ביאור:מאזני מרמה בין עמים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.יש הרבה צביעות ביחס של הגויים אלינו. הם מאשימים אותנו ב"כיבוש" כאשר חלק גדול מהם יושבים על אדמה כבושה. האוסטרלים, למשל, כבשו את היבשת לפני כ-250 שנה והשמידו את רוב האוכלוסיה המקומית, ועכשיו הם מאשימים אותנו ב"כיבוש". כך גם האמריקאים, הערבים (שכבשו את רוב המזרח התיכון לפני כ-1400 שנה), ועוד. אולם, על-פי חז"ל, האופן שבו הגויים מתנהגים עמנו נובע מהאופן שבו אנחנו מתנהגים בינינו לבין עצמנו. חז"ל דרשו את הסמיכות בין שני זוגות של פסוקים:

  • (משלי יא א): "מֹאזְנֵי מִרְמָה תּוֹעֲבַת ה', וְאֶבֶן שְׁלֵמָה רְצוֹנוֹ. בָּא זָדוֹן וַיָּבֹא קָלוֹן, וְאֶת צְנוּעִים חָכְמָה"
  • דברים כה יג: " "לֹא יִהְיֶה לָּךְ בְּכִיסְךָ אֶבֶן וָאָבֶן, גְּדוֹלָה וּקְטַנָּה; לֹא יִהְיֶה לָּךְ בְּבֵיתְךָ אֵיפָה וְאֵיפָה, גְּדוֹלָה וּקְטַנָּה." " אֶבֶן שְׁלֵמָה וָצֶדֶק יִהְיֶה לְךָ; אֵיפָה שְׁלֵמָה וָצֶדֶק יִהְיֶה לְךָ;" "לְמַעַן יַאֲרִיכוּ יָמֶיךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ. כִּי תוֹעֲבַת ה' אֱלֹהֶיךָ כֹּל עֹשֵׂה אֵלֶּה, כָּל עֹשֵׂה עָוֶל. זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לָךְ עֲמָלֵק, בַּדֶּרֶךְ" "בְּצֵאֵתְכֶם מִמִּצְרָיִם..." "

"אוי לדור שמדותיו של שקר! דאמר ר' בניא בשם ר' הונא: אם ראית דור שמדותיו של שקרים - מלכות באה ומתגרה באותו הדור. מה טעם?  מאזני מרמה תועבת ה', וכתיב בא זדון ויבא קלון. אמר ר' ברכיה בשם רבי אבא: כתיב (מיכה ו יא): "האזכה במאזני רשע "? אפשר כן, שדור שמדותיו של שקר זוכה?! אלא " ובכיס אבני מרמה ". אמר ר' לוי: אף משה רמזה להן לישראל בתורה: לא יהיה לך בכיסך... לא יהיה לך בביתך איפה ואיפה, ואם עשה כן - סוף שהמלכות באה ומתגרה בו, דכתיב כי תועבת ה' אלהיך כל עושה אלה כל עושה עול וכתיב זכור את אשר עשה לך עמלק בדרך בצאתכם ממצרים" ( רות רבה א ב , מדרש תנחומא פרשת כי תצא ) .

כשאנחנו נוהגים איפה ואיפה בינינו, גם הגויים נוהגים עמנו איפה ואיפה; כשאנחנו מפעילים "סטנדרט כפול" במסחר, גם הגויים מפעילים סטנדרט כפול ביחסים הבינלאומיים.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

"על זה אומר בעל הבן-איש-חי ע"ה: פעם החליטו ברחוב של הסוחרים בבגדד למנות אדם שיהא אחראי על המשקלות שיהיו מדויקים, ובאו לבקש רשות מהבא"ח. אמר להם הבא"ח: אין צורך, מכיון שכבר יש ממונה האחראי לכך. הלכו אותם סוחרים וחיפשו בכל השוק את אותו אחראי, אך לא מצאוהו. שוב הם חזרו אל הבא"ח ואמרו לו איננו מוצאים את הממונה? ענה להם הבא"ח: כתוב "מאזני צדק", אם יש מאזני צדק, ישנה ברכה, ואם לאו – אז ויבא קלון, יהיה הפסד, וזה השומר הטוב ביותר, וזו הבטחה של הקב"ה." ( הרב מרדכי אליהו, קול צופייך, פרשת כי תצא ה'תשס"ד ) .

"סמיכות הפרשיות מלמדת אותנו שאין צו לזכור את המלחמה בעמלק, כי אם עלינו לברר את הסיבה לבואו, מדוע מגיע עמלק-אויב? עמלק בא כרמז, כסימפטום, האויב תוקף כאשר החברה מפוררת, כתגובה למציאות בא קיים שקר במידות ובמשקלות, כלומר האויב החיצוני מתריע על כך שהאדם בחברה מעוניין אך ורק בהצלחתו הרגעית ואפילו על חשבון הזולת, מעשה מעין זה מזמין את האויב להמשיך ולפורר חברה שכזו מבחוץ, האויב בא על מנת להזהיר ולהתריע." ( שלמה פוקס, קולות, פרשת כי תצא ; חנה ספראי, קולך, פרשת זכור ) .

פירושים נוספים על מאזני מרמה תועבת ה' ואבן שלמה רצונו

פירושים נוספים על בא זדון ויבוא קלון ואת צנועים חכמה

פירושים נוספים על איפה ואיפה בספר דברים

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-07-13.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/klli/mdrjim/maznym