ביאור:ירמיהו ב כו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

כבושת גנב כי יימצא[עריכה]

(ירמיהו ב כו): "כְּבֹשֶׁת גַּנָּב כִּי יִמָּצֵא, כֵּן הֹבִישׁוּ בֵּית יִשְׂרָאֵל, הֵמָּה מַלְכֵיהֶם שָׂרֵיהֶם וְכֹהֲנֵיהֶם וּנְבִיאֵיהֶם"

מה משמעות המשל  כבושת גנב כי יימצא ?

1. " "כמרבית בושת הגנב , אשר היא בעת ימצא שהוא גנב אחר שהיה מוחזק לנאמן, כן ירבה בושת בית ישראל בעיני העכו"ם, על כי היו מוחזקים לעובדי ה' ונמצאו עובדי כוכבים ככל העמים" " ( מצודות , וכן רש"י בשם ת"י) .

2. " "הגנב הנמצא אינו בוש מפני שגנב... הבושה שלו הוא רק מפני כי נתגלה רעתו בקהל, לא מפני המעשה בעצמו. ומזה תראה ההבדל בין החוטא בעצם ובין החוטא במקרה, שהחוטא במקרה יתחרט על גוף החטא, לא כן החוטא בעצם... וכן, אם היו ישראל עובדים עבודת אלילים רק מפני התועלת והערב שהיו מקוים ממנה לפי דמיונם, היו מתחרטים אחר-כך על מעשיהם בראותם כי השיגם אך רעות רבות וצרות; אבל אחרי שהיה המעל עצמיי, לא מקריי, הנה רק כבושת גנב  שהבושה שלו אינו על הגניבה עצמה רק על כי ימצא על שנמצא, ועל מקרה שקרה לו ע"י הגניבה, כן הובישו בית ישראל, המה  וכן מלכיהם שריהם,  כולם לא בושו על דרכם הרע בעצמו, רק על הרעות שהשיגו בעבורו" " ( מלבי"ם ) .

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

 ביטויים:

גנב   = לקח בסתר
בית   = משל לרכוש, משל למשפחה

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • כו : 25 יוני 2009 ... כבשת גנב כי ימצא כן הבישו בית ישראל המה מלכיהם שריהם וכהניהם ונביאיהם (ראה פסוק זה בהקשרו במהדורת הכתיב של הפרק) * * * כְּבֹשֶׁת גַּנָּב כִּי ... ( cache )
 • ירמיהו ב בעברית מדוברת : כבשת גנב כי ימצא ב,כו כמו הבושה שתגיע לגנב כשיתפס, כן יתבישו בית ישראל; המה מלכיהם שריהם, וכהניהם ונביאיהם. ב,כז אמרים לעץ אבי אתה, ולאבן את ילדתיני, כי-פנו אלי ערף ולא ... ( cache )
 • גליונות לעיון בפרשת השבוע : כבשת גנב כי ימצא כן הובישו בית ישראל. רד"ק: כן הובישו: היה להם להוביש (=להתבייש). מלבי" ם: הגנב הנתפש אינו בוש מפני שגנב, רק מפני שלא גנב. הבושה שלו היא רק מפני כי נתגלתה ... ( cache )
 • קטגוריה:הפטרת מסעי ג€“ ויקיטקסט : 31 יולי 2007 ... מנעי רגלך מיחף וגורנך [וגרונך] מצמאה ותאמרי נואש לוא כי אהבתי זרים ואחריהם אלך. כבשת גנב כי ימצא כן הבישו בית ישראל המה מלכיהם שריהם וכהניהם ונביאיהם ... ( cache )
 • שיעור על מגילת איכה : השווה ירמיה ב " כבשת גנב כי ימצא ". ט. טמאתה בשוליה לא זכרה אחריתה ותרד פלאים אין מנחם לה ראה יקוק את עניי כי הגדיל אויב: לכן, בפסוק ט המקונן מסביר שהיא קוראה עכשיו אל ה ', ... ( cache )
 • דף קשר מספר 478 - פרשת יתרו : בימי ירמיהו - " כבשת גנב כי ימצא כן הובישו בית ישראל המה מלכיהם שריהם וכהניהם ונביאיהם" (ירמיהו ב', כו)]. סכנה נוספת היא שהמנהיגים לא יסתפקו בזכויות המגיעות להם מתוקף ... ( cache )
 • טבעת הקידושין / אברהם שלום פרידברג : האם והבן קמו עמדו נכלמים ובושים, כבשת גנב כי ימצא . והורדוס מלא פיהו תוכחות, ויקט באלכסנדרה המבקשת רעתו תחת רדפו טוב והחותרת בחשך כסאו לבלע גם את בתה בעד בנה אשר ... ( cache )
 • ירמיה - ללא ניקוד : ... בחדשה ימצאונה: {כה} מנעי רגלך מיחף וגורנך מצמאה ותאמרי נואש לוא כי אהבתי זרים ואחריהם אלך: {כו} כבשת גנב כי ימצא כן הבישו בית ישראל המה מלכיהם שריהם וכהניהם ונביאיהם: ... ( cache )
 • פלא יועץ ת ג€“ ויקיטקסט : 22 מרץ 2011 ... והן אמת כי דבר קשה מאד מכמה פנים, אחד מצד הבושה, כי כבשת גנב כי ימצא במחתרת, כן יבוש להשיב את הגזלה או לשאל מחיה, ועוד, קשה להשיב גזל הנאכל, ... ( cache )
 • פרשת ירמיהו : 31 יולי 2007 ... מנעי רגלך מיחף וגורנך [וגרונך] מצמאה ותאמרי נואש לוא כי אהבתי זרים ואחריהם אלך. כבשת גנב כי ימצא כן הבישו בית ישראל המה מלכיהם שריהם וכהניהם ונביאיהם ... ( cache )
 • more "כבשת גנב כי ימצא " :
 • more "כן הבישו בית ישראל " :
 • ירמיהו - קטעי פירושים:: קטעי פירושים ירמיהו פרקים א-יז : (ב:כו) כבֹשֶת גנב כי יִמָצֵא, כן הֹבִישו בית ישראל, המה, מלכיהם, שריהם, וכהניהם ונביאיהם. פירש רש"י: "'כי ימצא' ג€” בתחלה כשהוא נמצא גנב, והוא היה מוחזק נאמן". תשובה ג€” לא ... ( cache )
 • more "המה מלכיהם שריהם וכהניהם " :
 • more "מלכיהם שריהם וכהניהם ונביאיהם " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:כבושת גנב כי יימצא


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-07-29.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-02-26