ביאור:מלכים ב א ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
שליחי אחזיה חוזרים בתשובה ונשארים בחיים[עריכה]

אחזיה בן אחאב מלך ישראל חלה, ושלח שליחים לדרוש בבעל זבוב אלהי עקרון אם יחיה ממחלתו. אבל בדרך לעקרון פגש אותם אליהו הנביא, ו אמר להם שיחזרו למלך ויוכיחו אותו על כך שהוא פונה אל האלילים . השליחים עשו כדבר אליהו:

מלכים ב א ה- מלכִּים ב א ו : "וישׁוּבוּ המלֹאכִּים אֵלָיו, וַיֹּאמֶר אֶליהם 'מה זה שבתם?' וַיֹּאמְרוּ אֵלָיו 'אִישׁ עָלָה לִקְרָאתֵנוּ, ויאָמַר אֵלֵינוּ 'לְכוּ שׁוּבוּ אֶל הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר שָׁלַח אֶתְכֶם וְדִבַּרְתֶּם אֵלָיו: כֹּה אָמַר ה': הַמִבְּלִי אֵין אֱלֹהִים בְּיִשְׂרָאֵל אַתָּה שֹׁלֵחַ לִדְרֹשׁ בְּבַעַל זְבוּב אֱלֹהֵי עֶקְרוֹן?! לָכֵן הַמִּטָּה אֲשֶׁר עָלִיתָ שָּׁם לֹא תֵרֵד מִמֶּנָּה כִּי מוֹת תָּמוּת".

השליחים היו במצב לא פשוט - מצד אחד הם נאמנים למלך וצריכים למלא את פקודותיו, ומצד שני הם בני ישראל כשרים המעוניינים לעשות את רצון ה' ולקיים את דברי הנביא.

הפתרון שמצאו השליחים היה, לקיים את דברי הנביא, אבל לעשות זאת באופן שיגרום למלך לחשוב שהם מילאו גם את הפקודה שלו:

 • הם לא ציינו את שמו של אליהו, שהיה ידוע כאויב של בית המלוכה עוד מימי אחאב ואיזבל (ראו ביאור:מלכים א יט ב, מלכים א כא כ; הם קראו לו סתם " איש ".
 • הם ציינו שהאיש "בא לקראתנו", מהכיוון שהלכנו אליו, מכיוון עקרון; היה אפשר לחשוב שהוא נביא שבא מעקרון.

אחזיה רצה לדעת אם יחיה מחוליו, והשליחים מצאו איש שהגיע מכיוון עקרון וניבא להם שאחזיה ימות, כך שאחזיה קיבל תשובה. השליחים מילאו את פקודתו בלי לעבור על מצוות ה'.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

1. פירשנו שהשליחים ידעו שאליהו הוא שפגש אותם בדרך, אך לא ציינו את שמו כדי שלא לפגוע בכבודו של המלך. בדומה לכך פירש הרב אלחנן סמט: " "הם מיתממים, ומופיעים לפני המלך כמי שאינם מכירים את אליהו. הם מיהרו לשוב, כביכול, מפני שאין עוד צורך להרחיק עד עקרון. הרי יש בידם תשובה לשאלת המלך אם אחיה מחולי זה - מות תמות, ומה אכפת לו למלך אם תשובה זו ניתנת על-ידי איש אלהים מקומי ולא על-ידי מגיד עתידות פלשתי? אמנם אליהו הנביא דרש ממלאכי אחזיה לבצע את שליחותו, אך הם לא נדרשו על ידו למסור את נפשם על כך ולהסתכן לשווא. בתבונתם השכילו הללו למסור את דבר ה' למלכם בלא לעורר עליהם את זעמו..." " (הרב אלחנן סמט, "פרקי אליהו", חלק "אחזיה" ד, עמ' 426) .

שליחי אחזיה קיימו שני פסוקים בספר משלי:

 • (משלי יג יז): "מַלְאָךְ רָשָׁע יִפֹּל בְּרָע, וְצִיר אֱמוּנִים מַרְפֵּא"- הם נמנעו מלקיים שליחות של רשע, וריפאו את שליחותם כך שלא תפגע בנאמנותם לה' או למלך ( פירוט );
 • (משלי כד כא): "יְרָא אֶת ה' בְּנִי וָמֶלֶךְ, עִם שׁוֹנִים אַל תִּתְעָרָב"- יראת ה' קודמת ליראת המלך, אך גם כשמקיימים את מצוות ה' יש להשתדל שלא לפגוע במלך ( פירוט ).

2. ויש שפירשו, שהשליחים כלל לא ידעו שמדובר באליהו: " "ואפשר, כי אלו האנשים שלח מלך ישראל לא היו אז בשומרון כשהיה אליהו רגיל שם, וזמן רב היה לאליהו שלא היה בשומרון מפני איזבל שאמרה להרגו..." " (רד"ק) .

 • אולם, " "אף אם לא ראוהו מעודם, ודאי שמעו את שמעו ויכלו לזהותו על-פי עצמת הופעתו ועל-פי אותם סימנים מובהקים שידעו לתארו בהם לפני אחזיה" " (הרב אלחנן סמט, שם) .

