לדלג לתוכן

ביאור:גבירה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.


גבירה = "הגברת הראשונה" בממלכה, אשת המלך או אמו

[עריכה]

זהו מאמר הגדרה, מאמר שמטרתו להגדיר במדוייק שורש, מילה או ביטוי בלשון המקרא. חלק ממיזם המילון המקראי החופשי.

ויקימילון ערך מילוני בוויקימילון: גבירה

אשתו העיקרית של המלך - אמו של יורש העצר - נקראה "גבירה" (מלכים א יא יט): "וימצא הדד חן בעיני פרעה מאד, ויתן לו אשה - את אחות אשתו, אחות תחפניס הגבירה";

לגבירה היה תפקיד חשוב בממלכה, לא רק בחייו של בעלה, אלא גם לאחר מותו - כאשר בנה עלה לשלטון; המלך כיבד אותה ושם לה כיסא מיוחד לצדו (מלכים א ב יט): "ותבא בת שבע אל המלך שלמה לדבר לו על אדניהו; ויקם המלך לקראתה וישתחו לה, וישב על כסאו וישם כסא לאם המלך ותשב לימינו".

הגבירה מילאה תפקיד חשוב בפולחן הדתי, ולכן אסא מלך יהודה - שרצה להסיר את הפולחן האלילי מהארץ - היה צריך להסיר ממעמדה את אמו, הגבירה (מלכים א טו יג): "וגם את מעכה אמו ,ויסרה מגבירה, אשר עשתה מפלצת לאשרה; ויכרת אסא את מפלצתה, וישרף בנחל קדרון"; וכן גם דברי הימים ב טו טז.

איזבל נקראה גבירה (מלכים ב י יג): "ויהוא מצא את אחי אחזיהו מלך יהודה, ויאמר 'מי אתם?' ויאמרו 'אחי אחזיהו אנחנו, ונרד לשלום בני המלך ובני הגבירה'";

הנביא ירמיהו ניבא פורענות למלך ולגבירה (ירמיהו יג יח): "אמר למלך ולגבירה השפילו שבו כי ירד מראשותיכם עטרת תפארתכם"; נבואה זו התגשמה לאחר מכן ביהויכין ובאמו, שיצאו לגלות (ירמיהו כט ב): "אחרי צאת יכניה המלך והגבירה והסריסים שרי יהודה וירושלם והחרש והמסגר מירושלם".

מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2005-09-23.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:גבירה - "הגברת הראשונה" בממלכה, אשת המלך או אמו

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/gvira