ביאור:שנה אחת

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: שנה אחת

בכמה מצוות בתורה נזכר פרק-הזמן שנה.

חז"ל הוכיחו, שברוב המקומות הכוונה היא לשנה שנמדדת מיום ליום, ולא לפי "תאריך קובע": "תנו רבנן: שנה האמורה בקדשים, שנה האמורה בבתי ערי חומה, שתי שנים שבשדה אחוזה, ושש שנים שבעבד עברי, וכן שבבן ושבבת - כולן מעת לעת:" (תלמוד בבלי, ערכין יח:)

  • "שנה האמורה בקדשים מנלן? אמר רב אחא בר יעקב: אמר קרא (ויקרא יב) כבש בן שנתו, שנתו שלו ולא של מנין עולם" (כלומר: אם כבש נולד בתאריך מסויים, הוא נחשב "בן שנתו" עד שמגיע אותו תאריך בשנה הבאה, ולא רק עד ראש השנה הבאה).
  • "שנה האמורה בבתי ערי חומה - דכתיב (ויקרא כה) עד תום שנת ממכרו, ממכרו שלו ולא שנה למנין עולם" (כלומר: אם אדם מוכר את ביתו בתאריך מסויים, מותר לו לגאול אותו עד שמגיע אותו התאריך בשנה הבאה, ולא רק עד ראש השנה הבאה).
  • "שתי שנים שבשדה אחוזה - דכתיב (ויקרא כה) במספר שני תבואות ימכר לך, פעמים שאדם אוכל שלש תבואות בשתי שנים." (כלומר: אם אדם מוכר את שדהו בתאריך מסויים, מותר לו לגאול אותו החל מאותו תאריך בעוד שנתיים, ולא מראש השנה בעוד שנתיים, וכך יש אפשרות שהקונה יאכל תבואות של שלוש שנים - למשל אם בשנה הראשונה התבואה צמחה מאוחר ובשנה האחרונה התבואה צמחה מוקדם).
  • "שש שבעבד עברי - דכתיב (שמות כא) שש שנים יעבוד ובשביעית, זימנין דבשביעית נמי יעבוד" (כלומר: אם אדם נמכר לעבד בתאריך מסויים, הוא משתחרר באותו תאריך לאחר שעבד 6 שנים מלאות, ולכן יתכן שתקופת העבודה שלו תתפרס על 7 שנים בלוח השנה - למשל סוף 5765, כל 5766, כל 5767, כל 5768, כל 5769, כל 5770, תחילת 5771).
  • "ושבבן ושבבת כולן מעת לעת - למאי הילכתא? אמר רב גידל אמר רב: לערכין, רב יוסף אמר: לפרקין דיוצא דופן..."(כלומר: הגיל של הילדים, לצורך חישוב הערך שצריך לשלם עבורם לבית המקדש, נקבע על-פי תאריך הולדתם ולא על-פי מספר ראשי-השנה שעברו מאז הולדתם).

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-04-06.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/jna