ביאור:מלכים א יב ח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

חברי הילדות של רחבעם[עריכה]

כשרחבעם עלה לשלטון, הוא התייעץ עם שתי קבוצות של יועצים:

מלכים א יב ח: " "ויעזב את עצת הזקנים אשר יעצהו, ויועץ את הילדים אשר גדלו אתו, אשר העמדים לפניו" ".

מי הם הזקנים ומי הם הילדים ?

1. יש אומרים, שהזקנים כאן הם גוף שלטוני שהיה מורכב מנכבדי העם, כמו הסנהדרין בימי בית שני (ראו זקני העם ). לפי זה, גם הילדים הם גוף שלטוני. ייתכן שבתקופת שלמה היו שני "בתים" של יועצים - הזקנים היו "בית עליון" והילדים היו "בית תחתון". גם בימינו ישנן מדינות שיש בהן שני בתים, למשל "בית הלורדים" ו"בית הנבחרים" בבריטניה, "הסנאט" ו"הקונגרס" בארה"ב, ועוד (ראו גם את מאמרו של אברהם מלמט, ב"ספר בן גוריון", עמ' 279-288) .

  • אולם, בשום מקום בתנ"ך לא מצאנו מוסד שנקרא "הילדים".

2. יש אומרים, שהזקנים הם פשוט אנשים מבוגרים ששימשו כיועצים, והילדים הם אנשים צעירים ששימשו כיועצים.

  • אולם, קשה לקרוא לאנשים בני 40, בגילו של רחבעם, "ילדים". כמעט בכל המקרא, המילה "ילד" מציינת אדם מתחת לגיל ההתבגרות, כמו בלשון ימינו.

3. ויש אומרים ש: הילדים אשר גדלו איתו = האנשים שגדלו איתו מאז שהיו ילדים. עכשיו כמובן אינם ילדים, אבל כשהתיידדו עם רחבעם הם היו ילדים, ולכן הם נקראים ילדים . " "הכתוב בחר בצירוף מילים קשה זה, כדי שתהיה לו מילה מקבילה ל" הזקנים ". התקבולת היא כורח בסגנון המקרא... והרבה פעמים היא באה על חשבון הדיוק והבהירות..." " (אברהם אהוביה, "ככל הכתוב", עמ' 85) . תקבולת דומה מצאנו בבראשית ד כג.: " "איש הרגתי לפצעי, וילד לחבורתי" ".

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

חז"ל למדו מפסוק זה, שצריך תמיד להעדיף את עצתם של הזקנים על פני עצתם של הצעירים, גם אם עצתם של הצעירים נראית טובה ומועילה יותר: " "אם יאמרו לך ילדים "בנה (את בית המקדש רש"י )!" וזקנים "סתור (הרוס את בית המקדש)!" - שמע לזקנים ואל תשמע לילדים, שבנין ילדים - סתירה, וסתירת זקנים - בנין; וסימן לדבר - רחבעם בן שלמה" "(ונחרב בית המקדש על אותה עצה רש"י )." " (רבי שמעון בן אלעזר, בבלי נדרים מ ) .

ישנם מקרים נוספים שבהם העצה האחרונה היא העצה הגרועה .

רחבעם נכשל במבחן הראשון שלו כמלך .

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-08-14.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:חברי הילדות של רחבעם

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkima/ma-12-08