ביאור:מדוע נענש אדם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


"השאלה"[עריכה]

7. אם האדם אכן שגג (" " "האישה... היא נתנה לי מן העץ ואוכל" " ") מדוע הוא נענש?

"התשובות (מתוך הדיון " חטא האדם הראשון?! ")"[עריכה]

7.

  • האדם חטא! כתוב בפירוש -- " " "כי שמעת בקול אשתך ותאכל מן העץ אשר ציויתיך לבלתי אכול ממנו" " ": הוא חטא בכך ששמע בקול אשתו. ייתכן שאדם חטא כי הוא פחד שאשתו תעזוב אותו ותבגוד בו עם הנחש; הוא העדיף לשמוע בקול אשתו מאשר לשמוע בקול ה' [אלחנן בשם דוד בן יוסף].
  • האדם חטא! אמנם האישה פיתתה אותו, אבל אם הוא התפתה – זה מראה שגם בו עצמו היתה תאווה. [עמליה]
  • האדם לא חטא! הוא לא ידע לזהות את פרי העץ: האישה לא אמרה לו מאיפה היא לקחה את הפרי; או שהיא עשתה ממנו סלט פירות ולא ראו אותו...(3) .  האדם גם לא נענש! מה שקרה לו אחר כך זו תוצאה טבעית של המעשה. המעשה הכניס רע לעולם ולכן האדם סובל (ע' גם בתשובה הבאה). בכל הסיפור לא נזכרים בכלל הביטויים "חטא", "עוון", "פשע", "עונש", וכו'... לא נאמר לאדם ולאישה שהם "ארורים" -- הביטוי "ארור" מופיע רק ביחס לאדמה וביחס לנחש.
  • (ע"פ תשובה גו ). לא רק האדם שגג -- גם האישה שגגה. שניהם היו אז תמימים כמו ילדים קטנים, הנחש ה' " "ערום" " ' ניצל את התמימות הילדותית שלהם ופיתה אותם לאכול מהעץ. הם לא נענשו: מה שקרה אחר כך הוא תוצאה טבעית של ההתבגרות: קודם כל הם התחילו להתבייש – כמו מבוגרים; אח"כ באו הצרות: אישה שמתבגרת צריכה ללדת בנים " " "בעצב" " ", ואיש שמתבגר צריך לעבוד את האדמה ו" " "בזעת אפיך תאכל לחם" " ". הם עצמאיים מבחינה רוחנית ולכן הם גם צריכים להיות עצמאיים מבחינה חמרית -- לעבוד כדי להתפרנס. הם כבר לא ילדים מבחינה נפשית; ולכן הם כבר לא יכולים להישאר 'צעירים לנצח' מבחינה גופנית – הם מורחקים מ"עץ החיים" (ע' תשובה 2ב ).

(3) ויש אומרים שהיא נתנה לו מכות עם מקל מעץ, כמו שכתוב " " "האישה אשר נתת עמדי היא נתנה לי מן העץ ואוכל" " "...

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של מחברים שונים שפורסם לראשונה בנח"ת שבת אדר נ"ט וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 1999-03-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/mdua_nenj_adm