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • 4* מצח* לחכמה : 'םנר אלהי עקרון. ולכן כה אמר ה� המטה אשר עלית שם לאתררמ. כי מות חמות וילך אליה: וישובו המלאכים אליו ויאמר אליהם ^. ןי� ( cache )
 • נביא-ומלך אמת-וחסד בספר מלכים / ניסן אררט : ויאמר אליהם: מה זה שבתם (כה מהר)? ויאמר א ל י ו: איש עלה לקראתנו יאמר אלינו - לכו שובו אל המלך אשר שלח אתכם ודברתם אליו:כ ה א מ ר ד' (כלעיל פס' ג): המבלי ... ( cache )
 • [http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/hebrewbooks_org_38501_47.pdf מקום ד� יראה, שב קיא אותן י:!:ש ר אבירם קיא אותו -אד. שנאמ...] : שנאמד ויאמרו אליו איש עלה לקראתינו ואזור. עוד אזור במתניו, שתי ק־ניו של איל, של שמאל. תקע בו הקב�יה על ביני שנאי ויהי קול השופר ... ( cache )
 • "וקרעו וכרעיו ירחץ במים והקטיר הכהן את הכל המזבחה עלה אשה ריח... : ... עורו של איל הוא אזור מתניו של אליהו שנא' ויאמרו אליו איש עלה לקראתנו ואזור עור אזור במתניו" ולכאורה הכוונה בזה, שכל אלו נשארו ולא נשרפו אלא נתקיימו ... ( cache )
 • 2 Kings 1:6 And they said unto him, There came a man up to meet us... : ויאמרו אליו איש עלה לקראתנו ויאמר אלינו לכו שובו אל־המלך אשר־שלח אתכם ודברתם אליו כה אמר יהוה המבלי אין־אלהים בישראל אתה שלח לדרש בבעל זבוב אלהי עקרון לכן ... ( cache )
 • טיול בשומרון - גבעת אליהו : ... עָלָה לִקְרָאתֵנוּ וַיֹּאמֶר אֵלֵינוּ לְכוּ שׁוּבוּ אֶל הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר שָׁלַח אֶתְכֶם וְדִבַּרְתֶּם אֵלָיו ... ( cache )
 • ShevaNet שבענט : כה אמר ה', המבלי אין אלהים בישראל אתה שולח לדרש בבעל זבוב אלהי עקרון. לכן לא תרד מן המטה כי מות תמות. וישובו המלאכים ויאמרו למלך כדברים האלה. ... ( cache )
 • בס"ד : ... האם ישראל יניח אלהיו וידרוש אל המתים, כשם שאמר אליהו לאחזיהו (מלכים ב א) המבלי אין אלהים בישראל אתה שולח לדרוש בבעל זבוב אלהי עקרון, למה נדרוש אל המתים, ... ( cache )
 • נשאלת השאלה: כלום יש מקום לשלב את פיו־ותיהם של מחקרים אלו במסגרת תכניו : מלאכים לדרוש בבעל זבוב אלהי עקרון... לכן המטה אשר עלית שם. לא תרד ממנה� (מלכים ב � א, טז). אלא שבמבנה הנידון הומר ביטוי ... ( cache )
 • ם אליהו לאמר קרא; בקול גדול אולי ישן הוא;יקץ ג€¢;יקראו ג€¢שלשלת... : וישלח ה� אליו ביד אליהו התשבי ויאמר המטה אשר עלית שם לא תרר. אלה� עקיוז וימת ז ב ו ב?ל ב ב. ד י; ש ממנה כי מות תמות יען שלחינ ^ ... ( cache )
 • index : ולכן כה אמר ה' המיטה אשר עלית שם לא תרד ממנה כי מות תמות וילך אֵלִיָה. וילך אליה. 1. Eliyahu obeyed Hashem's command. (Ralbag) ... ( cache )
 • מקומות בתנך : "המטה אשר עלית שם לא תרד ממנה כי מות תמות". "איש הא-להים, המלך דבר: רדה!" ויפשע מואב בישראל אחרי מות אחאב. יהורם, ויתקשר יהוא בן יהושפט בן נמשי אל יורם ... ( cache )
 • פרק רביעי: הסיפור הבודד: יחידות העלילה : ... אלהים בישראל...?; ניסוח החלק השני בעזרת משפט יחוד: המטה אשר עלית שם לא תרד ממנה; ניסוח מטונימי-מוחשי של התחלות כעליה על המטה ושל התרפאות כירידה מן המטה. ... ( cache )
 • בעל זבוב (אל) ג€“ ויקיפדיה : ולכן כה־אמר אלהים, המטה אשר־עלית שם לא תרד ממנה כי מות תמות". אחזיה מת בסוף הפרק ואחריו עולה למלוכה יהורם. בתלמוד הבבלי (מסכת שבת דף פג עמ' ב) מוסברת עבודה ... ( cache )הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:שליחי אחזיה חוזרים בתשובה ונשארים בחיים


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-09-15.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkimb/mb-01-06