב מחשבות מתהפכות ומבולבלות.

פירושים נוספים[עריכה]

מקובל לפרש תהפוכות = היפך האמת, או היפך התורה;

  • אך לפי זה, לא ברור מה ההבדל בין "תהפוכות" לבין "שקר" או "מרמה" או "כחש" או שאר המושגים שמשמעם היפך האמת.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בסגלות משלי וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-04-18.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:תהפוכות - זיג-זג פוליטי

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/thpkt