ביאור:משנה מסכת סוכה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.

מסכת סוכה: דיני חג הסוכות[עריכה]

מבוא לסדר מועד

דף מפתח לביאור משנה

מבוא למסכת סוכה[עריכה]

מצוות סוכה ומצוות ארבעת המינים נזכרות בתורה (ויקרא כג, לג-מג) ומצטרפות אליהן מצוות ערבה שבמקדש ומצוות ניסוך המים על פי הלכה למשה מסיני, ומצוות אמירת ההלל והשמחה בחג.

הסוכה בחג הסוכות מושפעת ברבים מפרטיה ממבנה המקדש. כך גם מצוות ארבעת המינים נראית כקשורה לקרבנות שבמקדש. אם נזכור שבניין המקדש הראשון נחנך בחג הסוכות, נוכל לסכם כי חג הסוכות נתפס כחג המקדש. בחג הזה, לפי מסורת חכמים, מפגין הציבור את אהבתו למקדש ואת בעלותו עליו, ולמעשה מוציא את המקדש מתחומו הציבורי הרגיל ומעבירו לתחום הפרט. בניית הסוכה בחצר הבית ונטילת ארבעת המינים ע"י כל אדם מסמלים בניית מקדש פרטי והקרבת קרבנות ע"י העם כולו. בכך יש, לצד הפגנת האהבה ההמונית - גם מידה מסוימת של פגיעה באקסקלוסיביות של המקדש ושל הכהנים, דבר המגביר את השמחה העממית.

בניגוד לדעת חכמים, במגילת המקדש הכיתתית מתפרשת מצוות סוכה כחלה בחצר המקדש בלבד, כחלק ממצוות העליה לרגל.

בימי הבית השני עמלו חכמים לחזק את הקשר בין הציבור הרחב לבין המקדש, למרות התנגדותם של חלק מהכוהנים. בין האמצעים לכך היו שמחת בית השואבה וניסוך המים - שני מנהגים שאינם מבוססים על התורה שבכתב, ובביצועם מפגינים בני העם את האהבה שלהם למקדש ואת בעלותם עליו, כאמור - על אפם וחמתם של חלק מהכוהנים.

פרק א עוסק במבנה הסוכה. פרק ב עוסק במצוות הישיבה בסוכה. פרק ג בהלכות ארבעת המינים, ופרק ד עוסק בהתנגשויות בין מצוות החג לבין השבת. הפרק האחרון מציג את מנהגי השמחה העממית במקדש, שנקראו "שמחת בית השואבה" - ומולם את שמחת הכהנים בכמות הגדולה במיוחד של הקרבנות בחג הסוכות.

להרחבה ראה בוויקיפדיה בערכים: סוכה, ארבעת המינים, הושענות, ניסוך המים, שמחת בית השואבה.

פירוט המסכת[עריכה]

פרק א: "סוכה" - דיני הסוכה

 1. הסוכה עצמה
 2. הסכך
 3. הדפנות

פרק ב: "הישן" - מצוות הישיבה בסוכה

 1. שינה בסוכה
 2. הכניסה לסוכה
 3. אכילה בסוכה

פרק ג: "לולב הגזול" - מצוות ארבעת המינים

 1. בחירת ארבעת המינים
 2. נענוע ארבעת המינים וההלל
 3. לולב בשבת

פרק ד: "לולב וערבה" - מצוות החג והשבת

 1. לולב וערבה
 2. הלל ושמחה, סוכה וניסוך המים

פרק ה: "החליל" - שמחת העם ושמחת הכוהנים

 1. שמחת העם
 2. שמחת הכוהנים