ביאור:דניאל יא א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:דניאל יא א.


מאבק המלאכים בימי דריוש המדי[עריכה]

(דניאל יא א): "וַאֲנִי, בִּשְׁנַת אַחַת לְדָרְיָוֶשׁ הַמָּדִי, עָמְדִי לְמַחֲזִיק וּלְמָעוֹז לוֹ"

דריוש המדי הוא כנראה המלך הזקן שמלך על בבל שנה אחת מיד לאחר כיבושה ע"י כורש, כנאמר ב דניאל ו א: "וְדָרְיָוֶשׁ מדיא[מָדָאָה] קַבֵּל מַלְכוּתָא כְּבַר שְׁנִין שִׁתִּין וְתַרְתֵּין" ( פירוט ). ואיננו דריוש הפרסי שנזכר בחגי זכריה ועזרא, שבזמנו הושלמה בניית המקדש.

שנת מלכותו של דריוש המדי היתה שנה רבת תהפוכות: בבל רק נפלה, אבל מלכות פרס עדיין לא התבססה. תהפוכות אלה שיקפו מאבק שהתנהל בין המלאכים - שרי האומות. בפסוקנו, המלאך גבריאל (המדבר עם דניאל עוד מהפרק הקודם) מתאר את המאבק שניהל מול שרי האומות שרצו לפגוע בישראל: "בנפול מלכות בבל, והתחילה ממשלת מדי ופרס, והיו מבקשים שרי מדי ופרס מאת המקום להכביד עול ממשלת אומתם עליכם, אני גבריאל עמדתי למחזיק ולמעוז למיכאל שרכם" ( רש"י ) ,  "עמדתי למחזיק ולמעוז למיכאל שרכם בדבר השאלה אשר שאל הוא.  ולא פירש מה היתה השאלה, ואולי שאל שיקח כורש את המלוכה וישלח את ישראל לארצם, והוא היה מתחזק עמו על זאת; ולזה גם הוא התחזק עתה עמו על אלה" ( מצודות ) . מעוז - כמו עוז, שעניינו כוח למאבק .

לעיון נוסף: מלכי פרס בתנ"ך .הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מאבק המלאכים בימי דריוש המדי


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2020-12-12.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/dniel/dn-11-01