ביאור:הנביא משתף את עצמו בקריאה לתשובה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית."א. מדוע נבגד - אם אלו דברי הנביא, מדוע הוא מכניס את עצמו לכלל הבוגדים"?

אני הבנתי שזו צורת דיבור שמבטאת ענוה - הוא לא רוצה לדבר אליהם מלמעלה ולהגיד בלשון ציווי "אל תבגדו!" אז הוא משתף את עצמו עם החוטאים ואומר "בואו נחזור בתשובה ביחד".

לא מצאתי צורת התבטאות זהה לגמרי בתנ"ך, אבל מצאתי כמה פסוקים עם רעיון דומה:

1. בבראשית "נעשה אדם בצלמנו כדמותנו..." - לפי אחד הפירושים, הכוונה שה' שיתף את המלאכים בהתייעצות, וכן "הבה נרדה ונבלה שם שפתם". זה כמובן לא זהה: בפסוק שלנו, הדובר משתף את עצמו בדבר שרק השומעים עושים, ובפסוקים מבראשית, הדובר משתף את השומעים בדבר שרק הוא עושה.

2. דברים יב ח: " "לא תעשון ככל אשר אנחנו עשים פה היום איש כל הישר בעיניו" "  - בקריאה ראשונה נראה שמשה מוכיח את בני ישראל על כך שהם עושים דבר רע, ומשתף את עצמו עמם - "אנחנו עושים פה היום" (אמנם לפי דעתי הפירוש שונה http://www.tora.us.fm/tnk1/tora/dvrim/dm-12-0811.html )

3. שמות טז כח: " "ויאמר ה' אל משה 'עד אנה מאנתם לשמר מצותי ותורתי?'" " - משה כמובן לא חטא, אבל ה' האשים את כל בני ישראל, וגם משה נכלל בהאשמה.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-04-18.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/messages/nvia_tryasr_ml-02-10_0_1