ביאור:הפריזי

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

הפריזי[עריכה]

  • </link>
  • </link> <title>

ידון הדמייה -- שלב מוקדם בכתב</title> <meta content="OpenOffice.org 1.1.4 (Linux)" name="GENERATOR" /> </meta> <meta content="Erez Segal" name="AUthOR" /> </meta> <meta content="19990418;3030000" name="CREATED" /> </meta> <meta content="Erez Segal" name="CHANGEDBY" /> </meta> <meta content="19990918;19410000" name="CHANGED" /> </meta> <style type="text/css"> </style>

גבי העם הפריזי יש מעט מאד מידע בתנ"ך. הוא לא נזכר בשום מקום בנפרד משאר עממי כנען, והוא גם לא נזכר ראשון באף רשימה. למעשה הוא בכלל לא נזכר ברשימה של בני כנען:

" "וכנען ילד את צידון בכורו" , "ואת חת" , "ואת היבוסי" , "ואת האמרי" , "ואת הגרגשי" , "ואת החוי" , "ואת הערקי" , "ואת הסיני" , "ואת הארודי" , "ואת הצמרי" , "ואת החמתי" " (בראשית י טו)

לפי זה ייתכן שה'פריזי' הוא רק כינוי שניתן לחלק מצאצאי כנען (אולי מתוך בני-כנען שלא היו לעמים: הערקי, הסיני, הארודי וכו'), אולי מפני שהם ישבו בכפרים ובערי-פרזות, כמו שכתוב:

" "ועכברי הזהב" -- "מספר כל ערי פלשתים לחמשת הסרנים" -- "מעיר מבצר ועד כפר הפרזי" ..." (שמואל א ו יח).

ע"פ הכתוב ביחזקאל:

" "ואמרת" : "אעלה על ארץ פרזות" , "אבוא השוקטים יושבי לבטח" ... "ואל עם מאסף מגוים" , "עשה מקנה וקנין" ..." (יחזקאל לח יא)

אפשר אולי להסיק, שעמים שישבו בערי-פרזות היו עמים שקטים שעסקו במסחר ולא במלחמה, ולפי זה הפריזי היה גם-כן עם שקט ושלו, אפילו יותר מהכנעני .

]

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-03-30.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:הפריזי

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/prizi