ביאור:קהלת י ד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

גם אם כועסים עליך, אל תמהר להתפטר[עריכה]

(קהלת י ד): "אִם רוּחַ הַמּוֹשֵׁל תַּעֲלֶה עָלֶיךָ -  מְקוֹמְךָ אַל תַּנַּח, כִּי מַרְפֵּא יַנִּיחַ חֲטָאִים גְּדוֹלִים"

מנהיג ביצע פעולה כלשהי, ועכשיו הציבור כועס עליו ודורש ממנו להתפטר. האם אכן עליו להתפטר? לא כל כך מהר:

רוח = כעס;   אם רוח המושל תעלה עליך = אם המושל, הבוס שלך, כועס עליך,  מקומך אל תנח = אל תברח מהארץ ( ר' יוסף קרא , מצודת דוד) , וכן אל תעזוב את משרתך ותתפטר (דעת מקרא) , כי -

מרפא = מרפה = רפיון רוח, רגיעה;   כי מרפא יניח חטאים גדולים = כי אם תנהג ברפיון ובנחת, ולא תמהר לברוח, ייתכן שהמושל יירגע וירפה מכעסו, ויסלח לך גם על דברים שנראו בעיניו קודם לכן כחטאים גדולים;   אולם אם תמהר לברוח, תגדיל את כעסו של המושל "כי בברחך תוסיף חטא" (מצודת דוד) , ואם תמהר להתפטר, מי שיגיע במקומך יהיה גרוע יותר, כמו שמתואר בפסוקים הבאים, קהלת י ה-ז: " "יֵשׁ רָעָה רָאִיתִי תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ, כִּשְׁגָגָה, שֶׁיֹּצָא מִלִּפְנֵי הַשַּׁלִּיט (מישהו שגה, ומיהר להתפטר ולצאת מלפני השליט, וכתוצאה מכך -) .    נִתַּן הַסֶּכֶל בַּמְּרוֹמִים רַבִּים וַעֲשִׁירִים בַּשֵּׁפֶל יֵשֵׁבוּ.    רָאִיתִי עֲבָדִים עַל סוּסִים וְשָׂרִים הֹלְכִים כַּעֲבָדִים עַל הָאָרֶץ" " (ע"פ פרופ' מרדכי זר כבוד, דעת מקרא) .

הפסוק מדבר על מושל אחד, אבל במשטר דמוקרטי, המושל - הריבון - הוא העם. לפעמים העם כועס על פוליטיקאי בגלל פעולה כלשהי שעשה, אולם הכעס הזה זמני; אם הפוליטיקאי יישאר בתפקידו, הכעס ירפה ויירגע, אולם אם הפוליטיקאי ימהר להתפטר, עלוול להגיע פוליטיקאי גרוע יותר במקומו.

-

המושל הוא גם משל לה', ריבון העולם: "אם רוח המושל - מושל העולם - תעלה עליך, לדקדק אחריך במדת הדין - מקומך אל תנח - לומר לו 'מה יועיל צדקתי לי', כי מרפא - דקדוקי הדין ביסורין הבאין עליך, מרפא הוא לעונותיך, ויניח לך חטאים הגדולים" ( רש"י ) ; גם כשאדם מרגיש שה' כועס עליו, לא ימהר 'להתפטר' מעמידתו לפני ה', אלא ישוב, וה' ירפא לו.

פירושים נוספים[עריכה]

ראו גם:

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

  • דרך מנוחה - פירוש לאגרת הרמבן : ... אל יאמר לא עשיתי מאומה בעמלי, אלא אדרבה יחזק ויתאמץ שאינו אלא נסיון ומהגאון ר' יהודה עדס שליטא שמעתי בזה דיש להליץ בזה את הפסוק אם רוח המושל תעלה עליך מקומך אל  ... ( cache )
  • פרשת נח : כתיב (קהלת י): אם רוח המושל תעלה עליך מקומך אל תנח, מדבר בנח. אמר נח: כשם שלא נכנסתי בתיבה אלא ברשות, כך אין אני יוצא אלא ברשות. בא אל התיבה! ויבא נח. צא מן התיבה! ( cache )
  • ילקוט שמעוני - נח : וידבר אלקים אל נח לאמר צא מן התבה כתיב אם רוח המושל תעלה עליך מקומך אל תנח אמר נח כשם שנכנסתי לתיבה ברשות כך איני יוצא אלא ברשות, אמר ר' יודן אילו הייתי שם הייתי  ... ( cache )
  • חובות הלבבות : ואמר החכם בעניין הזה (קהלת י) אם רוח המושל תעלה עליך וגו'. והחמישי כשהוא מוכיח את נפשו ונותן דין הבורא מעצמו. ואם באים בעלי דינו להיפרע ממנו משלם להם מעצמו וממהר לקבל על  ... ( cache )
  • גאוה : אם רוח המושל תעלה עליך מקומך אל תנח, כי באתה לך ממשלה אל תנח מדת ענוותנותך, ללמדך שכל המניח ענוותנותו גורם מיתה לעולמו וחוטא לדורו. וממי את למד מזכריה, שנאמר (דה"ב  ... ( cache )
  • באורי אגדות נדרים : וע"ז נאמר: "אם רוח המושל תעלה עליך מקומך אל תנח" [קהלת י, ד], וסוף הכבוד לבא. (ראי"ה קוק, שמונה קבצים, קובץ ז אות קו). החיים וכל החזיונות מתחלקים לאיכות וכמות. רוב עמל בני  ... ( cache )
  • מרדכי : דבר אחר אם רוח המושל תעלה עליך וגו', מדבר במרדכי, עד שלא באתה לו גדולה (אסתר ב') ומרדכי יושב בשער המלך, וכשבאת לו גדולה, וישב מרדכי אל שער המלך. (שם י ו)  ... ( cache )
  • ענוה : אם רוח המושל תעלה עליך מקומך אל תנח, כי באתה לך ממשלה אל תנח מדת ענוותנותך, ללמדך שכל המניח ענוותנותו גורם מיתה לעולמו וחוטא לדורו, וממי את למד מזכריה, שנאמר (דה"ב  ... ( cache )הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:גם אם כועסים עליך, אל תמהר להתפטר


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2013-09-23.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mgilot/qh-10-04