ביאור:דתות בערי פלשת

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
בעיר עזה עבדו את האליל דגון, כמו שרואים בסיפור על מות שמשון (שופטים טז כא-כג: " "ויאחזוהו פלשתים" ... "ויורידו אותו עזתה" ... "וסרני פלשתים נאספו לזבוח זבח גדול לדגון אלוהיהם ולשמחה" ...").

גם בעיר אשדוד עבדו את האליל דגון, כמו שרואים בסיפור על לקיחת ארון ה' (שמואל א ה א: " "ופלשתים לקחו את ארון האלוהים" ... "אשדודה" ... "ויביאו אותו בית דגון" ").

אבל בעיר עקרון עבדו את בעל זבוב, כמו שרואים בסיפור על אחזיהו בן אחאב (מלכים ב א ב: " "וישלח מלאכים ויאמר אליהם" ' "לכו דרשו בבעל זבוב אלוהי עקרון" ...'").

יש הגיון בהבדלים, כי עזה ואשדוד היו ממש ליד הים, ולכן עבדו אל שדומה לדג. אבל עקרון היתה רחוקה יחסית מהים ולכן עבדה אל אחר (ייתכן שבאזור עקרון היו הרבה זבובים).

בערים גת ואשקלון לא נזכרו שום אלילים.

יש אומרים [שמעתי מסיגליה] שהעיר גת היתה אתיאיסטית, וכך אפשר להסביר באופן מקורי כמה עניינים:

בסיפור על ארון ה': בניגוד לאנשי אשדוד ואנשי עקרון -- אנשי גת לא אמרו שום דבר על ארון ה' (ע' שמואל א ה ט, והשוו ל-ה7 ו-ה10) אלא רק שילחו אותו מהם: הם לא האמינו שה' היכה אותם (אולי הם חשבו שהארון נגוע במחלה כלשהי).
גלית, שבא מגת (שמואל א יז ד), לא הזכיר שהוא בא בשם אליל כלשהו, אלא רק חירף את ה' "ויקלל הפלשתי את דוד באלוהיו".
אכיש מלך גת אמר על דוד (שמואל א כא טז): " "חסר משוגעים אני כי הבאתם את זה להשתגע עליי" ?!" – 'משוגע' הוא תואר אופייני למראה חיצוני של נביא (ע' הושע ט ז: " "אוויל הנביא" , "משוגע איש הרוח" ..."): אכיש התכוון שהוא לא צריך נביאים כי הוא לא מאמין בהם.

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-03-30.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/hvdlim1/pljt_dt