ביאור:שאלות על הושע ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

ב4 "ריבו באמכם, ריבו..." ,: כאן הנביא פונה אל הילדים בגוף שני, אבל בהמשך המשפט (ב6) הוא אומר "...ואת בניה לא ארחם כי בני זנונים המה" : למה פתאום הוא מדבר עליהם בגוף שלישי? {ייתכן שהבנים בפסוק ב4, או הבנים בפסוק ב6, הם ילדי הזנונים שנולדו לאשה כשהיתה עם החבר הראשון שלה -  ע' כאן

ב8 " "לכן הנני שָׂךְ את דַּרְכֵּךְ בַּסִּירִים" " – עד עכשיו הוא דיבר על האם בנסתר, וגם בהמשך הפסוק הוא מדבר עליה בנסתר: " "וגדרתי את גדרה, ונתיבותיה לא תמצא" " , אז למה רק כאן בתחילת הפסוק הוא פונה אליה בנוכח? { תשובה דמיונית: הנביא מדבר אל הבת (לא-רוחמה). עד כאן הוא דיבר על אימא שלה, אבל כאן הוא פונה אליה ואומר לה: 'בגלל שאימא שלך אמרה " אלכה אחרי מאהביי " – את צריכה לרחוץ את כל הסירים בעצמך ...} " "" "

ב11 " "לכן אשוב,.." " – מאיפה הוא ישוב? " "..ולקחתי דגני בעִתּוֹ ותירושי במועדו,.." " – מה זה 'בעִתּוֹ' ו'במועדו'? "{{{1}}}" ממה בדיוק הוא 'יציל' אותם?

ב12 " "ועתה אגלה את נבלותה לעיני מאהביה" " – איך הם הגיעו לכאן? הרי קודם היא לא מצאה אותם (ע' פסוק ט)! { תשובה אפשרית: המאהבים יראו אותה מעבר לגדר (ב8). }   " "; ואיש לא יצילנה מידי" " – למה לא? " "" "

ב13 " "והשבתי כל משושה, חגה, חודשה, ושבתה, וכל מועדה" " – מה פירוש הפסוק ע"פ המשל? (למה הוא שוב קופץ בין המשל לנמשל?) " "" "

ב16 " "לכן הנה אנוכי מפתיה, והולכתיה המדבר,.." " איזה פיתוי? איך אפשר לפתות אישה ללכת למדבר? בכלל – למה היא צריכה ללכת למדבר? הרי היא עצמה כבר כמו מדבר (פסוק ה -- "ושמתיה כמדבר")! { תשובות אפשריות: א. 'קודם היא היתה כמו 'ציה' – וזה יותר גרוע מ'מדבר' (ע' מלבי"ם). לכן כדאי לה עכשיו לבוא למדבר...     ב. "והולכתיה המדבר" – היא תחזור אל עצמה, אל העצמיות שלה... }  " "..ודיברתי על ליבהּ" " -- עד עכשיו הוא הכאיב לה -- מה גרם לשינוי ביחסו אליה? " "" "

ב17 " "ונתתי לה את כרמיה משם, ואת עמק עכור לפתח תקווה;.." " – מה הפירוש ע"פ המשל? איך הנביא יכול לתת לאשתו כרמים מתוך המדבר? " "..וענתה שמה כימי נעוריה, וכיום עלותה מארץ מצרים" " - לאיזה מדבר בדיוק הוא ייקח אותה? 'עמק עכור' נמצא בצפון יהודה (יהושע טו ז), אבל ב'יום עלותה מארץ מצרים' היא היתה במדבר סיני! " "" "

ב19 "{{{1}}}"}

ב20 " "וכרתי להם ברית ביום ההוא עם חית השדה, ועם עוף השמיים, ורמש האדמה;" " -- למי הוא יכרות ברית -- לבעלים שנזכרו בפסוק הקודם? " "וקשת וחרב ומלחמה אשבור מן הארץ, והשכבתים לבטח" " – את מי הוא ישכיב לבטח -- את הבעלים? את החיות? את הקשת והחרב? (למה הנביא שוב קופץ בין המשל לנמשל?)

ב21 - 22 " "ואירשתיך לי לעולם, ואירשתיך לי בצדק ובמשפט ובחסד וברחמים," " "{{{1}}}"}

ב23 – 24 " "והיה ביום ההוא: אענה, נאום ה’, אענה את השמיים, והם יענו את הארץ," " " "והארץ תענה את הדגן ואת התירוש ואת היצהר, והם יענו את יזרעאל." "

ב25 " "וזרעתיה לי בארץ" " -- את מי? אם הכוונה לאישה – אז מה יקרה ליזרעאל? " "וריחמתי את לא רוחמה; ואמרתי ללא עמי עמי אתה, והוא יאמר אלוהיי" " – אם כל ילד מייצג תקופה, אז מה המשמעות של הפסוק ע"פ הנמשל?

בזכריה יג ח כתוב: "והיה בכל הארץ, נאום ה', פי שניים בה ייכרתו יגוועו, ו השלישית ייוותר בה ; והבאתי את השלישית באש, וצרפתים כצרוף את הכסף, ובחנתים כבחון את הזהב; הוא יקרא בשמי ואני אענה אותו, אמרתי 'עמי הוא!' והוא יאמר 'ה' אלהי!' ": האם ניתן להסיק מכאן, ש'יזרעאל' ו'רוחמה' יגוועו, ורק 'עמי' יישאר?
 

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בכפית ה'תשנ"ט, פירושים וסימנים 10; שאלות בלבד וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 1999-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/tryasr/ho-02