ביאור:גפן ותאנה ורימון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.[שמעתי מעמוס כהן מקרית חיים]

ארץ ישראל נשתבחה ב5 סוגים של עצי פרי (דברים ח ח): " " "ארץ... וגפן ותאנה ורימון; ארץ זית שמן ודבש" " ". בתורה יש הבדל בין שלושת המינים הראשונים לבין שני המינים האחרונים:

  • המרגלים הביאו מא"י (במדבר יג כג): " " "...זמורה ואשכול ענבים אחד,...ומן הרימונים , ומן התאנים " " ": הם לא הביאו זיתים וגם לא "דבש" (כלומר תמרים).
  • כשבנ"י התלוננו במי-מריבה, הם אמרו (במדבר כ ה): " " "ולמה העליתונו ממצרים להביא אותנו אל המקום הרע הזה, לא מקום זרע ותאנה וגפן ורימון ..." " " – הם לא התלוננו על זיתים וגם לא על 'דבש'.

אפשר להסביר את זה על-פי שני הדברים שנאמרו על טעמו של המן:

  1. (שמות טז לא): " " "...והוא כזרע גד לבן, וטעמו כצפיחית בדבש " " "
  1. (במדבר יא ח): " " "...והיה טעמו כטעם לשד השמן " " "

למן היו שני טעמים: טעם של דבש וטעם של שמן. לכן בנ"י לא התלוננו שחסרים להם " " "זית שמן" " " או " " "דבש" " " אלא רק " " "תאנה וגפן ורימון" " ". גם המרגלים, כשהם רצו להראות לבנ"י את טוב הארץ, הביאו דווקא את שלושת הפירות שבנ"י לא זכו לטעום במדבר – " " "אשכול ענבים... ומן הרימונים ומן התאנים" " ".

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של ע"פ עמוס כהן שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 12 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2000-12-01.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/7minim