ביאור:ומלחמה היתה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.זהו מאמר לא גמור. קחו אותו כאתגר - להשלים אותו!

בכמה מקומות בספר מלכים מסופר שהיה מצב-מלחמה בין מלך יהודה למלך ישראל:

  • בסוף התיאור של תקופת רחבעם מלך יהודה (יד 29 - 31): "ויתר דברי רחבעם, וכל אשר עשה, הלא המה כתובים על ספר דברי הימים למלכי יהודה. ומלחמה הייתה בין רחבעם ובין ירובעם כל הימים . וישכב רחבעם עם אבותיו, וייקבר עם אבותיו בעיר דויד, ושם אימו נעמה העמונית; וימלוך אביים בנו תחתיו."
  • בתיאור תקופת אביים מלך יהודה (טו 1 - 8): "ובשנת שמונה עשרה למלך ירובעם בן נבט, מלך אביים על יהודה... ומלחמה הייתה בין רחבעם ובין ירובעם, כל ימי חייו . ויתר דברי אביים, וכל אשר עשה, הלא הם כתובים על ספר דברי הימים למלכי יהודה; ומלחמה הייתה בין אביים ובין ירובעם . וישכב אביים עם אבותיו, ויקברו אותו בעיר דויד; וימלוך אסא בנו תחתיו."
  • בתיאור תקופת אסא מלך יהודה (טו 9 - 24): "ובשנת עשרים לירובעם מלך ישראל, מלך אסא מלך יהודה... ויבא את קודשי אביו, וקודשי בית ה’, כסף וזהב וכלים. ומלחמה הייתה בין אסא ובין בעשא מלך ישראל כל ימיהם . ויעל בעשא מלך ישראל על יהודה, וייבן את הרמה, לבלתי תת יוצא ובא לאסא מלך יהודה... ויבן בם המלך אסא את גבע בנימין ואת המצפה. ויתר כל דברי אסא וכל גבורתו וכל אשר עשה, והערים אשר בנה, הלא המה כתובים על ספר דברי הימים למלכי יהודה; רק לעת זקנתו חלה את רגליו. וישכב אסא עם אבותיו, וייקבר עם אבותיו בעיר דויד אביו; וימלוך יהושפט בנו תחתיו."
  • לפני התיאור של תקופת בעשא מלך ישראל (מלכים א טו כה-לד): " "ונדב בן ירובעם מלך על ישראל בשנת שתיים לאסא מלך יהודה; וימלוך על ישראל שנתיים... ויקשור עליו בעשא בן אחייה לבית יששכר, ויכהו בעשא בגיבתון אשר לפלשתים; ונדב וכל ישראל צרים על גיבתון... ויתר דברי נדב, וכל אשר עשה, הלא הם כתובים על ספר דברי הימים למלכי ישראל." "ומלחמה הייתה בין אסא ובין בעשא מלך ישראל כל ימיהם " ". בשנת שלוש, לאסא מלך יהודה מלך בעשא בן אחייה על כל ישראל בתרצה, עשרים וארבע שנה..." "

נראה שאין שום עקביות במיקום שבו כתובה ההערה על המלחמה בין המלכים:

  • המלחמה בין רחבעם לירבעם מתוארת לאחר פסוק-הסיכום של תקופת רחבעם, וגם לפני פסוק-הסיכום של תקופת אביים (כלומר אחרי מותו של רחבעם!)
  • המלחמה בין אביים לירבעם מתוארת לאחר פסוק-הסיכום של תקופת אביים.
  • והמלחמה בין אסא לבעשא מתוארת לפני פסוק-הסיכום של תקופת אסא, וגם לפני פסוק-הפתיחה של תקופת בעשא.

אבל אולי אפשר בכל-זאת להסביר את זה. לשם כך נתבונן בטבלה של שנות המלוכה של המלכים שנזכרים כאן, לפי הנתונים הכתובים בספר מלכים (ע' גם במאמר עלייתם ונפילתם של המלכים ):

22

21

20

19

18

17

1-16

שנה לירבעם מלך ישראל

17

1-16

"שנה לרחבעם מלך יהודה"

3

2

1

"שנה לאביים-בן-רחבעם מלך יהודה"

"28"

6-27

5

4

3

2

1

"שנה לאסא-בן-אביים מלך יהודה"

""

2

1

שנה לנדב-בן-ירבעם מלך ישראל

3-24

2

1

שנה לבעשא מלך ישראל

  • מהטבלה ניתן לראות, שירבעם מלך בישראל גם לאחר מותם של רחבעם ואביים מלכי יהודה, ולכן המלחמה שהיתה בינו ובין יהודה נמשכה עד יום מותם וגם אחריו. לכן הפסוק "ומלחמה היתה בין רחבעם ובין ירבעם כל הימים" כתוב אחרי פסוק-הסיכום של רחבעם, ופסוק דומה כתוב אחרי מותו של רחבעם -- בתקופת אביים: "ומלחמה היתה בין רחבעם ובין ירבעם כל ימי חייו" (כאן הכוונה היא: כל ימי חייו של אביים, כלומר: עוד מנעוריו השתתף אביים במלחמה שהיתה בין רחבעם אביו ובין ירבעם), וגם הפסוק "ומלחמה היתה בין אביים ובין ירבעם " כתוב אחרי פסוק הסיכום של אביים.
  • לעומת זאת, בעשא מת לפני אסא מלך יהודה, ולכן המלחמה שהיתה בינו ובין יהודה לא נמשכה עד מותו של אסא. לכן הפסוק "ומלחמה היתה בין אסא ובין בעשא מלך ישראל כל ימיהם" כתוב לפני פסוק-הסיכום של אסא.
  • בעשא עלה לשלטון בישראל כ- 3 שנים אחרי שאסא עלה לשלטון ביהודה. לכן המלחמה שהיתה בינו לבין אסא התחילה עוד לפני שבעשא עלה לשלטון – עוד כשהיה חייל פשוט בצבאם של ירבעם ושל נדב בנו הוא השתתף במלחמה נגד אסא. לכן הפסוק (השני)  "ומלחמה היתה בין אסא ובין בעשא מלך ישראל כל ימיהם" כתוב לפני פסוק הפתיחה של בעשא. הבעיה היא, שלפי זה היה ראוי לכתוב "ומלחמה היתה בין אסא ובין נדב מלך ישראל כל ימי חייו", כמו שנכתב למעלה בימי אביים "ומלחמה היתה בין רחבעם ובין ירבעם כל ימי חייו", כך שעדיין אין עקביות!

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בלא גמור וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2001-01-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/wmlxma_hyta