ביאור:קהלת ד יב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:קהלת ד יב.


החוט המשולש[עריכה]

(קהלת ד יב): "וְאִם יִתְקְפוֹ הָאֶחָד - הַשְּׁנַיִם יַעַמְדוּ נֶגְדּוֹ;   וְהַחוּט הַמְשֻׁלָּשׁ לֹא בִמְהֵרָה יִנָּתֵק".

- ואם אויב יתקוף את האחד מהם - השני יבוא לעזור לו והשניים ביחד יעמדו נגדו (מולו) ויתגברו עליו;   וכשיראה שהוא לא יכול לנצחם, יצטרף אליהם והם כבר יהיו שלושה, והחוט המשולש (שלושה חוטים קלועים יחד כחֶבֶל) יהיה חזק עוד-יותר מהשניים ו לא במהרה יתנתק .

מצודות: ואם מי מבעלי הזרוע יתקוף (יאנוס) את האחד מהם בחזקת היד - יבוא השני לעזור לו, ואם כן השנים יעמדו נגד האנס ויוכלו לו;  והחוט המשולש (השזור בשלשה כפולות) לא במהרה הוא ניתק (נעתק ונקרע).   ולמשל נאמר, ורוצה לומר: אם שלשה הם שנשתתפו יחד - אין למעלה מהם.

דקויות[עריכה]

בפסוקים הקודמים נאמר טובים השניים מן האחד והובאו מספר נימוקים. הפסוק שלנו מוסיף נימוק נוסף - בטחוני.   אם אחד תוקף, לשניים קל יותר לעמוד נגדו ( = מוּלו ) ולעצור אותו. יש כאן גם עצה מדינית - למדינה המוקפת אויבים, כדאי לכרות ברית עם מדינה נוספת כדי להתמודד עם אויבים משותפים.

החוט המשולש הוא מקלעת של שלושה חוטים היוצרים חבל. לפי הפשט, הכוונה שצוות של שלושה אנשים חזק אף יותר מצוות של שניים. - אולם אם כך מדוע דווקא שלושה - למה לא ארבעה או יותר?

1. נראה שהעצה הזאת מצטרפת לעצה המדינית-בטחונית מתחילת הפסוק: השניים אמנם יכולים לעמוד נגד האחד ולנצחו - אבל עדיף להם לצרף גם אותו לצוות כך שיהיו שלושה. שיתוף-הפעולה עדיף על המלחמה.

2. המספר 3 גם נותן עצה להתמודדות עם אתגרים רוחניים:

  • אדם שעומד בניסיון שלוש פעמים - רוחו מתחזקת ויהיה לו קל יותר בעתיד: " "אמר רבי שמואל בר רב יצחק: שמר אדם עצמו מן העבירה פעם ראשונה ושניה ושלישית, מכאן ואילך הקב"ה משמרו, דכתיב" ", (איוב לג כט): "הֶן כָּל אֵלֶּה יִפְעַל אֵל, פַּעֲמַיִם שָׁלוֹשׁ עִם גָּבֶר". " "אמר רבי זירא, ובלבד שלא ישוב, מה טעם? דכתיב והחוט המשולש לא במהרה ינתק, לא לעולם ינתק אין כתיב כאן אלא לא במהרה ינתק , אבל אם מטרחת עליו - מפסק הוא"
" (ירושלמי פאה פ"א סוף הלכה א׳) .
אדם שמקפיד על שלוש מצוות - רוחו מתחזקת וקל לו יותר להישמר מחטא: " "ר׳ אליעזר בן יעקב אומר, כל שיש לו תפלין בראשו ובזרועו וציצית בבגדו ומזוזה בפתחו - הוא בחזקת שלא יחטא, שנאמר והחוט המשולש לא במהרה ינתק"
" ( בבלי מנחות מג ב ) ;  " "כל שישנו במקרא ובמשנה ובדרך ארץ - לא במהרה הוא חוטא, שנאמר והחוט המשולש לא במהרה ינתק . אמר רבי זירא: ובלבד שלא ישוב, מאי טעמא? לא לעולם ינתק אין כתיב כאן אלא לא במהרה ינתק , אבל אם מטרחת עליו - מפסק הוא"
(ירושלמי פאה פ"א הלכה ט׳) .
  • משפחה שעוסקת בתורה שלושה דורות - מתחזקת ושומרת על קשר עם התורה לתמיד: "מי שהוא תלמיד-חכם, ובנו, ובן בנו - שוב אין תורה פוסקת מזרעו. וכן הוא אומר", (ישעיהו נט כא): "וַאֲנִי זֹאת בְּרִיתִי אוֹתָם אָמַר ה': רוּחִי אֲשֶׁר עָלֶיךָ וּדְבָרַי אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְּפִיךָ, לֹא יָמוּשׁוּ מִפִּיךָ וּמִפִּי זַרְעֲךָ וּמִפִּי זֶרַע זַרְעֲךָ אָמַר ה', מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם"( רש"י ) .

3. למספר 3 יש משמעות גם בהלכה:

"אדם שהחזיק בנכס חבירו כדרך בעלים שלוש שנים, והבעלים הקודם לא מחה - נאמן לומר שהוא הבעלים" (ויקישיבה, חזקת שלוש שנים ) .
"מקרה שקרה שלוש פעמים, אנו אומרים שזוהי דרכו, וכך יקרה גם בעתיד. לדוגמא, שור תם שנגח שלוש פעמים נעשה מועד (בבא קמא כג: במשנה). שלושה אחים שמתו מחמת מילה, לא ימולו את הרביעי (יבמות סד:). וסת של אשה נקבעת בשלוש פעמים (נידה סג: במשנה)." (ויקישיבה, חזקת שלוש פעמים ) .

4. ניתן להסביר את המשל גם על-פי תיאוריית האיזון ההכרתי של היידר:   "לפי התיאוריה, מערכת היחסים של כל אדם עם הזולת בנויה ממשולש, שקדקודיו הם האדם (p), הזולת (o), ונושא או אובייקט (x) המעניין את שניהם" (האוניברסיטה הפתוחה, "פסיכולוגיה חברתית", כרך ב', עמ' 145) .   "החוט המשולש הוא החוט הקשר ביני ובין חברי ובין האידיאלים המשותפים שלנו" (חגי הופר, החוט המשולש בראי הפסיכולוגיה).

הקבלות[עריכה]

בלשון המקרא,  חוט משולש נקרא גם עבות . לכן ב (ויקרא כג מ): "וַעֲנַף עֵץ עָבֹת"הוא הדס משולש ( פירוט ).

בחבלים כאלה היו משתמשים למשיכת עגלות, (ישעיהו ה יח): "הוֹי מֹשְׁכֵי העוֹן בְּחַבְלֵי הַשָּׁוְא, וְכַעֲבוֹת הָעֲגָלָה חַטָּאָה". המלך השומרי גלגמש מדבר גם על משיכת ספינות בחוט משולש (עולם התנ"ך, מגילות, עמ' 184) .

בחבלים עבותים היו משתמשים גם לקשירת אסירים, (יחזקאל ג כה): "וְאַתָּה בֶן אָדָם הִנֵּה נָתְנוּ עָלֶיךָ עֲבוֹתִים וַאֲסָרוּךָ בָּהֶם וְלֹא תֵצֵא בְּתוֹכָם".   חבלים כאלה הם חזקים במיוחד, וקשה במיוחד לנתקם.

אולם אדם אחד הצליח, (שופטים טז יב): "וַתִּקַּח דְּלִילָה עֲבֹתִים חֲדָשִׁים וַתַּאַסְרֵהוּ בָהֶם;  וַתֹּאמֶר אֵלָיו 'פְּלִשְׁתִּים עָלֶיךָ שִׁמְשׁוֹן!' וְהָאֹרֵב יֹשֵׁב בֶּחָדֶר, וַיְנַתְּקֵם מֵעַל זְרֹעֹתָיו כַּחוּט".  שמשון הצליח לנתק את החוט המשולש .


תגובות[עריכה]

איש + אשה = פעמיים אש + יה אלהים אחד ביניהם הוא החוט המשולש השומר אותם יחדיו מאוחדים וְהַחוּט הַמְשֻׁלָּשׁ לֹא בִמְהֵרָה יִנָּתֵק

דברים ו ד: "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יהוה אֱלֹהֵינוּ יהוה אֶחָד" הוא תקוות הַחוּט הַמְשֻׁלָּשׁ לֹא בִמְהֵרָה יִנָּתֵק בין כל בני זוג בטרם התגרשו

והדבר נכון גם לכל צמד אשר אהבת אלהים ביניהם אשר ברית אלהים ביניהם כדוד ויהונתן נִפְלְאַתָה אהבתם מאהבת נשים

-- DAIAN SHEM, 2018-04-05 21:40:37


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:החוט המשולש


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2018-06-18.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mgilot/qh-04-12